Výchova detí bez náboženského vyznania môže byť lepšou alternatívou
Výchova detí bez náboženského vyznania môže byť lepšou alternatívou. Zdá sa, že archetyp rodiny vychovávajúcej svoje dieťa už od narodenia s náboženským vierovyznaním, sa stane minulosťou. Metaanalýza predchádzajúcich výskumov hodnotí vzťah medzi religiozitou a rasizmom v Spojených štátoch amerických.
Zdravšie deti
Výskum naznačuje, že sekulárna výchova, teda výchova oddelená od náboženstiev a náboženských presvedčení, vedie všeobecne ku zdravším deťom. Deti totiž disponujú menšou náchylnosťou k rasizmu, sú menej pomstychtivé, menej militaristické, menej nacionalistické či viac tolerantnejšie než religiózni dospelí (v priemere).
Podľa Phila Zuckermana, profesora sociológie na Pitzer College v Claremonte, sú sekulárne rodiny veľmi vzdialené od dysfunkčných, nihilistických či rodín „bez kormidla“. Sekulárne domácnosti poskytujú pevný základ pre deti. Ďalej uvádza, že ateistov vo väzenskej populácii USA takmer nevidno, konkrétne predstavujú menej než 0,1% percenta väzňov podľa správ Federálneho úradu pre väzenia.
Iný výskum z Bostonskej univerzity naznačuje, že deti s náboženským zázemím sú menej schopné rozlišovať medzi fantáziou a realitou v porovnaní s deťmi sekulárnych rodín. Výskumníci hovoria: ,,Deti zo sekulárnych rodín hodnotia častejšie protagonistov (príklad: Dedo Mráz) fantastických príbehov ako vymyslených než deti z náboženských rodín.“ Výsledky naznačujú, že vystavenie náboženských ideí má silný vplyv na detskú diferenciáciu medzi realitou a fikciou, a to sa netýka len náboženských príbehov.
Pomohla by náboženská informovanosť?
Riešenie môže byť jednoduché. Daniel Dennett, filozof zaoberajúci sa (okrem iného) filozofiou mysle či vedomia, navrhuje, aby sa do škôl zaviedol nový predmet, v ktorom sa deti naučia fakty o všetkých náboženských ideológiách, teda o ich knihách a pôvode kníh, symboloch, vplyve na spoločnosť či celkovo evolúcii náboženstiev. Podľa jeho slov počas prednášky na TED: ,,Malo by to byť predložené fakticky, priamočiaro, bez konkrétneho prifarbenia.“
Podľa Dennetta, ak zabezpečíme takúto výuku, až potom ich môžeme učiť „čo sa nám zachce“ (v zmysle náboženskej viery). Svoju myšlienku priamo spája s princípmi demokracie. Ak žijeme v demokratickej krajine, potrebujeme informovanú verejnosť, pretože demokracia bez verejnej informovanosti neexistuje a existovať nemôže. Informovaný súhlas je v podstate samotným základom nášho pojatia demokracie. Dezinformovaný súhlas nemá hodnotu – je ako hod mincou.
Výskumy naznačujú jasne. Ak dieťa od narodenia nevychovávame v náboženskej viere, má teoreticky lepší potenciál stať sa zdravším. To vrhá tiene aj na zaužívané tradičné náboženské rodiny v našich končinách.
Zdroje:
- http://www.bbc.com/news/blogs-echochambers-28537149
- https://sk.wikipedia.org/wiki/Archetyp
- http://psr.sagepub.com/content/14/1/126.abstract%20
- http://www.latimes.com/opinion/op-ed/la-oe-0115-zuckerman-secular-parenting-20150115-story.html#page=1
- https://sowkweb.usc.edu/faculty/vern-bengtsonhttp://www.bu.edu/learninglab/files/2012/05/Corriveau-Chen-Harris-in-press.pdf
- https://en.wikipedia.org/wiki/Daniel_Dennett
- http://www.ted.com/talks/dan_dennett_s_response_to_rick_warren
Publikováno na blogu autora.
Vypadá to beznadějně. Ale čím dřív společnost bez víry v Boha zkolabuje, tím dřív přijde na zem nové Boží království a bude zase dobře.
OK. Vysvětlit mladým lidem o co jde je možné, ale nemůžou to pochopit. Nemají víru předávanou od útlého dětství v rodině. Bez víry v Boha u nás probíhá morální pandemie. Dochází k morálnímu rozkladu společnosti. Pro fungování společnosti je primární stav morálky obyvatel před technickou vyspělostí, řekl kdys Einstein. Všechno co se děje. dobré i zlé je vůle Boží i dnešní Rusko x Ukrajina. Počkejte a budete překvapení jak Bůh tento konflikt vyřeší.
Kořeny jsou dobré, ale víru v Boha musí rodiče předávat dětem. U nás došlo k potlačení náboženství v 1948 při komunistickém převratu. Od té doby se Desatero nepředává přes generace a následky jsou vidět v celé společnosti. Zlobit se na lidi jací jsou? Ne, vinu připisovat rodičům že víru v rodině nepředávali. dětem.
Vysvětlovat víru v Boha mladým jde, ale ti to nemůžou pochopit. Víra v Boha se musí v rodině předávat dětem od útlého věku, jinak to nefunguje. Mám osobní zkušenost ročník 1936. Mně předávala víru babička ještě jsem zažil výuku náboženství ve škole.
Do života není nic lepšího než víra v Boha.
Bez toho společnost morálně zvlčí a ekonomicky zkolabuje. U nás probíhá zničující morální pandemie. Konec civilizace. Ale dál to bude v pohodě, protože pak nastoupí na zemi zase království nebeské.
Lidé jsou většinou přesvědčení že tato společnost vydrží věčně. Dějiny se opakují.
To je můj názor a osobní zkušenost, nikomu to nevnucuji.
Analogie-pes bez standardního doporučovaného výcviku. Nepoužitelný, ohrožuje okolí, neposlouchá a časem se zvrhne v psí a později ve vlčí smečku. Ve společnosti bez víry v Boha dojde časem k morální pandemii, která společnost zničí a ta zkolabuje. Konec civilizace.
K tomuto článku bych se rád jako křesťan vyjádřil. Předně nejsou psychologové schopni posoudit přínos generace , která hlásá „ať si každý dělá co chce“- obáváme se, co takový manistream přinese v budoucnosti, vlastně už to vidíme a jde to ze severozápadu (Švédsko, Velká Británie).
Druhá věc- znamená „tolerantnější“ lepší?? Co když jsou tolerantnější k nežádoucím vlivům, které mohou rozbít společnost, jejíž podobu propagujeme a pro níž umírali naši předkové? Co když svoji tolerantností umožní nekontrolovatelný boom Islámu na jedné straně a neproduktivní deviantní většinu na straně druhé? Problém je určit, dát směr. Není možné jen zakazovat a navlékat roušky, čipy a kondomy. Naše děti potřebují nový směr. Návrat k našim kořenům, jsou to kořeny češství, kořeny Cyrilometodějské, Husa, Chelčického a Komenského. Potřebujeme jako národ znovu najít tu pravou víru, víru v Krista, toho ukřižovaného , ta víra vybudovala naši zem a přetrvala staletí. Přetrvat staletí je dnes velká výzva, když čelíme v době úžasného technologického rozvoje a psychologických rozborů (viz článek) výzvě jak vůbec přežít do dalších generací, protože jsme nepředali našim dětem základní touhu a zodpovědnost- mít potomstvo. V této otázce jednoznačně sekulární spolčenost selhává a dá se pod tíhou neúprosných statistik říci, že sekulární=vymírající.
Je mi líto…