Znáte své přátele? Aneb Facebook jako seznamka
Přesto, že ta největší lavina „lajků“ už pominula, stále jsou mezi námi tací, a není jich málo, kteří bojují o největší počet zvednutých palců, ať už u svých komentářů, fotek či příspěvcích na zdi. Je právě toto důvod nesmyslných počtu přátel u uživatelů facebooku? Nejspíš ano. Dnes si totiž už i malé dítě, které propadá z matiky, umí spočítat, že čím víc „přátel“ bude na facebooku mít, tím je větší šance na velký počet palců u jeho příspěvku.
Já jsem se svými pětaosmdesáti přáteli dnes úplný outsider, a to i přesto většina mých přátel tvoří spolužáky, které ještě dodnes neznám. Pravdou ale je, že valná většina mých přátel má toto číslo mnohonásobně vyšší. Má bývalá spolužačka se může chlubit počtem přátel rovným tisícovce. Je ale vůbec možné, aby člověk znal tolik lidí? A to myslím znal v pravém slova smyslu. Za kolik z nich by asi, jak se říká, dala ruku do ohně? Netroufám si odhadnout. Troufám si ale konstatovat, že tohle číslo už je trochu i nebezpečné. Samozřejmě, její krásná profilovka upravená photoshopem a trošku už zavánějící nereálným zjevem, má přes šest set lajků, jakou jsou ale lidé ochotni zaplatit cenu za takový počet? Nehledě na dost vyzývavé fotky odemčené pro veškerou veřejnost. To je naprostý ráj úchylů.
Doba našich maminek
Dovolím si malou statistiku, skrze kterou chci upozornit na pár čísel:
Skupina | Podíl |
13–15 let | 5 % |
16–17 let | 7 % |
18–24 let | 27 % |
25–34 let | 28 % |
35–44 let | 17 % |
45–54 let | 7 % |
55–64 let | 4 % |
65–100 let | 3 % |
Tento procentuální věkový podíl uživatelů na facebooku se vztahuje pouze na Českou republiku. Je patrné, že největší podíl tvoří věková skupina od pětadvaceti do čtyřiatřiceti let. Moje maminka v tomto věku už měla třetí, poslední dítě, tedy mě. Starala se o domácnost, o děti a chodila do práce. Volný čas věnovala svému manželi, mému tátovi. Nemyslím si, že byla nějak odlišná od svých vrstevnic. Na své dětství si nemohu stěžovat, vzpomínám si na spoustu chvil strávených s mými rodiči, když jsem byla malá, ale měla bych na co vzpomínat, kdyby má maminka v té době seděla u facebooku a místo, aby se radovala s tátou nad mými prvními krůčky, sdílela by raději tuto zprávu se svými „přáteli“? Doba se mění, to ano, ale je to dobře? Statistiky říkají, že ženy dnes rodí děti později, možná je to proto, že jejich přítel je jen imaginární a Facebook ještě nevymyslel systém, jak ženu oplodnit pomocí aplikace na facebooku.
Trochu samozřejmě přeháním, ale kdo ví? Děti naší generace už budou ovládat internet a techniku s ním spojenou, lépe než my, můžete si to vůbec představit? Až vám vaše dítě přijde ukázat svého nejlepšího kamaráda, ale v ruce místo něj bude držet notebook a kamarád vás pozdraví přes skype?
Facebook vás zná líp, než si myslíte
Věděli jste, že reklamy, které na vás skáčou na stránkách, nejsou náhodné? Je to velmi promyšlený systém návrhů na stránky, které by se vám mohli líbit, například.
Když aktualizujete svůj rodinný stav ze zadaný/á na zasnoubený/á, Facebook vám vzápětí nabídne množství reklam na snubní prsteny a svatební salóny. Když ho aktualizujete na těhotná, můžete si za chvíli díky facebooku vybírat kočárky. Některé studie dokonce tvrdí, že Facebook zná vaši historii internetového prohlížeče, proto vám sociální síť nabídne nákup posilovacího stroje, když vyhledáváte nejbližší fitko. Facebook ví, kde bydlíte, kde se pohybujete, když přidáváte příspěvky, zná vaše telefonní číslo. Ví, co posloucháte za hudbu, jaké filmy máte rádi, co čtete. Kolik vašich přátel tohle všechno ví?
Už ne tak nový trend, přidávání místa vašeho momentálního pobytu k fotkám nebo statusům, je jedna z nejhorších věcí, co Facebook mohl nabídnout. Kolik z vás si uvědomuje, že když aktualizujete fotku z dovolené a uvedete, že jste v Chorvatsku, dáváte tím signál, že vlastně nejste doma? Zloději si hned přijdou na své.
Nebezpečí
Ano. Někdy to vyznívá jako scéna ze sci-fi filmu, ale všechno okolo uveřejňování tolika informací o vaší osobě, sebou nese velké nebezpečí. Odvážné fotky se mohou objevit kdekoliv, ani o tom nemusíte vědět. Zloději vědí, kde jste, úchylové se s vámi mohou „spřátelit“. Kromě toho, je tady ale také sociální stránka věci. Sedíte doma a píšete si s kamarádem přes chat. Bavíte se. Sem tam se zasmějete. Venku ale svítí sluníčko, je krásně, je teplo, ale na bazénech nikdo není, protože všichni sedí doma u facebooku. Takový svět chceme?
Mě se taky zdá, že článek sklouzává po povrchu. Nepíšu to, abych tento článek nějak dehonestoval…pouze prezentuji „svůj názor“ autorce..
1) Jistě znáte Dunbarovo číslo, které hovoří o tom, že člověk dokáže naráz komunikovat až s 150 lidmi. Hovoříte, že máte 85 fb přátel (z toho někteří nejsou přáteli, ale pouhými spolužáky), tedy tak max 50 reálnějších (možná více). Z tohoto důvodu si myslím, že byste měla své myšlenky trochu více rozvést. Děláte rovnítko mezi počtem laiků a počtem čtenářů. Z mé vlastní zkušenosti však mám zjištěno, že člověk, se kterým NEJSTE v interakci Vám prostě laik nedá. To byste leda musela obletět půlku zeměkoule, porodit první dítě a takové věci. Lidé s více přáteli tyto přátele „nesbírají kvůli laikům“ ale kvůli sociálním kontaktům. Rozšiřují si okruh potenciálních nejlepších přátel a díky tomuto chování tak mají více REÁLNÝCH přátel. Co je více? Mít 1000 přátel (z toho 180 fakt dobrých, které vidím každý 2. měsíc) nebo mít 85 přátel (a z toho se vidět tak s 20 ….nemyslím to osobně, ale u někoho to jistě bude platit)…..Toto není záležitost nějakých sociálních sítí. To je pouhá typologie osobností (introvert, extrovert). Nadávat na více přátel tedy nemá smysl, pokud tím člověk zároveň získá i více reálných přátel a více tzv. „best friends“. Navíc, pokud chcete se svým okolím nějak komunikovat (oslovovat širší masy, sehnat si zaměstnání, chodit na party, mít věci levnější ..díky známostem), víc přátel Vám jedině pomůže.
2) u těch maminek zvlášť na konci opravdu silně navozujete dojem, že fb nějak ovlivňuje (snad i) porodnost. Určitě jste velice kritická, když mluvíte o fb jako o nástroji, který znemožňuje komunikaci dítěte s matkou. Záleží vždy na lidech, kteří to používají. Jsou určitě maminky, kterým byste bývala byla ukradená ať už by existoval internet nebo ne a jsou určitě i hekticky zaneprázdnění rodiče pracující od rána do večera, kteří si prostě o víkendu na pár chvil (a samozřejmě večer taky) udělají čas a jedete na nějaký víkend. Nechci tady v komentáři psát další článek, jen říkám, že je zde spousta otazníků…
3) to s tím facebookem máte pravdu a nemám asi žádných výhrad. Jen si osobně myslím, že taková věc není na škodu. Nemusíte odebírat reklamu na pánské sportovní boty, ale třeba na hezké kabelky, což je pro Vás také určitě benefitem 😉
Můj současný stav přátel: 198
Můj stav před rokem: 115
důvod přidání 83 lidí? Všichni jsou to lidé, které celkem potkávám, strávil jsem s nimi hezký čas a celkově jsem rád, že jsou v mém životě. Obohacují mě.
Můj názor
souhlas..
Matematicky vzato : sedm miliard lidí může utvořit asi 24,5 * 10 na osmnáctou přátelství…samej kámoš…
Po přečtení tohoto článku mám pocit, že za všechno zlo na teto planetě může facebook. Matky maji v pozdějším věku děti díky facebooku, díky facebooku se taky o své děti nestarají, protože u něj vysedávají. Mám pocit, že článek sklouzává po povrchu. Pokud někoho uspokojuje vysedávat u facebooku hodiny, co je na tom ve své podstatě špatného? Marní svůj život, ne Váš. PS: doporučuji si zajít v létě na koupaliště :-)))
V prvé řadě děkuji za komentář. Možná bych doporučila právě nečíst ten článek tak povrchně, ale přečíst si ho pořádně, když chcete následně přispívat komentářem. Rozhodně nikde nepíšu, že matky mají děti později kvůli facebooku, nýbrž kvůli tomu, že doba se mění, na čemž já nevidím nic špatného, byla to trochu nadsázka což také zmiňuji hned v další větě. Článek není o zlu na světě, je o facebooku, ale Váš subjektivní pocit Vám nebudu ani nemohu vyvracet. Nemám za úkol psát o tom jak lidé nebo já marní MŮJ život, psát musím o lidech, o lidech kolem sebe, o jejich životech. Kdybych se na vše dívala tak, že je to věc lidí ne moje, asi bych psát nemohla vůbec 🙂 To, že vznikla otázka, co je špatného na tom, když lidé vysedávají hodiny na facebooku, je mi líto, myslela jsem si, že odpověď je z článku jasná.
PS: Na letní koupání už se moc těším, doporučení k tomu ani nepotřebuji, ale děkuji 🙂