Takový normální den učitelky MŠ
Blíží se první září. Čeká mě přípravný týden, ve kterém si vyzdobíme s kolegyní třídu, a potom hurá do nového školního roku.
Začínám v nové školce ležící uprostřed velkého sídliště. Má dohromady osm tříd, v každé je 28 dětí. Po dlouhé době mám předškoláky, takže mě čeká připravit je (pomoci dětem vyrovnat rozdíly) pro vstup do základní školy.
Těším se. Koupila jsem si nové oblečení, zašla si k holiči – děti přece musí mít upravenou učitelku… a také se připravila. Našla jsem si spoustu činností a zajímavých věcí, které bych ráda děti naučila. Je pondělí 1. září a já s rozechvěním vstupuji do budovy školky. Máme třídu v prvním patře a už dole u dveří mě zarazil hluk křičících dětí, nicméně odvážně zdolám schody a…
Stála jsem ve dveřích se svými novými bílými kalhotami, novým účesem a s úsměvem, který mi pomalu mizel z tváře. Kolegyně se marně snažila děti ztišit a nějak je zaujmout, všude byly poházeny různé hračky, pár dětí se válelo pod stoly, další běhaly po herně i třídě, nějaké zvláštní zvuky se ozývaly z toalet a než jsem stačila pozdravit (mě si děti leda tak zvědavě prohlížely, natož aby se zmohly k pozdravu) skočil mi někdo zezadu na záda s křikem „paní učitelko, on mi stahuje kalhoty“. Kolegyně mě s úlevou pozdravila a vytratila se něco vyřizovat. Nejdříve jsem na sebe upozorňovala normálním hlasem, pochodovala jsem po třídě s milým úsměvem, snažila se zaujmout, ale nic. Dvacet pět dětí se různě postrkovalo, běhalo a dohadovalo se o hračky. Dokonce jsem musela dva odtrhnout z přesily proti jednomu. Tak jsem zařvala. Jako lev. Bylo to jako by člověk zastavil zrychlený film. Děti se zvědavě podívaly, kdo je vyrušuje z jejich hry? (Pokud se to vůbec dá hrou nazvat?) Děti běhaly překotně od stavebnice ke stavebnici, braly si hračky, aby je zase vrátily, hádaly se, kdo hru vede, podle koho se bude hrát, urážely se a vše řešily různým postrkováním, či posmíváním. Takže jsem stála uprostřed zastaveného mumraje. Zvědavě jsme na sebe koukali. Pozdravila jsem je, pár dětí mi dokonce odpovědělo. Nařídila jsem jim uklidit hračky, za což jsem si vykoledovala obrovskou vlnu nevole, ale nevadí. Potřebujeme se přece seznámit. Představím se jim, více je však zaujme Toníkův krkanec. Říkají mi svá jména. Mechanicky. Hlavně ať už jdeme zase něco dělat a moc je neobtěžuji. Dorazila kolegyně. Oznámila mi, že máme nejhorší třídu. „Co to znamená?“, ptám se. Máme děcka, se kterýma si nikdo neví rady, a navíc nesmíš nic moc říkat rodičům, jdou si hned stěžovat k ředitelce. Fajn, řekla jsem si. Uvidíme.
Sídlištní předškoláci. Zvládnou sebeobsluhu, jsou samostatní, sebevědomí, ale také drzí, krutí a rozežraní. Žádné ADHD, normální bezhraniční výchova rodičů a z toho plynoucí rozežranost a absolutní nerespektování dospělé osoby. Den uběhl v neustálém překřikování a zklidňování. Zjistila jsem, že Toník nejen rád krká, ale také dělá vše naopak. Takže když jsme šli svačit, schoval se mezi lehátka. Pokud jsem ho chtěla dostat na svačinu, musela jsem ho najít a vláčet za obě ruce, protože na vše říká „ne, to neudělám, ani náhodou!“ Když jsem ho konečně posadila ke stolu a na vteřinu se otočila na Aničku strkající rohlík do čaje Adélce, byl Toník opět pryč. Venku zase křičel, že chce svačinu a bez zábran se na mě vrhl a kopal do mě a bouchal. Což se zájmem sledovaly ostatní děti. Kdo asi vyhraje? Fyzické tresty dětí jsou zakázány. O učitelích se nemluví.
Všechny děti jsou převlečené u dveří. Nejméně pěti dětem, které váží snad stejně jako já, začínají vyrážet krůpěje potu. Toník stále hystericky řve, že bez autíčka nejde ven. Děti ho upozorňují, že hračky si ven nebereme. Agresivita Toníka se stupňuje. Napadne Terezku a než se stihnu prodrat přes hlouček dětí, má Terka vyražený dech. Děti opět sledují, kdo vyhraje. Možná je až zarážející, jak v klidu a bez větších emocí tento nerovný souboj děti sledují a není nikoho, kdo by se jí jakýmkoliv způsobem zastal. (Tedy kromě křiku „paní učitelko, on jí bije!“) Původně jsem chtěla „přehlédnout“, že si Toník autíčko bere ven. Ale potom, co se začaly ozývat i další děti, že chtějí své hračky stejně jako Toník, rázně jsem další debaty ukončila. Má snaha, aby se Toník Terezce omluvil, je zbytečná. Toník vztekle odmítá a trvá si na svém, že si to zasloužila, protože neměla mluvit, že si nemá brát ven hračku. Beze slova stahuji řvoucímu Toníkovi tepláky, natahuji věci na ven a snažím se nazout boty. Cítím, že mě hryže do zadku. Jak asi tohle vysvětlím doma? Beru mu z ruky autíčko, za což si vysloužím další kopanec.
Ano, mám ve třídě i hodné a slušné děti. Z 26 je jich slušných a hodných určitě polovina. Jenže co s tím, když se nechají strhnout. A většinu času mi zaberou právě tyto děti, které neustále bojkotují naprosto vše – kromě vlastní zábavy samozřejmě. Nezbývá mi už pak ani čas právě na ty děti hodné a tiché. Jaké vlastně jsou? Co je trápí? Rozumí všemu, co se je snažím naučit?
Vyběhla Markéta. Má potvrzené ADHD, ale vypadá spíše, že onemocněla slintavkou. Z úst až na triko ji visí husté sliny, kterými straší kamarády a opět řev. Chce se mi utéct. Jsem zpocená, bolí mě v krku z překřikování a cítím bezmoc. S kolegyní vyrážíme na hřiště. Máme toho obě dost, moc nenamluvíme, ale pohledy mluví za vše.
Dvojice se nám nedaří udržet, držím tři děti a mluví na mě v rychlém tempu dětí asi šest. Vyčerpaně na vše kývám a s předstíraným zaujetím se zmůžu jen na „opravdu?“ Vlastně ani nevím, na co odpovídám.
Hřiště se zdá fajn. Žádný úraz, děti běhají, křičí a snad se unaví… A zase Toník. Vedle hřiště jsou navezeny velké kameny a děti ví, že na ně nesmí. To však neplatí pro Toníka, který vylezl hned na ten největší. Pošklebuje se na nás a nesleze ani po pátém upozornění. Motivace mě nenapadá žádná. Tedy jedna ano, ale ta je zakázána. Mám na výběr. Buď si ho nevšímat a nenápadně postávat vedle kamene a v případě pádu rychle reagovat, či ho opět řvoucího tahat dolů násilím. Samozřejmě uprostřed panelákového sídliště a pod dohledem spousty maminek, které mě rozmáznou na Facebooku jako neschopnou a zlou učitelku. Vybírám si první variantu. Po chvíli Tonda opravdu sleze a znuděně jde hledat další lumpárnu. Neuběhlo ani patnáct minut a přiběhl Honzík s pláčem, že mu Tonda nadává. Zavolám si jej a ptám se, co mu řekl. Tonda sděluje, že Honzík ukazuje na hřišti šulína. A Honza se ptá, co to je. S kamennou tváří odpovídám, že penis. Tak to teda nemám – křičí a zřejmě je zmaten i Tonda, odcházejí společně. Nevím, co si povídají, ale očima posunuji hodinky ke konci pracovní doby.
Máme oběd. Protože naše paní ředitelka propustila polovinu provozních zaměstnanců, vydáváme si na třídě stravu samy. Takže dorazíme s dětmi do šatny, dohlédneme na převlečení dětí a uložení věcí do skříněk. Toník opět řve, schovává se a odmítá se převléknout. Vzdávám to. Nechávám ho v šatně a jdu nalévat polévku. Kolegyně se snaží křikem děti ztišit. Podaří se jí to. Alespoň u jídla rozumíme vlastnímu slovu. Začínají se ozývat děvčata: „Paní učitelko, mi ta polévka nechutná. Mně je špatně. Mně bolí bříško. Já to nemám ráda. Nemusím to jíst? Můžu to odnést?“ Pokouším se je přesvědčit alespoň k ochutnání. Michalka natahuje na zvracení. Honza jde snad po páté čůrat. Velím, „odneste to.“ Rozdáváme druhé jídlo. Karlík nám asi usne, Toník je stále v šatně. Markéta si nalila čaj do brambor a všichni u stolu propukli v hurónský smích. Hltám své jídlo, snažím se nevnímat… bohužel se mi nedaří.
Zvonek. Rodiče si jdou pro děti po O. Začínám si zvykat, že jich ani polovina nepozdraví. Zdravím tedy já jako první. Alespoň odpoví. Říkám nashledanou a nic. Ani dítě, ani rodič. Polknu pocit hořkosti a jdu dohlédnout na děti v umývárně, kde je zase křik, že Toník splachuje dětem, které sedí na záchodě. Půl role papíru je vyrolována na zemi. S částí papíru v zadku běhá kdosi po toaletách a opět je to pro všechny důvod k hlasitému křiku. Mechanicky dělám svou práci. Hlavně klid, nevzrušuj se, nejsou to tvé děti. Ale je to skutečně tak? Jsem přece učitelka. Já je přece musím zvládnout, naučit je slušnosti, kamarádství, předat jim vědomosti… pracovat s dětmi v souladu s RVP PV a všemi možnými zákony a nařízeními. Opravdu v souladu? Musím se sama usmát. Kdyby tak ministerstvo snížilo počty dětí na třídě. Alespoň v krajích, kde už přeplněnost školek neplatí. Chybí nám děti, přijímáme dvouleté bez hygienických návyků, i takové děti, které potřebují spíše speciální školu. Nemáme na výběr. Kdo by chtěl dnes jít na zkrácený úvazek, či přijít o práci úplně?
Děti leží na lehátkách. Z nařízení ředitelky po stížnosti rodičů nesmí mít předškolní děti peřinky ani pyžama. Leží na holých lehátkách v oblečení. Vrtí se, přelézají a šprtají do kamarádů. Čtu jim pohádku, ale stále je musím uklidňovat. Perou se o plyšáky, lezou pod lehátka, pár dětí si stěžuje, že je jim zima. Musíme chvíli vydržet – než provozní vytře a podlaha uschne. V jednu už pracujeme na grafomotorických listech. Tedy děti znechuceně, chtěly si raději hrát. Jsou podrážděné, unavené, protivné. Konečně jsou dvě a podává se svačina. Opět rachot, děti se strkají u vozíku s jídlem, polovina nechce pomazánku. Za chvíli začnou chodit rodiče.
Stojím odhodlaně ve dveřích. Hovořím s maminkou Toníka, že by bylo dobré, kdyby navštívila psychologa. Toník má problémy s chováním a respektováním čehokoli a kohokoli a bylo by dobré vše eliminovat před vstupem do základní školy. Maminka mě poučí, že je Toník nadmíru inteligentní a vlastně se jen nudí. Nikde s ním nepůjde. Pak přišla maminka Vlastíka. Opět stojím pevně rozhodnutá ve dveřích, bránit svou profesi. Snažím se vysvětlit mamince, že když má Vlastík v šesti letech skoro šedesát kilo, není to v pořádku. Než jsem stihla vyjmenovat srdeční a kloubní onemocnění, posměch kamarádů, nepohyblivost při cvičení, maminka mě usadila, že jí lékařka řekla, že se Vlastík vytáhne a tím zhubne. Že je to v pořádku. Maminka má metr šedesát a tatínek také. Tak nevím, po kom se vytáhne.
Poslední má snaha byla u maminky Markétky. Poprosila jsem ji o vyjádření z PPP o ADHD, kde bude určitě popsán postup, jak s Markétkou dále pracovat. Odbyla mě tím, že si to mám najít a nastudovat na internetu.
Co říci dále. Je to teprve začátek školního roku. Pochopila jsem, že nové kalhoty i holič jsou zbytečné. Možná maska zombie, či nějaké jiné příšery z počítačových her, by děti zaujala mnohem více. Spočítala jsem si, že budu učit děti ještě minimálně třicet let. Do důchodu mám jít skoro v sedmdesáti. Usmívám se. To nemohu zvládnout. Už teď potřebuji osobního trenéra, psychologa a také kus lesa, kde mohu sedět alespoň jednou za čas úplně sama. Nevidět lidi, neslyšet hlasy, jen zírat do zelených větví a na okamžik se od všeho osvobodit. Napadá mě strašidelná myšlenka. Ještě stihnu děti, těchto dětí…
Máme komunikativní kruh. Téma zní Já a moje rodina. Abychom se mohli vůbec v klidu pobavit, musím děti nejdříve unavit. Osvědčil se mi bubínek. Půl hodiny před vzdělávacími činnostmi nechám děti v herně běhat, skákat a plazit se v rytmu bubínku. Až je unavím, začnu s výukou. Zatím to zabírá tak na půl. Děti sedí v kruhu, pošťuchují se, vykřikují. Toník a Markéta si hrají na kozy a ze třídy se ozývá hlasité mečení. Děti se sice smějí, ale postupně se zklidňují a zapojují se do hovoru o svých rodičích. Popisuji dětem model rodiny, máma, táta, děti, babička, děda. Vedu je k úctě ke svým rodičům. Dozvídám se, že jen deset dětí žije se svými rodiči. Jinak mají jiné tatínky, nebo tety, nebo více tatínků a nových tet. Nejsou smutní, předbíhají se, kdo více zaujme svou situací. Nejistě se hlásí spíše ti, kdo mají celou rodinu. Anežka z ničeho nic říká, že maminka se s tatínkem prala o peníze a do toho se přidal Jirka, že tatínek nic nedělá, jen leží a pije pivo a on může ochutnávat pěnu, načež se děti zase začnou překřikovat, že také ochutnávají pěnu a některé dokonce i víno. Poučím je o škodlivosti alkoholických nápojů a snažím se debatu převést na veselejší téma a navrhuji dětem, jak pomoci mamince doma. Dávám jim to za domácí úkol.
A je mi jich najednou líto. Tyhle sídlištní děcka, která neví co je úplná rodina, bezpečné zázemí a jejichž výchova probíhá hlavně ve školce a zájmových kroužcích, mají často nevyrovnané rodiče, kteří si neví rady ani sami se sebou.
A možná mám prostě jen divokou třídu a až se sžijeme a já najdu způsob, jak je zpomalit, zklidnit a jak jim pomoci vnímat opravdové a krásné věci kolem sebe, jak si uvěřit a mít úctu k sobě i druhým – napíšu článek o velké výzvě, kterou jsem dostala a zvládla.
Musíme si uvědomit, že vychováváme děti pro dobu, která přijde za 20 let. Jaká bude? Co bude v té době prioritní? To nemůžeme s určitostí nikdo říci. Věda a výzkum letí kupředu rychlostí blesku. Co však vím naprosto jistě je, že tyto děti budou stále potřebovat a hledat lásku, víru v sebe, obrovskou schopnost přizpůsobovat se novým situacím a změnám. Vše ustát co možná nejvíce korektně a čestně. Také vydržet v boji proti nekorektnosti a nečestnosti. Nejvýznamnější dobou pro utváření lidské osobnosti je právě období předškolní. Považuji se tedy hned po rodině za toho nejdůležitějšího, který může spoustu věcí ovlivnit k lepšímu a dát dětem směr, kterým by se nová generace mohla ubírat. Proto je velmi důležité, kdo se pedagogem stává. Proto je velmi důležité vše, co dětem říká, co je učí a jaké názory jim sděluje. Proto je velmi důležité, jak se sám chová. Snad budu mít dostatek síly napomoci i této třídě.
Jako věřím vám, že to fakt není žádná sranda. Já bych ve školství dělat nemohl, protože bych ty smrady asi přerazil. Nedivím se, že učitelky pak chodí na masáže Brno, aby si trochu odfrknuly. Jako za mě teda obrovský respekt a všechna čest! To chci jenom říct. 🙂 Mějte se fajn
Chtěla jsem jít studovat, abych se stala učitelkou v mš, ale potom, co jsem si zde přečetla, nepůjdu. Tento článek a obsáhlá diskuze by se měla dostat k ministerstvu, aby bylo zavedeno alespoň to, že v jedné třídě bude maximálně 15 dětí a k dítěti s ADHD asistent.
:-)))
25 let jsem delala ucitelku ve skolce a v loni skoncila,citila jsem vyhoreni a nedavat detem maximum jsem nechtela,28 deti na 1 zenu je opravdu moc a nejste nic jineho nez,v lepsim pripade,mily hodny policajt,ktery se snazi udrzet bezpecnost a alespon zdanlivy klid a neco malo predate detem o svete.Odchazela jsem s 18.000 a to jsem vedla hudebni krouzek a fletnu- zadarmo,bylo to narizeni.S detmi jsem nemela nikdy problem,kazde je samozrejme!jine a tak je potreba k nim pristupovat,a at mi to verite nebo ne,opravdu jsem je mela rada a brala je jako svoje a ony to poznaji,jsou velice chytre a intuitivni.S rodici to bylo horsi,ale zvykla jsem si na jejich precitlivelost ohledne sveho ditete a chapala je a respektovala je.Proc vse pisi?? Nastoupila jsem do velke firmy k pocitaci a jsem v raji! Vetsi plat,bonusy,preplatky z hospodareni podniku,stravenky,placene prescasy,klid na praci,odchod domu s cistou hlavou,moznost dovolene i v roce,ne jen o prazdninach,volny cas na obed a svacinu,v klidu a s kavou,povidani s jinym dospelym,ne jen s detmi atd.atd.,o tom se ucitelkam muze jenom zdat…Ucitelka v ms je strasne nedocenene povolani,vdyt skoro kazdy vam rekne,ze nejcenejsi je pro nej zdravi a deti a tak by se to melo brat.Reseni-15 deti na tridu,2 osoby a trosku vic penez,hned by se vsem lepe zilo a pracovalo a hlavne detem,ktere na tak plny kolektiv leckdy nejsou stavene. To vse z me praxe,mohla bych o skolkach napsat knihu,ale nevim,jake by to melo dusledky,vsechny zdravim a deti respektujte,milujte a zdrave chrante a rozvijejte,Iveta
🙂
Zoufalé kvílení nad zvěřincem. Je to způsobené tím, že komunisti po roce 1948 zrušili povinnou náboženskou výchovu. Od toho se odvíjí pokles morálky dětí. Jsem ročník 1936 a tuto výchovu jsem zažil. Nic takového co se dnes děje ve školách nebylo. Ani náznak. A když se něco objevilo byl žáček okamžitě přivedený k poslušnosti. Dnešní školský systém neumí účinně vést děti k morálce. A proto to může zabalit-je to marné, zvěřinec se bude nadále upgradovat. Pedagogy lituji a obdivuji, že v tom zvěřinci musí žít. Zoufalé opakované pokusy o školské reformy jsou marné. AMEN.
Pedagogům v poslední době zvedl stát platy, aby neutekli jinam. Se stavem výuky ve školách dřív mám OSOBNÍ zkušenost. Pokud ji někdo má také jistě mně to potvrdí. Zrušení náboženské výchovy ve škole má zničující dopad na fungování celé společnosti ve všech oblastech činnosti.
Ale, ale – žáček byl přiveden k poslušnosti strachem ze Vševidoucího a trestajícího Pána Boha? Či andělíčka strážníčka? Nebo spíše strachem z otce, který měl respekt z učitele, a kluka by doma dotřískal jako koňa? Nehledě na to, že když si ve škole žáček darebáček otevřel na učitele hubu, učitel mu ji hned „zavřel“! A když si žáček postěžoval doma, vyfasoval od taty hned dvě, pokud by ho neseřezal řemenem (hadicí, praklem …)!
Faktor 1 – Xtá generace dětí pracujících matek. Pokud pracovalo, lépe řečeno chodilo do zaměstnání 25 – 75% z nich, tak pořád zbývalo nejméně 25%, jejichž děti – část z nich – mohla působit dobrým příkladem. Pokud matky pracovaly doma, pomáhaly otci s hospodářstvím, můžeme je počítat mezi ty, které se měly možnost v průběhu dne dítěti věnovat, nebo na ně přinejmenším dohlížet.
Faktor 2 – Xtá generace dětí rozvedených matek. Děti vyrůstají bez mužského vzoru. Párová výchova dvěma osobami, které se navzájem korigují, by měla být přiměřenější a úspěšnější.
Faktor 3 – Xtá generace dětí vyprodukovaných téměř kompletně feminizovaným školstvím
Výsledek:
Faktor 4 – Xtá generace nevychovaných rodičů, (ne)vychovávaných 100% pracujícími matkami, vyrůstajících bez mužských vzorů, produktů 100% feminizovaného školství
Zprávu o výsledku komplexního působení všech těchto faktorů jste si právě přečetli. U každé další generace, s průměrným odstupem cca 15 let se výsledné produkty budou periodicky dále prohlubovat, zesilovat.
Určitou nadějí by bylo vyrovnání poměru mužů a žen ve školství na úroveň 1:1. Podmínkou by ale bylo zvýhodnění mužů do doby, kdy bude tento poměr vyrovnaný. Výběr uchazečů tak, aby byla zajištěna jejich kvalita po všech stránkách. Návrat do normálu v celé ploše můžeme očekávat tak po 150 letech. Je to ale jediný způsob jak to lze řešit.
Určitou pomocí by mohla být individuální příprava žáků s pedagogickou specializací samostatně již cca od 6.třídy.
…. Žádné ADHD, normální bezhraniční výchova rodičů a z toho plynoucí rozežranost a absolutní nerespektování dospělé osoby….OK!
Dobrý den
ja jsem také učitelka v mš, a musím bohužel jen souhlasit. Sice ne v takovém extrému.
Vloni jsem měla třídu přeškoláků, a byla jsem na ní zcela sama. 4 potvrzené ADHD – kluci, 3 děti z hodně slabých sociálních rodin…..nevhodné oblečení, krádeže hraček, vulgarismus, divokost, velmi nízké IQ – podnapilý rodič. Třída ale pěkně pracovala co se týče vzdělávací činnosti, hodně se prodiskutovalo, hodně se naučily…ale musela jsem vyvinout maximalni úsilí, aby je to bavilo, nesměla jsem jediný den podcenit přípravu, témeř denně jsem přemýšlela, jak je namotivovat. Jak řešit obrovskou HLUČNOST, agresivitu, divokost bez křiku a bez vydání veškeré energie (doma 2 malé děti). Vymyslela jsem spoustu projektů, do kterých jsem zapojila i rodiče, týden bez PC a TV atd…tuto třídu jsem měla 3 roky, zabrat mi dávali především chlapci s ADHD a jejich spojenectví a jejich vliv na ostatní…ale se spolupráci s rodiči to šlo. Až na jednoho. Dle mě je potřeba se nebát jit do konftrontace s rodiči a říct, co se mi nelíbí…rodiče často ani netuší….apak jsou rádi, někteří…někteří nesnesou kritiku svého dítěte a okamžitě jdsou do opozice..oponují, že doma je hodný, doma nekašle…
Teď mám třídu tříletých (někdy az v listopadu) a děs. Mít 25 nesamostatných , ubrečných, rozmazlených dětí, co neumí sami vůbec nic….jak to má učitelka zvládnout, na WC tři volající děti , že chtějí utřít, ve třídě ten bije toho….tady je to pouze o vychovávání. Kmitáte tak, že s Vás denně leje, než je všechny obléknete, i když máze báječnou kolegyni, jste uštvaní…18čistého. Rodiče, které potkáte mimo MŠ, nezdraví….často ani v areálu mš, musím zdravit první.
Řekla bych, že současný trend je děti rozmazlovat, děti jsou velmi pohodlné, líné, nesamostatné…potom probrečí celý podzim, ve 4 letech nedokáží být 2 hod bez maminky…nakouknou do umývárky a místo pozdravu: a co ten náš? jak papal? jak chodil? máte ve třídě přes 2O dětí, a děti chodící po o…mají velmi starostlivé rodiče…jak si mám pamatovat co každý z nich papal?
Jsou 2 druhy rodiců: rozmazlující, děti denně chodí po o….nejsou moc kolektivní, společenské, odolné, ale mají značkové oblečení.
potom ti, kteří i nemocné děti nejen že strčí do mš, ale nechají je tam do nejdéle to jde… vyzvedávají minutu před pátou. Děti mají oblečení po X tým sourozenci, staré, obnošené, často již nefukční. Děti jsou odolné, společenské, veselé…musi!!!
Práce by to byla krásná, kdyby na třídě bylo max 17 dětí, a kdyby na každé ADHD byl asistent. Celý český vzděl systém stojí za prd.
Hmmmm…. chápu asi duševní napětí autorky, ale že by učitelka MŠ dělala až takové chyby v rodném jazyce?
ale di ty brepto
A bude hůř, až budou rodiče těch dětí učitelku MŠ kárat i za to, že byly venku na zahradě o pět minut déle a Anička se při tom nachladila. Igora Hnízda ne na děti, ale na jejich rodiče a pořádně dlouhou rákosku!!!
Článek se mi líbí, jsem také učitelka MŠ a v mnohém se nacházím. Hezky zábavně jste popsala problémy, které v současném předškolní vzdělávání jsou. Článek rozhodně nepovažuji jako útok na kohokoli dalšího, je jen konstatováním, popisem, jak se věci mají. Má vést k zamyšlení a také k seznámení veřejnosti s problematikou profese, která je sice krásná, naplňující, ale rozhodně ne procházka růžovým sadem. Lidé by měli vědět, že být učitelkou v MŠ neznamená pouze hrát si s dětmi, kecat s kolegyněmi na zahradě a pít kafíčko, když děti spí. Takový „Toník“ se totiž najde v téměř každé třídě a učitelky pak denně přemýšlejí nad tím, zda tuto profesi vykonávat. Bohužel spoustu nadšených učitelů, kteří se opravdu snaží rozemelou okolnosti a jdou dělat raději něco jiného. Nejodolnější naopak bývají učitelky, které nic moc neřeší a prostě si to odmakají a jdou domů. Mrzí mě, že tak pěkný článek je považován za ataku ředitelky (musela jsem si ještě jednou článek přečíst, abych postřehla, kde k „útokům“ došlo), nebo jako zesměšňování dětí. Učitelky v naprosté většině případů chtějí to nejlepší pro dítě, snaží se, chtějí spolupracovat s rodiči, s odborníky, ale ne vždy se to setká s pochopením. Není vůbec jednoduché být mezi mlýnskými kameny děti/rodiče/vedení/nařízení. Tímto nenapadám ředitele! Jakožto zástupkyně vím, že i ředitelka MŠ je vystavena spoustě tlaků ze stran jejího vedení a rodičů, potřebuje aby se škola dobře prezentovala, potřebuje získávat finance navíc, a v neposlední řadě zájem rodičů, protože dětí ubývá a nikdo nechce snižovat stavy a propouštět zaměstnance. A moderní rodiče většinou koukají po školách s moderním přístupem, kde je spoustu kroužků, akcí nad rámec, děti nemusejí odpočívat, ideálně si je mohou vyzvedávat a přivádět, kdy chtějí, ale absolutně nechápou podstatu samotného předškolního vzdělávání, které je připraveno tak, aby děti všestranně rozvíjelo i bez všech těch věcí okolo. Nevědí jak učitelky pracují.
Na závěr bych chtěla autorce i dalším učitelkám popřát silné nervy, které ustojí tlaky ze všech stran a zachovají si svůj rozum, náhled a názory a hlavně optimismus jít dál, zdokonalovat se a hledat nové postupy, jak s dětmi pracovat, jak se rozvíjet a v neposlední řadě si práci i občas opravdu užít. Rodičům zase popřeji nadhled k práci učitelek, které jim nechtějí život znepříjemňovat, ale chtějí se spolupodílet na výchově jejich dětí, přičemž oni se nemohou zabývat pouze tím jedním jejich, ale i dalšími 27, čímž získávají prostor pro porovnání a vypozorování třeba i něčeho, čeho si rodiče nemusejí všimnout.
A nakonec dětem přeji, aby si školku užily a nepocítily nesoulad mezi dospěláky.
Rozvíjet je chcete jak bez všech tech věci okolo? Dnešní učitelky by si nejraději uvařily kafe, nohy na stul a decka dejte mi svatek! Mate volnou zábavu!
Když už máte takovýto názor a pokud si za ním stojíte, nemějte strach a podepište se pod něj… Něco takového může anonymně napsat jen někdo, kdo nikdy ve školce neučil a neví, jaký to bývá někdy frmol a co všechno musí učitelka zvládnout!!! A věčně řešené „kávičky“, to, že si učitelka uvaří kafe v době, kdy děti spí a ona už má konečně hotové všechny přípravy, pomůcky, výzdobu, hodnocení dětí, atd. atd., či když už jsou děti, které jdou domů po obědě pryč, to je snad hřích?! Vy snad v pracovní době nepijete kávu? Patrně asi ano, protože nejspíš máte práci, ve které máte nárok na přestávky. To my, učitelky ve školce, nemáme. Nemáme ani obědovou pauzu (pak běháme po doktorech se žaludečními vředy, jen pro představu).
Tohle je přesně odpověď hlupáka, který svoje dítě pošle do školky s tímto.. vychovejte mi ho, mě neposlouchá, nemám na ni/něj čas.
absolutně jste neznalý věci
Může tvrdit, člověk věcí neznalý…
Ja bych ucitelkou byt nechtela ani za nevim co.dnes si deti mysli ze muzou vse.chcete dat jako rodic diteti na prdel?nebo pohlavek kdyz vas nekam posle protoze to naucila kamaradka? Zkuste to a uz jw to tyrani,ale ja osobne mam 2deti jedna ma 11druha 2,pa i ucitelka ze skoly mi rekla ze dcera chyta moresy od jedne holky ja hned vedela o koho jde ani rikat nemusela rikam presadit.a ze byva i drza rikam mate me povoleni ji dat pohlavek pani ucitelka na me koukala ze jsem asi jedina kdo ji da svoleni a dceri sem take rekla pokud budes srza na ucitele dam jim svoleni aby ti dali vychovnou a je klid.spousta deti nadava sproste ucitelum byla sem u toho svedkem ja jako matka sem mela sto chuti toho kluka proplesknout pani ucitelka na mou otazku proc si to necha libit jen pokrcila rameny se slzama v ocich kde to sakra speje
No jasně..uvaříme si kafe, dáme nohy nahoru a budeme pohlavkovat drzé děti…a ještě za to bereme 20000 měsíčně, děláme jen 6 hodin a máme dlouhou dovolenou…prostě super povolání..kdo se má lépe než učitelka???.-)))))))))achjo..mrzí mě, že to takhle veřejnost vidí.
Vaše dcera chytá „moresy“ od jiné, tak ji seřežete, přesadíte..řešení efektivní asi tak na týden..a co o přestávkách? co mimo školu? co v pubertě? co party?
Co takhle, milá matko, s dcerou si sednout a vysvětlit ji, že ona je dobrá taková jaká je a nemá zapotřebí přebírat špatné chování. Vysvětlovat, mluvit, poslouchat..na to by se čas nenašel? …to je to co rodiče dnes nedělají a my ve školách to máme dohánět s 28 dětmi ve třídě… .-(((je mi vaši dcery líto, mít takovou empatickou matku, to je výhra…mám 28 dětí ve třídě, z toho 21 kluků a drzý není žádný…občas mají tu tendenci, tak si sedneme v kruhu a probereme to, nebo jim přečtu nějaký příběh o drzém klukovi a pokud ani to nezabere..mám osvědčenou metodu „tuhle hru s Tebou nehraji“..pokud se moje dítě vztekalo a padalo k zemi, tak jsem ho i v obchodním centru nechala ležet řvoucí na zemi, překročila s úsměvem a šla o kus dál koukat do výlohy…malá brzy pochopila, že moje uší tohle vztekání neslyší, teď ji je 5 let a je to fan holka..s velkými mými dětmi to dělám zrovna tak..nic víc je nevytočí, když s úsmevem snáším práskání dveří a stojím si na svém…(tedy samozřejmě ve mně se vaří krev), ale oba brzy pochopily, že tudy cesta nepovede.Ale na druhou stranu jim věnuji večery proseděné na terase nad svíčkou a hrnekem čaje a poslouchám jejich bolístky a zážitky i když mě pod rukou pálí nová knížka, kterou jsem si chtěla přečíst…starší dceři už je 22 a moc rády vzpomínáme na hodiny v noci prokecané v autě..co my všechno probraly.-))))))))
17:49
Takový normální den učitelky MŠ — K zamyšlení
Učitelé to mají dneska těžké. Držím palce paní učitelce! Před nedávnem jsem byla hlídat děti nejmenovaných přátel. Dělám to ráda a zadarmo. A vždycky jsem si říkala, co se asi tak může stát? ……………………………………………………………..Ale ale! Zde je můj příběh.
……………………………………………….
Bylo takové pěkné slunečné odpoledne. Přijela jsem ze školy na kolej. A chystám se učit na test. Najednou zazvonil telefon. Devítiletá holčička volá jestli bych s nimi nešla hrát, že potřebují hlídat, rodiče odjíždí pryč a děti nechtějí být sami doma. Říkám, že dorazím za chvíli. A tak rychle se převlékám do tepláků. Beru mobil a jdu. A tak přejdu ulici jednu a další. Přejdu po chodníku k baráku a vcházím k venkovním dveřím ………………………………………………………. Zvoním. Nikdo neotvírá. Z terasy nade mnou se ozve pojď dál. Vcházím dál. Vstupuji do haly, a zdravím, nikde nikdo, vstupuji do obýváku, a z obýváku po té do pokojíku, kde se ozývají hlasy děti ( 5 letá holčička, 6 letý chlapeček,a 9-letá holčička) pojď dál Zuzko. Při vstupu do pokojíku se zhrozím 6 letý chlapeček pobíhá nahý po pokojíku, všude váli kusy rozbytého rádia a kolem hlavy mi proletí šroubovák, vzápětí roztržená pohádková knížka.
5 letá holčička křičí na brášku ty jseš blbeček, a 9-letá holčička křičí na mě ať se jdu podívat co dostala za dárky a nadšeně mě vede ke skříni, aby se pochlubila jaké dostala nové oblečení.Než donutím chlapce,aby se oblékl, už mě tahá 9- letá holčička k luxusní skříni s oblečením. Otevírá skříň a v tu ránu se na mě vysype halda prádla. Okamžitě než stihnu něco říct,
holčička háže všechno oblečení, špinavé, čisté a mokré do skříně. Když vidí můj káravý pohled přidá komentář, že to pak někdy uklidí, a že za to může bráška a mladší sestřička, že jí to tam hodili. O chvíli později zjišťuji že, se její 6 letý bráška počůral a ty punčochy jí hodil do skříně. Holčička mi sděluje, že ať to neuklízím, že to máma pak vypere. Na to říkám, že to teda ne. A společně se pouštíme do úklidu. Tohle odnes do koupelny, tohle odnes do koše. A v tom přichází další zděšení. Pod postelí se nachází koš s odpadky, jestli se tomu tak dá říkat. Krabice s různými druhů odpadků, zbytky od jídla, plasty a pokreslenými papíry. Chci ji vynést ven. Ale holčička i chlapeček mi v tom brání. Že u nich vynáší odpady jen maminka s tatínkem. A že si chtějí hrát……………………………………………………………….. Nakonec se mi přeci jenom se mi podaří částečně uklidit pokoj a uklidnit děti. Chlapeček si hraje na koberci s rozbitými hračkami a holčičky modelují. Když už si myslím, že mám vše pod palcem, jdu na toaletu s komentářem na 9- holčičku, ať dohlédne na sourozence, že za 5 minut jsem zpátky. Vracím se z koupelny, kde byla rozlitá voda na podlaze a mokrý toaletní papír. A všechno jako z hororu. Holčičky hlasitě křičí a přetahují se o modelínu. Chlapec celý od barev pobíhá všude po místnosti a otiskává barvy na nohou na rukou všude kolem sebe. Křičím na něj, ale než ho stačím chytit,proběhne celým bytem a na terasu k zábradlí, kde uklouzne.. Běžím mu na pomoc. Mezitím okřikuji nejstarší holčičku, ať donese kýbl s vodou a hadr. Ať můžu chlapce otřít od barev ať se to všude ještě více nerozšlape. ………………………………………………………………………………………..Snažím se chlapce omýt. Ale on křičí že nechce. Vší silou ho beru do rukou, chvíli se pereme, nakonec svolí, a jdeme do koupelny. Vyslekám ho a dávám do vany. Celý je totiž od hlavy až k patě od barev. A chci mu napustit vanu. Chlapeček se ale bráni že se umyje sám a pouští sprchu. Říkám dobrá, vidím že se stydí. Tak hlavně nestříkej vodu ven a tady máš houbu. Vycházím z koupelny a v pokoji a v celém bytě ještě větší spoušť. Holčičky totiž vylévají kýbl s vodou na koberec, kde jsou šlápoty od barev. Hrůza. Rychle běžím k nim a říkám, že takhle se to nedělá, že voda proteče k sousedům. Ať rychle donesou hadr. Na to mi odpovídají, že hadr nemají a že donesou ručníky. Říkám si no tak co, tak to utřeme starým ručníkem. V tu ránu se ozývá křik z koupelny. Běžím se podívat.Chlapec stříká vodu na všechny strany. Snažím se mu vysvětlit, že takhle se neumyje. že musí stříkat vodu na sebe a umýt se houbou, ale marně. A tak se přetahujeme o sprchu. Až konečně zvítězím. Beru sprchu a houbu do ruky a snažím se jej umýt. Ale křičí jak na hory a na lesy ať se ho nedotýkám. Zjišťuji, že chlapec se neumí umýt. Dostávám strach, aby jeho křik neslyšeli sousedi, a nepomysleli si snad, že chlapci ubližuji. A tak chtě nechtě ustupuji a napouštím vanu. A přemlouvám chlapce ke koupeli místo sprchy. Naštěstí úspěšně. Vycházím vítězně z koupelny s tím, že už je téměř vše v pořádku, holčičky utírají koberec do suchá. Všechny skvrny jsou jakž takž vyčištěné. V ten okamžik vchází tatínek ze dveří. A okřikne mě, co se tu děje, a jak jsem děti hlídala… A co dělá krabice s odpadky u dveří. Pak jde dát chlapci na zadek a ten se směje, protože neví za co. A tak tatínek přidá. Chlapec začne brečet. A všichni na chlapce začnou pokřikovat ty si blbeček. Ten se urazí a běží se schovat pod stůl. Snažím se dát vše do pořádku. A mírně promlouvám chlapci. Ale tatínek shazuje mou autoritu. A začíná křičet proč proboha utíráme koberec novým ručníkem. A proč jsem děti prý k tomu nabádala. A odnáší krabici s odpadky zpět do pokoje, že se to pak vynese.Připadám si k ničemu, jsem zničená a rezignuji,jsem na odchodu. A když už si myslím, že nemůže být hůř, tak chlapec začne na mě pokřikovat sprostá slova a holčičky že bych už mohla jít pryč.
…z těch výše popsaných důvodů moje dítě nikdy nepůjde do státní školky… Protože prostě není možné aby dvě učitelky vychovávaly 25 dětí… Chodí do školky kde je na dvě učitelky max. 15 dětí a přijde mi to tak akorát (většinou jich je deset)… To radši zaplatím soukromou školku než toto…
Je fajn, že na to máte !!!
tohle není o penězích, ale prioritách. Vedu finance v jedné lesní školce a celkem mám o rodičích přehled. Většina z nich si na školku vydělává po nocích, nikdo nekouří, nechodí do hospod… Zato rodiče tříleťáků, co jso u u nás, protože se nedostali do státní, věčně dluží, před vchodem bafají cigárko, domlouvají se na společném programu v dětských centrech, kam my nikdy kvůli ceně nepůjdeme a naříkají na peníze. naši školku si zvládá platit i pár matek samoživitelek, které jsou na děti opravdu samy. Ovšem jen ty typy, které nenatahují ruce po dávkách, ale dost tvrdě pracují.
A mimochodem, 28 dětí není na dvě učitelky, ale jen na 1. Dvě jsou tam jen po cca 2-3 hodiny denně, protože jinak vám nevyjde úvazek.
Pozor, pozor, učitelky nevychovávají, učitelky dělají výchovně-VZDĚLÁVACÍ činnost.. ve výchově jsou pouze doplňkem výchovy v rodině.. ale jinak máte pravdu.. jsou to šílené počty, které musíme zvládnout a to se furt mele o individuální práci, kdy a jak? 😀
Nikoliv dvě učitelky 25 dětí,ale poze jedna. Dvě jsou většinou přítomny pouze na dobu pobytu venku 🙂 J. Švestková
Zdravim, mohu prosim poprosit o vyplneni dotaznicku k BP, predem moc dekuji a preji hezky den http://www.survio.com/survey/d/U3G8X4A5X9A9I1A4M
Opravdu krásně napsaný článek! Je mi 17 let, studuji pedagogickou školu a z praxe moc dobře vím jak takový den vypadá jak se člověk cítí, nad čím přemýšlí, jak těžké je se rozhodnout jak „zakročit“ , co udělat. Tohle není práce pro slabé povahy, je to velmi nedoceněná práce kterou spousta rodičů podceňuje – a to tací kteří si ,jak píšete – neumí poradit ani sami se sebou natož se svými dětmi! My se jak „blbky“ ve školce snažíme těm dětem pomoci ale nakonec to dopadá tak že nás jejich rodiče postaví do latě, vždyť jejich děti jsou v pořádku … Každý by si měl tuhle práci zkusit a potom něco vykládat 😉 .
Když se Vám práce nelíbí tak pořád můžete jít makat do fabriky a psat ubrečený články o tom 😀
Pane anonyme,
vy jste asi vůbec nepochopil o čem paní psala, že?
Opravdu nad míru inteligentní komentář, gratuluju! 😀
Nejste náhodou ten tatínek, co se doma válí a pije jenom pivo??? Podle toho komentáře usuzuju, že vám už značně změkl mozek….
Paní si asi zapomněla přečíst název článku – Takový normální den učitelky. Kolegyně pouze otevřeně napsala to, co rodiče a ostatní věrejnost nevidí a co se běžně odehrává za zavřenými dveřmi mnoha mateřských škol a zcela určitě i základních škol. Vůbec si ne stěžuje, pouze popisuje fakta, aby rodiče a lidé věděli jak je “ krásná“ ale současně náročná a vůbec ne jednoduchá práce učitelky. Jako taky učitelka ( i ředitelka mš ) jsem se chvílemi zasmála, ale chvílemi mi bylo smutno až dobreku. To o čem se v článku píše je holá skutečnost. Kolegyni držím palce, ať se nenechá odradit nevychovanými dětmi ani komentáři k pěknému článku. Důležité je osobní zdraví, dobrá kolegyně ve třídě a taky spravedlivá ředitelka, která učitele ve svém zařízení podpoří. S pozdravem Marta
Nejsmutnější na tom nejsou výchovné problémy s dětmi ( problémy přicházejících z rodin) , nekritičtí rodiče – odraz doby, ani nechápající manuálně pracující třída ( také jsem pracovala ve fabrice – směna a padla – domů- čistá hlava),
ale ředitelé, ředitelky, kteří buď musí poskakovat jak pískají ( rodiče bohatí sponzoři), nebo vypadá to, že i jak dnes (strana káže a to se už netýká komunistů). Prostě nezastanou se učitelů/lek, nepodpoří , hážou klacky pod nohy, možná i udělají nesnesitelné klima mezi pedagogy.
( Reakce na celou oblast komentářů, která se jeden čas dostala i do politické roviny).
Ale anonyme, pani o sve praci pise velmi pravdive a prace ji bavi. Kdyby ji nebavila a obtezovala, tak by nadherny pravdivy clanek nepsala. A verte, ze by ji byla skoda nekde ve fabrice i kdyz by tam mela vic klidu.
Plně s Vámi souhlasím:-)
Nádherný článek.
Běžte to zkusit……opravdu odpověď jednoho z těch „super“ rodičů.
Gabko, perfektní článek. Konečně někdo řekl nahlas to, co už všichni ví, ale raději o tom nemluví. Že dnešní děti nejsou vychovávány, ale jen jaksi přežívají. Nemají žádné návyky, natož základy slušného chování. To, že některé děti jsou více či méně inteligentní, přece nic nemění na tom, že ráno pozdraví, poděkují, poprosí,…… Učitel v MŠ i ZŠ prostě rodinu a slušné vychování nahradit nemůže. A navíc, úcta a uznání ke kantorovi, se také z rodin vytratila. Je samozřejmě mnohem jednodušší říci, že za spratka může učitel, a nerodič.
a Vy se divíte? víte v kolika rodinách vychovává dítě pouze žena? ve škole také samé ženy. Mužský prvek , autorita chybí. Chybí v rodině, chybí ve školství. Dříve kantor například na venkově vedl veškerý kulturní život, psal kroniku, nacvičoval ochotnické divadlo. Rodiče netahali kojence k moři a batolata do mateřských center, dokázali jim vytvořit zábavu sami. Jací jsou dospělí, takové jsou děti. Ale netřeba zevšeobecňovat na všechny děti. Těch šikovných je také dost. Zrovna tak kantor než začne bědovat, si musí uvědomit, že problémy v zaměstnání má každý.
Dobrý den, Mílo. Nebojte se, já se nedivím 🙂 O absenci mužského elementu taky vím …. nicméně jsem jen chtěla svým názorem Gábinu povzbudit.
Mílo, kdybych byl škodolibý, tak řeknu – a co, chtěly jste emancipaci, tak se nedivte…….ale asi takhle – mě s bráchou otec taky moc nevychovával, ale vyrůstali jsme na Rychlých šípech, na trampování a tam jsme dostali dosti slušný základ do života……znám dost ženských, které jsou samy na děti a tyto jsou naprosto skvělé. Problém je podle mého názoru v tom, že se spousta ženských opravdu staví do role chlapů a to je naprosto proti přírodě…..a sklízíme to všichni – stresované učitelky v MŠ a ZŠ, stresované úřednice, atd., atd., všechny si ty své problémy přenáší domů a předávají dětem a pokud ho ještě mají, i manželovi……..jak říkal jeden můj známý – svět se v p…l obrací……….roste nám generace mamánků, a nebo, jak jsem zrovna dneska četl, digitálních debilů, kteří nejsou v životě naprosto k ničemu…….a teď trochu odbočím – umíte si představit generaci dnešních dětí, jak dejme tomu za deset let řeší problémy např. s útoky islamistů ? …..Uf, ještě, že už nejsem mladý 🙂
Kdybych chtěla být škodolibá… tak vás pošlu na týden učit do zmiňované či podobné MŠ a ráda bych to viděla :).
Lubomír nekritizoval autorku, jenom šel ke kořeni problému a tím je absence mužského prvku, tedy skutečně mužského. Všimněte si třeba, když otec chová dítě v zavinovačce a ono začne brečet. Co udělá matka? Dítě mu okamžitě sebere a ONA ho začne utěšovat, dokud se jí to nepovede. Jak se mají taťka s dítětem sžít a jak se tedy z chlapa má stát otec?
No, ja mam vetsinou opacnou zkušenost, jakmile dite zacne rvat, tatinek ho strci matce se slovy, ze na to nema 😉
Milá Pavlo, já se mezi malými dětmi pohybuji skoro denně a vůbec nezávidím učitelkám jejich práci….na druhou stranu je smutné dívat se ( a poslouchat), komentáře některých učitelek k dětem……je to samozřejmě individuální, ale začíná převládat trend učitelek “ na práškách „, ano, to jsou ony „emancipované ženy“, které ke svému životu chlapa přece nepotřebují a potom si prostě se spoustou věcí neví rady….jinak – moje dnes dvacetiletá dcera měla na základce dva učitele, oba používali „fyzické tresty“, to znamená, že se zlobivými dětmi se srovnali „ručně stručně“…..a pokud si šla maminka stěžovat, nabídli jí, že jí proplesknou taky, je to totiž JEJÍ vizitka……do dneška dcera na tyto učitele vzpomíná s láskou, protože měli RESPEKT a něco děti naučili…..na rozdíl od spousty hysterických bab, které si neuměly poradit se sebemenším problémem…..to je ten rozdíl…..ženská (ne vždycky), začne hysterčit, chlap (pokud je to chlap), vlepí pár pohlavků…..takhle je to jednoduché…..
Milý Lubomíre,to by paní učitelka skončila v kriminále.Vy nevíte,že učitelky MŠ jsou jednou nohou za mřížemi denně,dokonce i za to když budou dětem utírat zadeček,protože nějaká chytrá hlava vymyslela,že je to sexuální obtěžování a zadek může utírat pouze zdravotní sestra.Učím třícet tři let,ale to co se děje teď jsem nezažila ani za komunistů.V té době se vás někdo zastal.Dnes – dítě si odřelo kolena -ani mu netekla krev-tatínek si stěžoval na inspekci-výslech inspektory byl takový,že jsem měla pocit ,že jsem hromadný vrah,kromě toho že podle inspekce je každé škrábnutí úraz,musím na vše volat záchranku,jsem přišla o jedinné odměny ,které dostávám a je to moje celoroční osobní ohodnocení.Kdyby mě moje práce nebavila a neměla jsem ráda děti,tak jsem odešla.
Jak je jednoduché vyprovokovat vlnu nenávisti, urážek a vulgarit. Síla slova je neskutečná. Jen se ta slova nedají vzít zpět. Bohužel.
Mám dítě ve školce, o které píšete. Neznám vás jako učitelku, ale poznala jsem paní ředitelku. Nikdy jsem neslyšela, že by se k někomu chovala hnusně nebo ho nevyslechla. Kdykoli ji zavolám, má pro mně slovo a radu. Školka je supr., učitelky taky. Jste nová a nadáváte na děti, ředitelku pomlouváte. Píšete pomluvy na děti a rodiče a přitom nevíte jaké má normální člověk problémy. Nejsem doktorka ani učitelka ale nemluvíme doma sprostě a moje dítě je taky tlustější. Asi by se vám nelíbilo, ale není u vás ve třídě-naštěstí…. mi se zase nelíbí, že pomlouváte a píšete o dětech hnusně. Řekněte to v soukromí, víte, jak je to nepříjemné se domýšlet. Vy máte asi štěstí, že máte hodné a chytré děti a nejste rozvedená a všechno víte. Ale všichni nejsou tak chytří.
Vážený anonyme,
jako student psychologie vím, že existuje mnohočetná porucha osobnosti a nerad bych se Vás proto dotkl, v takovém případě prosím navštivte psychologa. V opačném případě nechápu, proč ničíte tuto diskuzi vícero osobnostmi, za které se z jedné IP adresy vydáváte. Prvně jsem to nechtěl zmiňovat, ale jste již druhý člověk, který takto znehodnocuje diskuzi. Již jste se vydávala za kolegyni, cizí učitelku a teď i za rodiče. Nepřijde Vám to hloupé?
mnohačetné poruchy osobnosti se dřív nevyskytovaly. Jsou v poslední době vyvolané mnohačetnými poruchami rodičů.
Tak tady pozor … jako učitelka z praxe vím, že ředitelky se tváří jinak na rodiče, kterým se „vždy vyhovět musí“ a k nám učitelkám už je to chování poněkud jiné. Takže kdo nevidí do organizace školky, tak neví, tudíž ano vy nemůžete soudit 😉
Nejsme učitelka z této konkrétní školky, ale tohle funguje všude stejně, to mi věřte.
Je mi líto,že máte tyto zkušenosti s ředitelkou,ale moje Paní ředitelka (a to velké P není překlep)
je úplně jiná a za to jí velice děkuji .Pracuji již přes 30let a věřte né všechny učitelky jsou špatné ani si neumíte představit,jak je mi smutno ,když moje děti odchází do školy.Ale prosím veřejnost nesuďte všechny učitelky podle jedné,každá z nás si musela k tomu dobrému chování dospět a já bych strašně ráda,kdyby si k tomu dospěli i někteří rodiče.Také jsem ze začátku praxe měla ředitelku,která učitelky pomlouvala před rodiči a tak jsem odešla.Přeji více štěstí v profesním životě.Učitelka MŠ Irena
Tak tak pozor. Chování ředitelky k rodičům je trochu jiné než chování k učitelkám, jako učitelka ( z jiné MŠ) to moc dobře znám. Rodičům se za každou cenu vychází vstříc, byť to ztěžuje naši práci a je to nesmysl (viz. „nespaní). Rodiče prostě „vždycky mají pravdu, ano zařídíme samozřejmě“ . Naproti tomu k učitelce si ředitelka může dovolit jiný přístup, konec konců je její nadřízená že. Takže kdo nevidí do organizace, vztahů, fungování a lidí v dané školce, nemůže posoudit, tedy ani Vy.
Paní učitelka to napsal tak, jak to je. Podle pravdy. Nikoho nepomlouvá, jen popisuje realitu. Hnusnou , dech beroucí realitu.
A o tom je kapitalismus, šlape po neschopných a slabých a vytahuje silné a mocné, schopné jedince. Ano všichni nejsme stejní a nejsme si rovní.
No možná by rádi někteří třeba do Sparty, kde vítězili nejsilnější. Otázka je, zda vás pane Polki zrovna někdo třeba už v dětství nesvrhl ze skály. Teď se možná cítite mocný, ale v dětství, možná byl někdo mocnější a až budete starý, taky síly budou ubývat.
U nás v Čechách – silní a mocní – nejsou chytří, kultivovaní, moudří – ale všeho schopni jedinci, kteří zuby, lokty se prodírají na slunce. Často tuneláři – kteří kradou i za bílého světla, nebo Romové, na které si málokdo troufá, protože umí řvát a rvát se.
Možná se dožijeme doby, kdy bude zase platit tzv. tichá, klidná síla. Kdy primitivové, co umí pouze plácnout do stolu, budou opět posláni na své místo, tedy k ke krumpáči a lopatě.
Kdy konečně zase začne vítězit rozum a rodiče se budou snažit své děti vychovávat k úctě a autoritě starším. Ale děti za to opravdu nyní nemohou. To my dospělí. A ve školství by to jako první mělo začít platit. Zatím většinou u dobrých učitelek, jako paní Lacková pokud ji nepřistřihne křidélka – mocný – všeho schopný -nadřízený.
Tak opět těsně vedle, to co jsem prezentoval nebyl můj názor ale v současnosti zcela jasně přijímaný fakt. Ne nepadal jsem ze skály, možná tak citoval Starověkou Spartu…
Ano Áve Romále, to je problém, ale jen jeden z mnoha.
Toto všechno ale bylo svým způsobem vyřešeno přece za Socialismu, resp minulého režimu.
My tady sice krásně kecáme ale nic se nemění a to je ten klíč, to je ta odpověď…
Kdysi tady byla jen šedá zoologická, zato dnes je tady opravdový pestrý Jurský park………..
Doporučuji na to film : CZECH MADE MAN viz. http://www.csfd.cz
Dobrý den,
paní Marcelo, pokud bych měla politické ambice, určitě napíši jiný článek než o problémech dnešních dětí, rodičů a pedagogů. Napíši o něčem jednoduchém, líbivém a demagogickém – např. o tak populární korupci, klientelismu apod. Také bych svou osobou polepila celé město. A své komentáře vložím na portály a weby v kraji Moravskoslezském a neposílám svůj článek na web, který čtou povětšinou studenti z Prahy a Brna. Tam se asi moc nezviditelním, že? Pokud jste si dala tu práci a vyhledávala mě v politických stranách, pak také jistě víte a jen jste zapomněla zmínit, že kandiduji za malou stranu na místě nezvolitelném do zastupitelstva. A že pouze do počtu vyjadřuji svou podporu lidem, které osobně znám jako čestné a vážím si jich. Osobně si myslím, že Vás(jakož i paní Dominiku)můj článek nezajímal a ani jste se nad ním nezamyslela. Mnohem více však reagujete na diskusi pod článkem, kterou já nemohu ovlivnit a která se zvrhla v politickou diskusi až po komentáři „paní ředitelky“ reakcemi dalších lidí. Nemyslím si však, že to byl něčí záměr. Těžko někoho vinit. Nálada ve společnosti je prostě asi taková, že za vším musí být něco. Není přeci možné, aby někdo udělal něco jen tak pro radost a pro vizi, v kterou věří. Do té doby to byla dobrá diskuse k článku s pozitivními i negativními ohlasy. Také s návrhy na řešení situace. Byla to přesně taková diskuse, o jakou stojím.
Proto žádám každého, kdo se bude chtít i nadále vyjadřovat pod mým článkem, ať se vyjadřuje přímo k danému problému, který má vést k zamyšlení a tím je dítě, rodič, pedagog, dnešní doba.
A víte co? Musím se sama usmát. I tato diskuse vede k zamyšlení. A to takovému:
Jako pedagog vidím začínající problém, který bude mnohem výraznější za deset, dvacet let… (nevidím to pouze já, ale i obrovská spousta dalších pedagogů,psychologů,lékařů i rodičů se mnou). Napíši článek mladým lidem, kteří se mohou vrhnout s vervou do přemýšlení a práce. A kdosi si to vysvětlí jako osobní útok. Rozpoutá novou diskusi, rozešle maily a z apolitického článku vznikne – jak sama píšete – politická fraška. A pedagog, Já, už více nebude mít chuť za cokoliv bojovat, či na cokoliv poukazovat. Zařadím se do davu, budu se usmívat a tvářit se, jak je vše v pohodě a odpočítávat roky do důchodu. Kolik takových lidí už bylo v naší společnosti umlčeno, kolik bylo ze svých míst „odejito“? A jaký příklad tímto jako generace, která bojovala za pravdu a lásku našim dětem dáváme? Co jim už vlastně těch dvacet let ukazujeme? Na to si odpovězte, prosím, každý sám za sebe.
Lacková Gabriela
Tady je krásná ukázka co politika dokáže natropit. Nebudu procházet celé komentáře, ale mám za to, že politika poprvé zazněla u paní ředitelky a být váhajícím koho volit, tak právě tamten komentář v souvislosti se stranou, která tam zazněla, by byla důvodem, proč tuto stranu nevolit. Měla bych pocit, že celá strana se bude skládat z lidí obdobně smýšlejících. Kritických vůči jiným, netolerantních, vztahovačných, a zametajících existující problémy zbaběle pod koberec, prostě přesně takových, kterým se celý život vyhýbám.
Na druhé straně, kdyby to paní Marcela nevytáhla, nevěděla bych to ani u p. Lackové, že vstupuje do politiky. Ale být Opavankou, díky p. Marcele bych tuto stranu volila, i když paní Lacová je na můj vkus proklatě nízko. Ale komentáře čtenářů a její obhajoba, bych doufala, že ji na přední čelo vytáhnou.
Paní Lacková kromě humorně popsaného dne v MŠ, odhaluje podstatu problémů, které nyní ve výchově jsou. Vidí je, ale nehází vidle do žita. Zůstává na místě a čelí jim. K denním problémům s dětmi, které za to tak nějak nemohou, nastanou zřejmě problémy s vedením. Možná kdybych byla nadřízeným školek a dostalo by se to ke mně, byl by to pro mne důvod odvolání ředitelky. To, že jsou problémy ve výchově dětí a začínají v rodinách, pokračují na všech stupních škol, už se samozřejmě ví. Jen se těžko hledá řešení. A učitelé, kteří dávají dětem samé jedničky i když ani na druhém stupni děti nezvládly HY, CHY, KY, RY, DY, TY, NY a malá násobilka je pro ně neřešitelná, pro mě nejsou ti dobří učitelé. Byť jsou možná dětmi, rodiči ba i vedením jako bezproblémoví – vychvalováni. A rovněž vedení, které se nezastane svého pracovníka a ještě ho shazuje. Je pro mě špatné vedení – z hlediska nadřízeného k odvolání, a asi bych v takové organizaci být nechtěla.
Ten článek byl o něčem jiném. O dětech, o výchově, o psychologii, o pedagogice.
Dostal se na politickou úroveň a vyústil v jakousi politickou kampaň – špinavé praktiky některých politiků.
Dvě nesourodé věci – přesto v obou případech mě to kamsi posunulo.
Věřím, že p. Lacková nebude zahnaná čepicemi do kouta, dále se bude se vší vervou věnovat dětem. A věřím, že tyto komentáře se dostaly i mezi správné Opavany a ti věří, že takovou pani budou potřebovat. Takových bojovníků, je málo.
Ale,ale,paní Lacková,takže také míříte do zastupitelstva? Nyní je mi záměr Vašeho článku zcela zřejmý. Je to z Vaší strany nechutná politická fraška. Vůbec mi nepříjde Váš článek napsaný se satirou a nadsázkou.
A na to jste přišla paní Marcelo jak?
Tady http://opavane.cz/kandidati/
V tomto zrovna politiku nevidím.Je třeba číst jen to,co je napsané a neobmýšlet ničím jiným.
To máte to stejné,jako když lidé tady útočili ohledně politiky na p. ředitelku…Taky jsem v jejím komentáři politického neviděla vůbec nic, a přesto tady byly slovní narážky, útoky, urážky…Není to stejné snad??? Na jednu stranu se narážet může,dokonce sprostě, na druhou ani slušně???…
Obé urážky jsou zbytečné, zvláštně u nepolitického článku.
Naprosto souhlasím…Jen mi to nedalo napsat tento paradox…
Dobrý večer přeji. Hned úvodem chci odůvodnit proč se pod svůj příspěvek nepodepíši. Nechci vypadat jako podlézač, chci jen napsat svůj názor. Mám pár otázek. Co vám paní ředitelka udělala tak hrozného, že tak nechutně urážíte její osobu? Nejste snad tady všichni dospělí lidé? Nemáte čas na nic jiného? Spousta z vás o chodu v MŠ a pedagogické práci nic neví a ředitelku vůbec nezná. Pedagogové, kteří tady píší urážky, dělají ostudu nejen sami sobě ale také svým kolegům a špiní dobré jméno mateřských škol. Zamyslete se.
Dobrý večer.
Sleduji tuto debatu již od počátku.I přes to,že nejsem pedagogický pracovník,naprosto s Vámi souhlasím.Je to ostuda školství.
Dobrý den,musím reagovat na Vaší odpověď.Vidím,že jste též nepochopila nadsázku článku paní Lackové. O konkretizaci osob a MŠ se postarala už zmiňovaná paní ředitelka.Kdyby nebyla tak veřejně vztahovačná,měla by klid a pokoj.
Pokud by se p. ředitelka chtěla postarat o konkretizaci a sebezviditelnění, z čehož ji obviňujete, asi by se podepsala….Nemyslíte??? Takže Vy ji obviňujete z toho,že se měla zviditelnit, další z toho, že se nepodepsala…To už je tady opravdu na hlavu a hledání všeho možného, čeho se chytit a co použít proti vedení…Ubohost opravdu….Tady ji jemnoval někdo jiný…Kdo si vyhledal nebo zjistil, kde pisatelka pracuje…Což uvedením svého jména sama defacto napsala své pracoviště a tudíž třídu…
*jmenoval
http://www.nevychova.cz
Paní Bierhausová,
ANO i na Vás se ta voda vaří.
Hezký den.
V mateřské škole vedeme děti k úctě. Učíme je, že mluvit vulgárně je neslušné, ubližovat a posmívat se není přátelské, zdravit a poděkovat je povinností. Pracovat v týmu je nutností. Jinak to nejde. Nelze tady hovořit ani o politice, ani o osobních vztazích. Ty do MŠ nepatří stejně jako zesměšňování, ponižování a urážky.
Pokud vás zajímají problémy dětí, zamysleme se, jak pomoci. Vymýšlejte činnosti, akce, besedy, pomáhejte svým vzorem. Já se snažím hledat pro děti ty nejlepší možné varianty vzdělávání, vymýšlet činnosti a zábavnou formou rozvíjet jejich kreativitu.
Nehledejte politikaření tam, kde není. Děkuji všem. 🙂
Náznak k výchově nějaké odvozené morálky. A co na to rodiče?
Vaše snaha je dobrá ale schází náboženská výchova. Bez desatera dojde k morální epidemii a zde už je v plné síle. Samozřejmě že pro učitelku neřešitelné, tak dělá aspoň něco.
Dobrý večer.
Chtěla bych Vám všem nesmírně poděkovat za podporu. Moc si jí vážím a v těchto pro mě nelehkých chvílích, jsou mi Vaše slova oporou. Také bych se chtěla upřímně omluvit všem, kterých se článek dotkl. Nebylo to jeho cílem. Svou profesi totiž miluji. Tohle všechno bylo jen umělecké ztvárnění problému našeho školství, které má nutit k zamyšlení. Svůj článek jsem sepsala pro čtenáře webu kzamysleni.cz, který čtou povětšinou studenti a přemýšliví lidé. Dovolila jsem si tedy použít více satiry, nadsázky a humoru, než bych volila, pokud bych článek psala pro širokou veřejnost, jakým se nyní stal. Přesto si myslím, podle ohromného sdílení, které mne nesmírně překvapilo, souhlasných zpráv a komentářů, že se mi to povedlo. Nevím zda mohu říct, že jsem ráda, že v naší zemi máme svobodu slova. Já se nyní svobodně vůbec necítím a pracuji pod obrovským tlakem nepochopení. Nebyl to v žádném případě – a za tím si stojím – atak proti vedení, ani nikomu jinému. Pod svůj článek jsem se podepsala, ne proto, abych upozornila na to, kde pracuji, ale protože jsem prostě zvyklá se podepisovat. A pokud se pod něco podepsat nemohu, pak nenapíšu nic.
Ke komentáři „Paní ředitelky“se nebudu vyjadřovat, i když se mě hluboce dotkl a nesmírně mě mrzí. Snad jen pár slov. Nemohu se již více obhajovat, byť mne ve své odpovědi přímo napadáte. Čtenáři tohoto článku Vám odpověděli za mne. A já jim nesmírně děkuji.
Stojím na pranýři. A nevím vlastně proč. Za článek, který se snaží zdůraznit důležitost učitelské profese? Za humorný popis, během kterého jsou použity místy kontroverzní výrazy? Za zájem o děti, rodiče a jejich budoucnost?Copak je tak těžké dnes přemýšlet? A tak jednoduché někoho zmanipulovat, aby v článku viděl to, co v něm není a nikdy nebylo?
Znovu apeluji na to, že situace je smyšlená, místo není upřesněno, nesouvisí s mým jménem, jména dětí jsou změněná a souvisí s případy z mé praxe. Pokud se někdo v mém článku nalezne, je to podobnost čistě náhodná. Nikoho z učitelů ani z vedení jsem nejmenovala.
Ještě jednou moc děkuji za Vaše názory, potřebuji Vaše povzbudivá slova a přeji ostatním učitelkám mnoho sil, protože budoucnost nejmladších je i naše budoucnost. Nekapitulujme na ni. I přese všechno, co se kolem nás děje.
Lacková Gabriela
Gábi, vím, že ty sama si nečekla, co tímto článkem rozpoutáš a taky vím, že to vůbec nebylo tvým úmyslem… Držím palce ať vše ustojíš! Máš mou podporu a dalších minimálně 1,5 tisíce lidí, což o něčem svědčí!!! Klobouk dolů! Drž se! 🙂
Vážená kolegyně,
zvolila jste cestu, která je velmi neobvyklá a pro mne v tuto chvíli s otazníkem …. hlavně proto, že jsme spolu a s dalšími kolegyněmi rozebíraly vaše pohnutky??? Člověk by měl dbát na to, aby stejně mluvil a stejně psal. Aby to, co napíše nebylo z jeho pohledu nadsázkou, ale ve skutečnosti nepravdou, která poškodí ty kolem něj. Mnoho lidí má mnoho názorů a to, že dnešní doba není přátelská je zřejmé z diskuzí. Doufám, že vaše práce přinese v budoucnu změny, na které jste, jak píšete, chtěla upozornit.
Za popularitou nestojí silná slova, ale výsledky.
Gábi, ty jsi dobrá učitelka, a pokud by takovéto byly v našich školkách všechny, byla by to pohoda. Tuto práci by měli vykonávat lidé, které tato profese baví a naplňuje je. Pokud má paní ředitelka pocit, že nejsi dobrý pedagog, a že jsi tímto článkem snad něco zkazila….mýlí se. O nedobrých pedagozích by se tady mohla vést dlouhá diskuze. I já osobně jsem takové zažila, když jsem podala pomocnou ruku, abych si nakonec vyslechla nepravdy, ba těžké lži na mou osobu ze strany jedné nejmenované zástupkyně. Největším zklamáním pro mě bylo, když jsem chtěla vše uvést na pravou míru, a paní ředitelka si na mě ani nenašla čas. Neznala mě, a odsoudila mě z pomluv své kolegyně, která se kolegyní ani nedá nazývat. Zkráceno a podtrženo, komu při této práci chybí dětský duch, humor a nadhled, nemá zde co dělat. Já také učím – a nesmírně ráda. Svou práci miluji a nejradši jsem za pozitivní komentáře ze strany rodičů, vedení atd. To mi dodává sílu jít dál a stále se zlepšovat. A jako pedagog si také myslím, že neupozorňovat rodiče na to, čeho si na jejich dětí všímáme, by bylo velmi špatné. Ne každý rodič je připraven a ochoten skousnout „kririku“ na své dítě. Ale i to je někdy potřeba. Asi proto, že v této profesi pracuji, to vidím jinak – já se o dění kolem svého dítěte zajímám, zajímá mě vše, co mi učitelky řeknou, co mi chtějí poradit, ale nejen ony, také rodina a přátelé….Někdy je důležité zamyslet se nad názory ostatních, neboť my – jako rodiče, je můžeme přehlížet – ať už chtěně nebo nechtěně. Přeji ti mnoho úspěchů v práci, klidnou mysl, vedení a kolegyně, které se nebudou bát za tebe postavit 🙂 J.
Při čtení článku jsem si říkala, že být matkou Markéty nebo Toníka a dostat se k němu, asi by mi to milé nebylo. P. učitelka se podepsala, a i přes změněná jména není příjemné číst veřejně, co má mé dítě za diagnozu a co vyvádí. Ale je to věc učitelky, jak si to zodpoví, protože jde dle mého o vynášení interních informací….Co mi ale vadí je směr, kam se tato diskuze dostala…Slovní výpady diskutujících, urážky…Nebudu soudit situaci, konkrétní nařízení pouze z jedné strany…Avšak nebudu ani soudit stranu druhou, která se ozvala…A slovně urážet…Tím bych totiž klesla na hodně nízkou úroveň…Je vidět, že slova, že dnešní děti nemají úctu k dospělým, vychází právě z výchovy takových typů dospělých, kteří se zde prezentují..A absolutně mimo je směšování politiky a této diskuze..Toto už beru jen jako provokaci jednodušších lidí, podobných typů jako pisatelů do diskuzí např. na Novinkách atp…
Dobrý den,
kouzlo článku ční v tom, že nemůžete být matkou Markéty nebo Toníka, protože Toník ani Markéta neexistují. Pokud se v článku, jako matka těchto dětí najdete, je to pro Vás jen výhoda, protože jste právě dostala anonymní šanci na svých dětech zapracovat. Člověk se ale nalezne v lecčem, a z psychologie víme, že to není vina autora.
Paní učitelka nemá důvod se nepodepsat. Tohle po ní v demokratické společnosti se svobodou projevu snad nemůže ani nikdo chtít. O vynášení interních informací nemůže být ani řeč. To bychom museli připustit, že se tohle v určité konkrétní školce doopravdy děje. A i tehdy by to bylo jen konstatování faktu. Vynášení interních informací by bylo, kdyby autorka veřejně napsala, že paní ředitelka se vzdává své funkce, ačkoliv oficiálně by o tom nebyla ani zmínka. Nechápu tedy Váš argument. Po právní stránce je článek nezávadný.
Na druhou stranu s Vámi souhlasím, směr, který tato diskuze dostala, se nelíbí ani mi. Nemůže za to však autorka článku, která se ještě nevyjádřila, nýbrž paní ředitelka, která svým – poněkud specifickým komentářem – vytvořilo vhodné prostředí pro kritiku její osoby.
Vážená paní učitelko Mš,
paní učitelku Lackovou jste zkritizovala opravdu bravurně, chybí mi zde jen jméno po Vaším komentářem. To už ale vůbec nechápu, vždyt máte příležitost se zviditelnit a nemusí to být jen prostřednictvím volebních plakátů hnutí ANO, ze kterých vyhlížíte po boku pana Babiše jako jeden z lídrů nacházejících voleb. Pravda, moc oblíbená asi nejste a tak si říkáte, proč přilévat oleje do ohně. Možná, že ANO udělalo chybu, když vsadilo na ambiciozní Mgr. Simonu Bierhausovou
Tak odtud tedy vítr vane. ANO, prostě to uděláme. Mohu mít otázku, paní Bierhausová? Je jednou z podmínek ke vstupu do ANO chovat se neprofesionálně, projevovat se jak hulvát, být blbý a chtít vše cenzurovat, nebo je to jen svobodná volba velké části jejich představitelů?
Naprostý souhlas. Tleskám…
Dobrý večer p.Lacková, váš článek mě velmi zaujal a musím říct, že to máme u nás v mateřské školce hodně podobné, až na to, že mi jsme malá obec. Jsou dny, kdy jsem plná bezmoci a nevím si rady, jak reagovat, a pak zase alespoň pár dětí zlepší náladu,ale to je méně časté, tak že vím, jak vám je. Akorát že já jsem mladší a teprve 3 roky učím, takže s autoritou to mám na štíru a tudíž se mi často honí hlavou, zda vůbec má cenu se takhle ničit a nechat se deptat malými raubíři. Člověka zamrzí, když připraví pestrý program a pak ho ani nemůže použít, protože o to děti nestojí nebo k tomu ani není čas, jak jsou neukázněné. Ale vše je to dobou 🙁 Doufám, že bude zase líp, tak hlavu vzhůru!
Zdravím Vás, paní učitelko Lacková,
začetla jsem se jak do Vašeho příspěvku, tak do všech komentářů. Co sdělit k reakci „anonymní paní ředitelky“? No, nejspíš to, že se potrefená husa nejdřív ozve. A pokud jste svůj článek chtěla nechat jako nekonkrétní příklad z praxe, tak ona „anonymní paní ředitelka“ tomu opravdu zrovna nepomohla. Zřejmě je minimálně a opravdu , jak zde i zaznělo v komentářích, „vyhořelá“. Obávám se však, že to by byl ten lepší případ, který by se dal pochopit…upřímně lituji vůbec všechny podřízené takového člověka. Těm se zkrátka nemůže pracovat v klidné a spolupracující atmosféře, kde vládne důvěra a respekt člověka k člověku, což je u Vaší profese jistě potřebné a důležité.Tento postřeh vyvozuji z Vaší následné snahy o vysvětlení a ospravedlnění se. Vy se však provinile , či zahanbeně nebo dokonce trapně , a to tady projevila většina diskutérů, cítit nemusíte. Vy ne. Evidentně se zde ozývají na Vaši obranu i další lidé, kteří Vás nejspíš osobně znají, tudíž ve Vašem okolí je obzvlášť jasno. Je dobře, že máte takovou podporu.
Osobně z Vašeho článku vnímám to, co i popisují učitelky i jiných MŠ tzv. „Vaší krevní skupiny“…je to tak, jak píšete. Mám za to, že je tomu tak mmj. i proto, že se společnost se posunula v prioritách hodnotových žebříčků poněkud jinam, než to bylo v období, kdy i já si vzpomínám na svou oblíbenou paní učitelku Majku, která byla vždy krásně upravená a také chodila v bílých kalhotách. I dnes, když ji potkávám, už je to zralá dáma- seniorka, stále jí to sluší a já si vždy vybavím momenty v MŠ, když měla službu právě ona. Jako dítě jsem se na ni těšila, protože se nám vždy věnovala, byla na nás milá a laskavá, zkrátka to nebyla ta typická socialistická soudružka v dederonové zástěře, která když jsme měli spaní, tak usrkávala turka a pomlaskávala nad nanukovým dortem, nebo se nerozpakovala „naliskat“ těm „zlobivým“ klukům, což je dnes obzvlášť nemyslitelné!
Tak Vám přeji, paní učitelko, aby Vás „Vaše dětičky“ také takto za těch X let potkávaly a dokázaly si vzpomenout na chvíle, které s Vámi prožily. Nenechte se zdeptat a otrávit, vydržte a bojujte za dobré a pravdivé věci. Lidí, jako jste Vy, je v dnešní době zapotřebí jako soli, či světla v temnotách. A to nejen v této profesi. S úctou Eliška Serafínová
Vážená paní učitelko Lacková,
nevím, co si mám o vašich zde popsaných názorech a úvahách myslet, je to zoufalství, nezvládnuté emoce, … V předešlém článku píšete o dobře odvedené práci ve firemní škole. Zrovna z vašich úst zazněla nejedna hanlivá poznámka na účet oné popisované firemní MŠ, ve které jste mohla pracovat jako vedoucí dodnes. Mohla jste vzdělávat děti i rodiče k obrazu svému a dle vlastních pravidel. ,,Proč jste se rozhodla odejít z postu vedoucí a dnes necitlivě kritizovat ? Podle jakých kritérií soudíte, kdo vám dal právo ??“ Velmi mne překvapil váš velmi agresivní názor na dnešní generaci dětí. To, co popisujete snad nemůžete myslet vážně? Hanlivé poznámky na úkor dětí, které byste měla umět motivovat, zabavit, překvapit. Ale to umí jen ,,PANÍ UČITELKY“ . Ty, které děti vedou k tomu, aby dokázaly akceptovat, tolerovat, chápat. Umí a chtějí rodičům poradit neoficiálně a s porozuměním. NESOUDÍ, ALE DÍKY SVÉ ODBORNOSTI A PROFESIONALITĚ RADÍ. Máme odborníky, poradny, dětské lékaře,…Přeji vám, aby o vás a vašich vlastních dětech nikdy nikdo nenapsal nic takového jako vy o dětech, které máte ve třídě. Mnohé maminky to asi hodně zabolelo a já musím konstatovat, že vzhledem k tomu, že jste se vrátila po delší mateřské přestávce opět mezi děti mohu doufat, že je to jen váš úvodní pracovní, ale současně velmi neprofesionální úlet. A dále snůška smyšlených nepravd o procesu vedení MŠ, propouštění a zákazech PEŘINEK…. Vzhledem k tomu, že jste v práci sotva pár týdnů nevíte a navíc zřejmě nečtete a pak asi nedodržujete pokyny a provozní řády, které mají v šatnách také rodiče ve vaší MŠ. Současně bohužel manipulujete vašimi nepravdami rodiče. Nenapsala jste, že děti, které chtějí mají peřinky a pyžama a mohou odpočívat. Také jste nenapsala, že je jistě pohodlnější všechny děti po obědě drilem uspat a mít klid na kafe. Ono reagovat s předstihem, vymýšlet zábavné aktivity, vtáhnout děti do děje pohádky tak, že zapomenou zlobit a klidové aktivity si užijí, to je ,,PRÁCE.“ Ovšem nezapomínejte, za práci BERETE PLAT!!!!!! V MŠ, kde jsou dle vašeho názoru tak strašné děti jsou skvělé učitelky, které se přinejmenším snaží být dětem oporou a svou odborností a přístupem vzorem. Ne kritikem.
Škoda jen, že jste neměla tu odvahu podepsat se pod svůj výtvor. Velmi by mne zajímalo, v jaké školce působí ředitelka jako Vy. Nejenom, že Vám chybí sebemenší analytické schopnosti, poněvadž jinak se nedokážu vyložit, jak vůbec můžete z tohohle článku tvrdit, že učitelka je zoufalá a nezvládá své emoce, ale chybí Vám pravděpodobně i dostatek inteligence, empatie a sebereflexe pro vykonávání této práce. Dle úvodu soudím, že se znáte osobně, a že tedy pocházíte ze stejné školky. Zatímco z článku cítím hrdost na svou profesi, chuť pracovat s dětmi a snahu o zlepšení, z Vašeho komentáře cítím zapšklost, uraženost a neprofesionalitu. Zásadní rozdíl totiž je v tom, když autorka píše článek z lehkou satirou a nadsázkou a se snahou vtipně poukázat na problém, který tady bezesporu je (a který vidí asi více lidí, když, jak pozoruji, má článek 1400 lajků), a když někdo naopak odpovídá osobními i profesními ataky. Takže, mýlíte se naopak Vy. Paní učitelka možná šlápla někomu na kuří oko, možná se mohla trochu krotit v některých výrazech, nicméně Vy si nemůžete dovolit to, co jste napsala. Svědčí to o Vašem vyhoření a neprofesionalitě. Už jen Váš „NESOUDÍ, ALE DÍKY SVÉ ODBORNOSTI A PROFESIONALITĚ RADÍ. “ mluví za vše. A nezapomínejte prosím, že i za Vaši práci berete plat. A vsadím se, že mnohem větší, než autorka článku.
Mám obavu, že se zde řeší něco osobního, jinak si totiž nedovedu představit, jak je možné, abyste se chytala drobných slovíček o ředitelství a fungování školy, které jsem v podstatě přehlídl, a nezamyslela se nad komplexním sdělením článku. Víte, jsou lidi, kteří pro stromy nevidí les. Mohu-li si tipnout, Vy budete jedna z nich…
PS: Mě článek nikterak neuráží, možná je to ale i tím, že mám dostatek nadhledu a inteligence.
Pak jste se minul povoláním. Byl by z vás jistě skvělý učitel a ředitel. Přeji vám, pokud jste vedoucím, jen takovéto zaměstnance. Pěkný den.
Téda, to jsem ráda, že jsem nikdy nenarazila na takovou šéfovou, jako jste vy. To bych snad i z této pro mě milované práce vycouvala velice rychle. Protože práce s dětmi je na jedné straně krásná, ale náročná. A někdy je to opravdu složitější s rodiči. Pracovala jsem ve školství od roku 1986, vidím kam to spěje, problémy společnosti odrážejících se na rodinách a poté na dětech. Děti mám ráda a pracuji s nimi snad odjakživa a stále a doteď. Do nedávné doby jsem pracovala ve školství a přiznávám nyní jsem v důchodu. A taky jsem šéfovala a bez problémů. Teď se angažuji v jednom poměrně velkém skautském oddíle. Pracuji se všemi věkovými skupinami a mám štěstí, poněvadž to co dělám, děti přijímají, těší se na chvíle, které spolu strávíme. Také se vyskytnou občas problémy, ale daří se nám je zvládat. Ovšem mám opravdu štěstí, protože skautské děti opravdu zde nemusí být, ale chtějí a jestliže nechtějí, nebo se neumí přizpůsobit kolektivu, mohou odejít. Za celý ten čas jsem pozastavila členství jedné jediné dívce. Myslíte si, že vymyslet podnětný program tak aby bavil, vzdělával, přinesl adrenalin, ale byl bezpečný zejména na takové 2-3 denní výpravě v terénu je jednoduché pro všechny věkové kategorie? A myslíte si, že skautské děti i při veškerém našem působení a snaze o výchovu, by nevymyslely nějakou tu lumpárnu, kdyby se nudily? Ale samozřejmě nedělám to sama, ale pomáhají mě starší děti. Je to i o práci s rodiči. Zpočátku jsme se někdy s rodiči hádali. „Prší – dítě nachladne. Jdete 5 kilometrů – to nezvládne. „Dnes tito rodiče pochopili, že pro jejich děti chceme jen to nejlepší. Fandí nám a podporují. Vědí, že pro děti je důležitý růst –výcvik k odpovědnosti, zvyšování kondice, otužování a fair play jednání. Funguje to. A bez platu a bez peněz.
Chyba je v systému, a když se k tomu přidá špatný šéf, tak asi je to zřejmě na změnu instituce i když je dnes problém s prací.
Hezky, hezky, hezky…… Duško, Vy jste to napsala úplně přesně a není slovo, se kterým bych nesouhlasil…. Hráli jsme zrovna včera v tzv. Praktické škole v Písku a jako vždycky mě tam až mrazilo….. Tam jsou “ problémové “ děti, ale to, jak byly vychovávané a vedené, to jsem snad nikde v celé ČR v žádné
škole ani školce neviděl…… Ano, na paní učitelkách bylo vidět, že jsou unavené téměř nadlidsky, ale zároveň bylo vidět, že “ své“ děti opravdu milují…. Např. tam byla nepohyblivá holčička, která celé vystoupení jenom bezmocně ležela….. Seděly u ní dvě paní učitelky, hladily ji po vláskách, zpívaly jí a povídaly si s ní…… Holčička se šťastně smála a bylo vidět, jak si to užívá…… Atd., atd., těch příběhǔ tam byly desítky….. Takže házení odpovědnosti na systém, rodiče , Marťany nebo koho mi přijde zcestné….. Tady jde o děti a práce s nimi je nesmírná oběť a mě připadá, že TO si spousta dnešních učitelek neuvědomuje……
….ještě maličkost – obě moje děti chodily do školy v jednom malém jihočeském městě, mimo několika totálně neschopných učitelek, které si jenom na dětech léčily své psychické problémy tam měly učitele, chlapa jako horu, který problémy řešil po svém – zlobíš ? Tu máš jednu za ucho. Dodneška na něj děti s láskou vzpomínají, protože byl sice přísný, ale spravedlivý a i když se s tím nemazal a používal fyzické tresty, byla s ním i legrace…… A nebylo to za minulého režimu, ale pár let zpátky…. A pokud si snad na jeho metody stěžovali rodiče, na rovinu jim řekl – pokud vaše dítě zlobí, asi jste ho špatně vychovali a pár facek byste potřebovali vy….. A byl klid…..
Dobrý večer,
samozřejmě nemůžu mluvit za autorku, ale nemyslím si, že by se nesnažila děti motivovat, zabavit či překvapit. Ba naopak. Stejně tak si myslím, že autorce na dětech záleží, protože jinak by se přeci nesnažila rodičům radit. Alespoň tak to na mě z článků působí.
S pozdravem,
DL
Dobrý den paní ředitelko,
jako vedoucí pracovnice MŠ chápu, že každý ředitel se snaží, aby jeho zařízení vypadalo jako nejlepší, kde jsou jenom samé poslušné a učenlivé děti, kde jsou všichni zaměstnanci spokojení, kde je vše po provozní stránce doladěno do posledního detailu, kde vládnou přátelské vztahy mezi vedením, zaměstnanci a rodiči. Z praxe je ale zřejmé, že taková ideální představa je pouze iluzí a každý vedoucí pracovník, který se snaží tvrdit, že on takový ideál vybudoval, bude vypadat hloupě, protože poté je zřejmé, že se nezajímá, že neví, že žije ve svých papírech a svých představách. Můžeme se pouze snažit tomuto ideálu co nejvíce přiblížit.
Je těžké si jako vedoucí pracovník zavalený papírováním udržet přehled o reálném dění ve školce. Ředitel po nějakém čase ve funkci může začít ztrácet přehled o denních malých problémech svého zařízení. Potom se mu může zdát například nařízení o peřinkách (ať už bylo jakékoliv) skvělé a možná teoreticky je, ovšem praxe ukáže něco jiného, což už se k němu nedostane. Neznamená to, že je špatný ředitel, ani to neznamená, že jsou vzpurné učitelky, ale zkrátka že ne všechno bude fungovat tak, jak si to v kanceláři naplánujeme. To souvisí i se „zabavením“ dětí. Dnešní děti jsou jiné. Za posledních 10, možná stačí 5 let, došlo k obrovským změnám, které opět ředitel nemusí vnímat, protože se již nepohybuje přímo v prostředí dětí. Děti, které jsou zvyklé na 3D pohádky s nejlepšími efekty, na zpívající, blikající, chodící a nevím jaké hračky, zkrátka neuklidníte předčítáním pohádky a můžete být sebelepší vypravěč. Dnešní děti to nebaví. Nedávno jsem byla v loutkovém divadle – krásný program, ovšem sotva třetinu dětí dokázal zaujmout. Něco tak „obyčejného“ je nebaví. A pro učitelku, která nebliká, nepípá, nemá kolečka a vrtulku, je opravdu těžké (ne-li nadlidské) takové děti zaujmout. Dle článku je vidět, že se paní Lacková opravdu snaží a má úspěch, má zájem, zapálení, starost…. Především z posledního odstavce je vidět, že svou práci bere zodpovědně, děti má ráda, je to PANÍ UČITELKA. Nespatřuji v článku žádný záměrný a zákeřný útok na vedení, rodiče, děti, ani školku celkově. Berte článek s nadhledem, snaží se spíše o odlehčený pohled na denní patálie, veselé i kyselé příhody s dětmi i rodiči.
Problém vidím spíše v komunikaci mezi personálem a vedením. Není to nic nezvyklého, to se stává, stačí na tom zapracovat, promluvit si občas bez emocí s učitelkami, vyslechnout si návrhy na zlepšení, vyslechnout kritiku, poučit se z ní. Nebrat se tak vážně. Vyčistit ovzduší a ne na internetu, kde má článek opravdu obrovskou odporu, psát o drzosti, lhaní a neschopnosti učit. Nikdo se vás nezastane a nakonec budete vypadat jako zlá harpyje, což věřím, že nejste. Paní Lacková je starostlivá učitelka, stejně jako vy ředitelka.
Přeji oběma hodně štěstí a nalezení společné cesty.
Souhlasím s touto reakcí,má smířlivý charakter,ikdyž spíše se přiklánám k názorům nestranného článku p. Lackové a adresná reakce p. ředitelky Bierhausové se mi vůbec nelíbí.Jsem také učitelka ale na ZS a mám podobné pocity bezmoci ve své profesi.Lidičky přestante za v ším něco hledat.Jen se trošku poučte a zamyslete.
Všechna korektnost stranou. Ač obvykle nadmíru zdvořilá, po přečtení Vašeho nemístného blábolu, dokazujícího nulovou manažerskou kompetenci, konstatuji jediné. Vy jste ale krááááááááááááva nebeská! A klobouk dolů před všemi, kteří to dokázali nenapsat…
Vážená paní ředitelko Mš,
paní učitelku Lackovou jste zkritizovala opravdu bravurně, chybí mi zde jen jméno po vaším komentářem. To už ale vůbec nechápu, vždyt‘ máte příležitost se zviditelnit a nemusí to být jen prostřednictvím volebních plakátů za hnutí ANO, ze kterých vzhlížíte po boku pana Babiše, jako jeden z lídrů nadcházejících voleb. Pravda, moc oblíbená asi nejste, a tak si říkáte, proč přilévat oleje do ohně. Možná, že ANO udělalo chybu, když vsadilo na ambiciozní Mgr. Simonu Bierhausovou.
Vážení, než se do mně pustí člověk znalý češtiny,chtěla bych se omluvit za své chyby v článku, který jsem nestačila po sobě přečíst a opravit,neboť jsem klikla, kde jsem neměla.
„Velmi zajímavý článek a na dnešní dobu také velmi odvážný.Ještě nedávno jsem pracovala v Mš ,tak vím,jak je tato práce náročná,důležitá,ale také velmi krásná. Děti jsou to nejdůležitější co máme a právě předškolní období je pro vytváření osobnosti dítěte tou správnou dobou.
Paní učitelka by měla být, po rodičích, tou osobou, ke které má dítě největší důvěru.
V této chvíli by měl nastoupit pedagog,který je plný porozumění,empatie,vstříctnosti,laskavosti a lásky k dětem.A to vše jsem z článku paní učitelky vyčetla. To,že děti byly v prvních chvílich pobytu v Mš trochu divoké ,hlučné a ukazovaly co vše umí je přirozené.Děti si po prázdninách sdělují své zážitky,přicházejí z rodin s různou výchovou a přinášejí si do kolektivu i různé návyky, které se pak snaží uplatňovat.V tomto období musí mít učitelka „svatou“ trpělivost,toto vše překonat a děti „dostat na svoji stranu“.Myslím se, že to paní učitelka dokáže,držím ji palce. Sama si vzpomínam na období těsně po revoluci, kdy do Mš byly přijímany děti do počtu 2O.To byla nádherná práce. Učitelky se v klidu mohly věnovat dětem i induviduálně a takový Toník by
brzy pochopil, že když se zapojí a bude respektovat přání kolektivu, bude se mu ve školce líbit.A také Markétka s ADHD by měla mnohem větší prostor pro péči učitelky . Vlastně pro všechny děti to bylo úžasné žit v menším kolektivu,méně hlučném s mnohem vstřícnějším přístupem učitelek, které měly na děti čas .Když jsem mnohdy procházela svoji školkou, často jsem slýchávala,jak děti říkají svým rodičům „mami,já ještě nechci domů“. A to hovoří za vše. Pak nastalo období,kdy mnohé Mš byly zrušeny a přišla doba,kdy třídy se začaly zaplňovat dětmi do počtu 25 a nyní již ty stejné třídy mají počet dětí 28. To už je značný rozdíl nejen v počtu dětí, ale také ve výchovné činnosti učitelek.
Dvouleté děti s dudlíkem a plenkami si opravdu v Mš představit neumím,ještě štěstí,že jsem toto období nezažila na své kůži.Nebylo by lepší znovu zřídit jesle a ulevit učitelkám v Mš,které mnohdy zastupují „tety“ místo toho aby se věnovaly dětem 3 letým? Na to ale musíme hledat odpověď jinde.
Ty vysoké počty dětí,které dnes v MŠ jsou,jsou také díky normativnímu způsobu oceňování učitelů
Nebude-li škola plná dětí, ředitel nebude mít na platy učitelů a budou se nejen snižovat úvazky/což bude mít znovu dopad na děti/,ale bude se dokonce propouštět.Ale abych se vrátila k článku.Děti jsou odrazem svých rodičů a toho by si rodiče měli být vědomi při výchově svých potomků. Dítě které si neosvojí kompetence dětí předškolního věku v tomto období,to bude těžko dohánět. Pomoci může i Mš a její učitelka,musí mít však důvěru rodičů. Ještě bych ráda reagovala na některé názory,které jsem si přečetla pod článkem. Udivila mne reakce maminky na problémy dítěte s nadváhou a problémy dítěte s ADHD. To, že učitelka se snažila s rodičem spojit a problém řešit je její velká přednost.V mnohem jednodušší pozici by byla, kdyby vše přešla a na rodiče se jen usmívala. Je však zřejmé,že ji na dětech záleží a to by měli rodiče ocenit.
Také mně velmi udivil názor, že když svou práci nezvládá,ať toho nechá. Ba naopak ,popsala první den učitelky ve škole. Ten je ve všech třídách náročný, děti se musí zvyknou na kolektiv,nové kamarády,novou paní učitelku.Její článek je napsán s určitým humorem a lehkostí,je vidět,že hledá cesty a způsoby,jak děti motivovat a učit základním hodnotám.
Je empatická,má pedagogický takt.A úplně mi na ni sedí citát,že pedagog musí sám věřit a „hořet“,aby ti, které učí uvěřili a byli „zapáleni“. “
Snad ještě poslední poznámka, udivuje mne, že vůbec nikdo nereagoval na situaci,kdy děti popisují, že pijí doma pěnu z piva či víno. To je také fenomén této doby.
Dobrý den paní Lacková,
jsem maminka dítěte, které chodí do Vaší třídy. Velice Vám děkuji za tento článek. Už jen proto, že najednou z ničeho nic byly povoleny peřinky pro naše děti. Přeji mnoho sil.
Něco málo z jiného úhlu pohledu – jezdím po MŠ s hudebním pořadem, jako doprovod mám mladou čarodějnici Elvíru….. Musím přiznat, že poslední cca dva roky jsem velmi rozpačitý z chování některých paní učitelek – přesně poznám, kde se učitelky dětem věnují a kde pouze “ přetrpí“ pracovní dobu…. Občas je mi až úzko z toho, když ( a to v lepším případě ), učitelky během našeho vystoupení vytáhnou mobilní telefony a zabývají se úplně svými soukromými záležitostmi…. Děti v těchto školkách na nás potom civí s otevřenými pusami, protože absolutně netuší, co po nich chceme… Neumí ani Pec nám spadla, neví, že se má pozdravit, jak se na takovém vystoupení chovat, absolutně nikdo jim nevštípil kolektivního ducha……. Na druhé straně je velice znát, když se paní učitelky
zapojí do společného dovádění…. Takových učitelek si velmi vážíme a jsme přesvědčeni, že je to jenom o tom, uvědomit si, že práce s dětmi je poslání a ne pouze zaměstnání….
Věřím Vám, že takové učitelky s mobily jsou, taky je na koncertě nesnáším, ale „Pec nám spadla“ by měly děti znát hlavně z domova a vychovávat má především rodina.
Zdeňku, samozřejmě, že vychovávat dítě má v prvé řadě rodina, o tom není sporu. Mǔj názor ovšem je, že paní učitelka je pro dítě ve školce hned po mamince ta nejdǔležitější ženská v životě…. A bohužel, viděl jsem i takové učitelky, které se nikterak netajily tím, že je děti vyloženě štvou…..ale, popravdě, viděl jsem i takové maminky…..
Shrnu to párem vět. Neztrácejte chuť a odhodlání, které z tohoto článku cítím. Fandím Vám!
Učím na základní škole už 30 let, ale jako bych v článku viděla obraz naší školy, našich dětí a rodičů. Jsem také trenérka v oddílu – velice podobné děti. Ale i přesto mám tuhle práci nesmírně ráda a věřím optimisticky, že se ještě dožiju zlepšení jak v chování lidí, tak ve školství. Silné nervy, hlavu vzhůru, držím nám pěsti, že ty děti nám ve škole přežijí a my s nimi! 😀
Máte můj nehynoucí obdiv. Jak dokáže člověk tohle vydržet, to je mi záhadou. Jednou v životě jsem asi dvě hodiny hlídal 2 (!) děti a byl jsem z toho tak unavený a psychicky zdeptaný, jako z ničeho jiného.
Slýchávám už déle, že děti jsou čím dál horší a nevychovanější, ale díky bohu s dětmi nepřicházím a ani se nechystám přicházet do styku, takže nemám vlastní zkušenosti. Ale přesto mě překvapuje, jak hrozná ta situace někde může být. Copak nemáte účinnou metodu jak se tomuhle bránit? To neexistuje možnost dítě třeba vyloučit – i kdyby jen výhružně na týden? Rodičům by to nadělalo takové starosti, že by snad už začali svoje děti vychovávat.
A vůbec, největší chyba byl zákaz fyzických trestů. Ze všech těch letních táborů mého dětství vím, že jedna facka řekne víc než tisíc slov. Každopádně přeju pevné nervy!
Myslím, že z článku bylo patrné, že je psán s nadsázkou a že pisatelka se snaží dělat pro děti maximum. Dnešní děti vyrůstají opravdu tak nějak jinak..a rodiče jim bohužel někdy vzorem nebývají…Fandím Vám a přeju, abyste dokázala najít tu správnou duševní hygienu a odreagování, abyste to zvládla ještě nějakou dobu s tím krásným zápalem a viděním. A myslím, že je fajn, když učitel neřeší jen svou nutnou náplň, ale zajímá se i o zdravotní a psychický stav dítěte.
Zajímat se o zdravotní a psychický vývoj je v pořádku. Poučovat a dávat mamince nevyžádané rady ohledně nadváhy dítěte je něco trochu jiného. Paní učitelka píše o toleranci, tu by měla vštěpovat nejen dětem, i sobě. Uvědomit si, že všichni prostě nemůžeme být stejně tencí, všichni mít stejnou barvu očí, délku vlasů. Na výklad o zdravotních rizicích nadváhy je tu dětská lékařka.
Tohle je jen další demagogický názor. Z vlastní zkušenosti vím, že většina lidí, kteří si myslí, že obezita vlastně není problém obézní jsou a jsou líní s tím něco dělat. Již několika výzkumy bylo potvrzeno, že obézní děti jsou většinou vedení k malé fyzické aktivitě a špatným stravovacím návykům především rodiči. Proto tedy chápu paní učitelku a obdivuji její odvahu na toto poukázat. Mnohdy totiž první impuls, že dítě je obézní (ano obézní, tlusté děti mohou být, mohou mít nadváhu, ale obezita je obrovský problém) pochází právě od jeho kantorů a je to dobře. Rodiče si to vzhledem k neustálému ujišťování o správném stavu vývoje v jejich malé sociální komunitě neuvědomují. Pro zajímavost podpořím svůj názor i vědeckými závěry.
http://link.springer.com/article/10.1186/1743-0003-6-47
http://link.springer.com/article/10.1007/s40014-012-1469-1
O škodlivosti obezity tu nikdo z nás nepochybuje. Já mám problém opačný, dcera je hodně hubená, mrzí mne to, ale vzhledem k tomu, že byla nedonošená, jsem ráda, že je jaká je. Vůbec by mi ale nebylo milé, pokud by mne paní učitelka upozorňovala a dávala lekce o škodlivosti podvýživy, akorát by mne tím rozhodila. Pro jistotu bych se informovala u paní ředitelky, zda je oprávněna šťourat do takovýchto věcí.
Rozhodně si nemyslím, že v tomto případě šlo o udílení lekce. Zároveň jste v předchozím příspěvku přirovnala nadváhu či obezitu k rozdílu ve zbarvení vlasů. Tudíž jsem považoval za nutné Vám tento směšný výsledek podloženě vyvrátit. Stejně jako váš názor o tom, že by v tomto případě měla učit děti toleranci. Chápu, že posmívání se obézním dětem ničemu nepomůže, ale z mé zkušenosti prostě obezita dětí tolerovat nelze.
Co se všeobecně poruch výživy týká v každé větší nemocnici je lékař specializující se v tomto oboru a myslím, že není nic menšího než ho vyhledat.
K lékaři chodíme pravidelně a jejich rady jsou pro mne směrodatné. Od učitele mateřské školy očekávám, že bude děti učit, dbát na jejich bezpečnost, mít je rád takové jaké jsou. Bez zbytečného šťourání do jejich soukromí. Ono za tu obezitu si můžete klidně dosadit jiné věci. Podstata mých komentářů je ta – kde končí hranice mezi zájmem o svoji práce a montováním se do cizího soukromí.? Mimochodem v článku mi chybí cokoliv pozitivního, pochvala dětí za určité věci, jen stěžování si ze strany paní učitelky. Naštěstí ve školce kam chodí naše malá jsou dvě mladá svobodná děvčata plná energie a nápadů, malá školku miluje.
Ježíši vy jste ale hloupá.Samy děti „vykvákají!“ ve školce ze soukromí rodiny mnohdy věci,které ani nechceme slyšet a jsou kolikrát velmi prekérní.A to se učitelka o to ani „neprosí“ ani se nemontuje do vašeho soukromí .Tohle co paní učitelka popisuje je jen pokus o pomoc rodiči,rada,aby se dítě v budoucnu netrápilo a rodič by se nad tím mohl přinejmenším alespon zamyslet a ne být vztahovačný.Spíš by měl PODĚKOVAT,že má někdo zájem o budoucnost jeho dítěte,že si jej všímá,když mu je to jedno.
A kdyby vám poradila, jak přibrat a to fungovalo? TAK BY JSTE JI TO TAKÉ SE POKUSILA ZAVAŘIT? Ještě štěstí, že některé ředitelky jsou rozumné a své učitele podrží.
O nevyžádané rady nestojím
Vy jste přesně ta matka co vychovává takové děti jako výše popsaný Toník. Měla byste být vděčná paní učitelce, že se snaží Vaši dcerce pomoci, ona není Váš zaměstnanec co Vám ohlídá dítě, když nemáte čas. Ona je odborník a dokonce je i na Vaše dítě větší odborník než Vy.
Bohužel, je mnoho rodičů, kteří mají patent na moudrost, o nevyžádané rady nestojí, a jejich dítko je nejlepší, ono zlobit neumí, ono všechno zvládne, a když nezvládne, tak beztak je to nějaká blbost. Dobrý učitel jde vždy ve prospěch dítěte, dětí. Ale při své práci přichází na to, že právě jsou často horší rodiče než děti. Mají zakódovaný nějaký vzorec a i když to jejich dítěti ubližuje, budou ho tvrdě prosazovat i na úkor jiných dětí.Kdyby Pepíček zlobil, spohlavkujte vedle v lavici Frantíka, aby viděl, že se to nedělá.
Kantor má ve třídě 20 – 30 dětí, které musí zvládnout a nejen naučit, ale i vychovávát. Rodičové si často neporadí s jednim dítětem a sami to někdy přiznávají. Někteří učitelé tlak nevydrží, výchovné problémy dětí, integrace postižených dětí a dětí s nejrůznějšími poruchami, do toho rodiče, hájící dítě za každou cenu a někdy i slabý ředitel, který má strach o místo. A některý učitel/ka, vyhořelá jak jaderné palivo, uteče ze školství.
Na druhou stranu – setkala jsem se s učiteli, kteří to doopravdy flákají. A někdy patří mezi ty nejlepší. Co na tom, že jejich třída má problémy při přestupu na školu (vyšší stupeň), oni reagují jak se to zejména rodičům líbí. Znám kantorku, která na prvním stupni od první třídy až po 2 stupeň celé třídě dávala samé jedničky. Jak to dopadlo? Na druhém stupni některé děti počítaly na prstech, neuměly číst a malá násobilka byl velký problém. A ještě větší problém byli rodiče těch dětí. Ale kantor byl nejlepší, chválen rodiči i ředitelem. Výchovné problémy nepřiznával a pozdější vstup ( pro mnohé kantory) do této třídy byl na druhém stupni – vstupem do jámy lvové.
Víte nijak nesnižuji práci učitelů. Učit bych nechtěla. Hlavně je tu zodpovědnost za zdraví dětí, o kterém kupodivu mnozí učitelé nemluví. Stačí chvilka nepozornosti a je na malér zaděláno. Pak je tu skutečnost, že dnešním dětem rodiče nestanoví hranice. Dětem dávají, ale už od nich nepožadují. Já se snažím vychovávat tak, jako vychovávali rodiče nás. Musely jsme doma odmalička pomáhat , ale rodiče si na nás udělali čas, milují nás. Mohly jsme za nimi přijít kdykoliv s problémem. Poradit si nechám ráda, s mamkou se radím o výchově dětí často.
Souhlasím, souhlasím!!!! Učím a znám takové rodiče. Na svoje dítě nedají sáhnout, ale paní učitelce by radili. 😀
Asi bych nespoléhala pouze na doporučení dětské lékařky a zkusila bych mamince ( tatínkovi) říct, že s váhou dítěte není něco v pořádku. Je jen na rodičích, zda přijmou, nebo nepřijmou radu. Možná skutečně jim lékařka dává falešné naděje. A dobrý pedagog si všímá nejen toho zda dítě umí, či neumí, ale také jak se chová, analyzuje, psychologicky se snaží působit ve prospěch dítěte. Většinou pedagogové přicházejí na různé poruchy a kdyby si pouze hleděli svého, pouze by hodnotili umí, neumí a nehledali příčinu. Jestliže uznáme, že mohou posuzovat chování dětí v rámci kolektivu, pak snad lze připustit, že pokud si všimnou, že se zdravotním stavem dítěte není něco v pořádku, tak by přímo i měli upozornit. Myslím, že dobří pedagové už zachytili řádku týraných, nebo šikanovaných dětí.
Také bych se zamyslela nad tím, jestli 1. září je vhodný den na hodnocení dětí a poučování rodičů, po prázdninách bývají všichni tak nějak rozjivení, trvá nějakou dobu, než se vysvětlí pravidla, než si všichni zvyknou.
Nadsázka…no, věřte mi, že ne…..
a co zdravotní psychický stav pedagogů? Učitelka nemá možnost odejít ani, když dostane zprávu, že jí umírá manžel.J Je na odpolední směně sama a nemůže odejít ani „zkolabovat“
Neobhajuji obezitu, naše malá má problém opačný, je hubená. Tolik na vysvětlenou. Přesto si myslím, že je toto pouze věc (a zodpovědnost) rodičů a dětské lékařky.
Je to samozřejmě jejich věc. Ona jenom poskytla doporučení. To přece není nic špatného ne?
Jane ne každému je takové horlivé chování a doporučení příjemné.
To je určitě pravda. Někteří rodiče kritiku své ratolesti prostě nesnesou.
Pokud to bude kritika, že dítě zlobí, nezvládá určité úkoly přiměřené věku, nejsem proti ní. Ale někdy bohužel učitelé překračují své kompetence a příliš zasahují do soukromí svých svěřenců.
To je určitě taky pravda. Ale v tomto podle mě ta hranice ještě překročena nebyla.
Keďže učiteľka upozornila mamičku individuálne, takže to spravila diskrétne, bolo jej počínanie podľa mňa správne. Určite upozornila mamičku v záujme jej syna, pretože deti sa chlapčekovi posmievali a ona ho chcela poschechu uchrániť. Možno nemala osloviť mamičku hneď na začiatku školského roku, ale najprv sa s ňou zblížiť a potom, pri vhodnej príležitosti si s ňou pohovoriť. Ale kto vie, aké pohnútky ju k tomu viedli, možno to bol veľký výsmech detí a smútok chlapčeka.
V každom prípade, učiť dnešné deti nie je maličkosť. A to myslím na všetkých úrovniach školstva. Nekritičnosť rodičovk svojim deťom, nevychovanosť detí, veľký počet tzv. rodičov dieťaťa, ale málo zodpovedných za jeho výchovu, závislosť škôl od sponzorov – rodičov a iné negatívne faktory, veľmi sťažujú prácu učiteľov. Deti majú problémy, pretože majú problémy ich rodičia a spoločnosť to nechce vidieť – zakrýva si oči. Miesto toho, aby vzhľadom na existujúci stav detí, znižovala počet deti v triedach, zvyšuje ich . Autorite učiteľov neprispieva ani fakt, že sa v spoločnosti dostali na spodok spoločenského rebríčka. Každý si k nim môže dovoliť všetko a oni nemajú v podstate žiadne práva. Nekritičnosť rodičov k svojim deťom vedie niekedy až k fyziskému násiliu voči učiteľom. Ešte v mojich školských časoch bol pán – resp. súdruh učiteľ niekto, koho spoločnosť rešpektovala, keď nie všetci, aspoň väčšina určite. Náročný a zodpovedný učiteľ v súčasnej dobe nemá veľké šance úspechu, pretože pre veľkú časť rodičov je nepohodlný.
Ďalším problémom je situácia u vychovaných detí . Koľko času sa im môže venovať učiteľ, keď väčšinu času sa musí venovať tým nevychovaným? Tieto deti sú vlastne diskriminované. Mohli by sa oveľa viac naučiť , viac zabávať a nebolo by im ubližované tými nevychovanými.
Ani nechcem pomyslieť na ďalšiu generáciu týchto detí. Na jednej strane sa nesmie použiť žiadny fyzický tret , napr. uštedriť žiadna výchovná a na druhej strane sú drasticky týrané deti. Ako by medzi tým nebolo nič – bolo vákum.
Syrové, ale pravdivé. Problémy jdou od shora. Společnost má problémy, rodiče mají problémy. Rodiče většinou nevychovávají, ale rozmazlují, „když nemohu s dítětem pohnout, tak si ho nějakou koupím, podplatím“. A učitelé jsou na konci řetězce – Ti už jen se snaží napravit co společnost zanedbala a ještě se svázanými rukami. Když dají horší známku, nebo poznámku, nalítne rodič, kterému dítko vylíčilo situaci úplně jinak. Ředitel, také nemá nic jistého, potřebuje peníze a sponzoři ho mohou uplatit. Mnohdy ředitelé nestojí za svým učitelem ( ani ho nevyslechnou, co je vlastně zdrojem problému, či konfliktu) a znepříjemňují život. Nejlepší učitelé odcházejí, někteří se obrní růžovou hroší kůží , ale za pár let jsou jak vyhořelé jaderné palivo, mnohdy bez trpělivosti i na zdravé “ šantění“ dětí a na některých školách zůstávají flegmoši. Ti už ani moc neučí a nevychovávají, ale přistoupili na hru společnosti a děti si kupují. Místo klasické hodiny – hodina na počítači. Dobře 10 minut se budeme věnovat problematice a pak si můžete dělat co chcete ( střílečky, fb). Existují také takoví, kteří monotóním hlasem přednáší učivo pár dětí v předních lavicích se snaží poslouchat a zadní lavice žijí. Pokud se tam hrají karty, šachy ještě dobře, ale nuda vymyslí všelijaké zábavy.
Ministerstvo školství slibuje změny ( zatím byby většinou k horšímu) a myslí, že pár kaček, které většinou ani nedostane ten poctivý učitel, to spraví. Integrují se problematické děti do tříd bez problémů. Ano jeden 20 – člený kolektivu zdravých dětí může pomoci 1 dítěti se sociopatologickými problémy. Ale deset takových dětí už kolektiv převálcuje.
Pokud by opravdu ministerstvo školství chtělo pomoci – určitě by snížilo stavy dětí ve třídách. Problematické děti by měly svého asistenta, dobře placeného, který by se svému svěřenci individuálně věnoval, zejména v době, kdy dítě není schopno pracovat s kolektivem, nebo práci kolektivu narušuje a zbržďuje.
Omezilo by papírování – kolikkrát se tvoří papír pro papír a inspekce nejde po kvalitě výuky, ale po papírech, které v tomto množství učitel sice na příkaz vyrobí, ale s nimi nepracuje, poněvadž na to ani není časový prostor.
A toho co může MŠMT udělat pro žáky, učitele společnost je mnoho. Ale páni ministři by museli dolu do tříd. Podívat se co se v třídách děje, mluvit se zkušenými učiteli. Jestliže by se podařilo najít nápravu ve školství, určitě by to prospělo nadále ve společnosti. Protože
v dětech je budoucnost a co zvládneme, či nezvládneme se odrazí zase za nějakých dalších pár let.
říkat o dítěti, že vypadá jako když má slintavku.. Jestli dítě váží tolik nebo tolik, co je Vám do toho?
Nevím jak v, ale já uvítám učitelky/učitele, kterým záleží na práci, kterou vykonávají a pokud tomu tak je, tak jim přece záleží na dětech. A zrovna tak jako řeší to, že zlobí, řeší i jeho zdravotní stav a to obezita rozhodně je. Mě je takových dětí líto stejně jako dětí, které rodiče fyzicky trestají, je to také určitá forma týrání.
Dobrý večer Mílo,
ta slintavka je opět můj humor a odlehčení. Prostě v momentě, když jsem děvče viděla se slinami až na triko, vybavil se mi Svěrák…:-) Znovu opakuji, nehledejte v tom snahu někoho urazit. A jestli má dítě nadváhu, je mou povinností to rodiči sdělit. Já totiž vidím toto dítě v kolektivu dětí. Bráním jej před posměváčky. Vidím jak bojuje s tělesnou výchovou a pohybem vůbec. Jak je mnohdy samo nešťastné. A to neposuzuji jako lékař, kolik zdravotních komplikací mu hrozí. Ono si samo nemůže vybrat, jakou stravu bude jíst. Samozřejmě dále to záleží jen a jen na rodiči. Pěkný večer.Lacková Gabriela
Dobrý den paní Gabrielo Lacková,
jen jsem chtěla poděkovat za to že jste, vážím si každého člověka, který má sílu rozdávat lásku, pochopení a ne vždy je to lehké, to svědčí o vaší vlastní sebeúctě a sebelásce. Jste úžasná a doufám, že vám to vydrží na celý život. Víte milovat sám sebe a tím rozdávat lásku ostatním je velmi jednoduché, ale najít tu cestu k sebelásce je časro velmi velmi těžké.
Mílo nezlobte se na mě, ale po přečtení všech vašich komentářů musím souhlasit se všemi ostatními. Je lepší když vás kantor upozorní, protože je možné, že si to rodič neuvědomuje a až informace zvenčí ho popostrčí. Na tom že je vaše malá hubená není nic špatného, nic za co byste se měla stydět nebo by vám to mělo být nepříjemné. Pouze nezná všechny informace o vašem dítěti a ani nemůže znát, stačí si to přeci vysvětlit, snaží se pomoci, tak se na něm/ní přece nebudete vozit a ještě oklikou přes ředitelku… A pokud je dítě obézní, a rodičům to přijde v pohodě, tak je to taková opičí láska, kterou své dítě pomalu zabíjejí…
Dobrý den,
děkuji Vám všem za odpovědi kladné i záporné. Četla jsem je snad skoro všechny a chtěla bych říci na závěr pár slov. Článek je psán s určitou nadsázkou , byť jde o věci velmi vážné, dotýkající se nás všech. Mám nesmírně ráda svou práci i děti se kterými pracuji. Já neřeším pocitově, jestli je mi nějaké dítě sympatické, či ne a někde si jej zaškatulkuji. Vždy vidím dítě, které potřebuje pomoct, ukázat správný směr, či povzbudit a podpořit sebevědomí. Vím, že děti které na sebe upozorňují, mohou mít problém. Článek ale není odborný. Já se však bojím i o děti tiché, nenápadné o kterých mnohdy nic nevím, protože …viz.článek. Několik komentářů se týkalo mého negativismu, neschopnosti, také rad ohledně odchodu ze školství a zakomplexovanosti. Chci všem těmto lidem sdělit, že věci které popisuji – jsou popsány pravdivě a odosobněně,s určitým humorem a lehkostí, byť jsou změněna jména, či situace, abych se nedotkla nějakého rodiče. Mým cílem není někoho urazit, zesměšnit. Politovat se. Mým cílem je ukázat na problém dnešní doby. To, že se děti a rodiče (samozřejmě že ne všichni, naštěstí jen menší část) takto chovají, není známka mé neschopnosti, či neschopnosti jiných učitelů. Já dělám vše proto, abych dětem ukázala opak. Naučila je úctě, toleranci, umění naslouchat jeden druhému a také uvědomění si, že práva jednoho dítěte končí tam, kde začínají práva druhého dítěte, či jakékoliv osoby, či živého tvora vůbec. Zakomplexovaná nejsem také, protože se nestydím a nebojím přiznat, že si občas nevím rady. Že se snažím hledat cesty, způsoby, možnosti, abych děti, které učím naučila hodnotám, které jsou v dnešním světě nejdůležitější.Viz.článek závěr. A pokud selžou, hledám další a další možnosti. Mám úžasnou kolegyni, se kterou spolupracujeme jako jeden člověk. Radíme se, dohadujeme a sdělujeme si co se nám podařilo, co naopak ne. Co zabralo a na jak dlouho…Vzdělávám se všemi možnými způsoby, nasávám moudrost starších kolegyň, kterých si nesmírně vážím. Vím, že pedagogem se člověk stává nejen tím, že složí zkoušky. Zraje jako víno, svými zkušenostmi, omyly, úspěchy, různými srovnáními , důležitý je pedagogický talent a empatie, umění komunikace.Pedagog musí sám věřit a „hořet“,aby Ti, které učí, uvěřili a byli „zapáleni“. Zpětná vazba od dětí pro další kritiky mého článku je vynikající. Jsem oblíbená učitelka a i „Toník“ za mnou přijde, vyleze mi na klín a přitulí se. A já jej neodmítnu.
Děkuji všem, kteří mně podpořili. Děkuji všem rodičům, kteří si váží „svých“ učitelů. Děkuji všem svým kolegyním za krásnou, ale nesmírně těžkou práci a přeji hodně sil a víry v poslání, které jsme si vybraly.
PS:Ty bílé kalhoty – opět jemná nadsázka, jak jsem se těšila na první den, jak byl pro mně důležitý, jak jsem chtěla na děti udělat dobrý první dojem :-). Někteří jste v tom hledali úchylku. Žádná není. 🙂
A za chyby se předem omlouvám. Mám 2,7 letého syna a odbíhám za ním s pohádkou, ukolébavkou a tak nenápadně si vyžaduje mou pozornost. Vidíte, ani já nemám vše pod kontrolou. 🙂
Gabriela Lacková
Dobrý den, paní učitelko…
Článek měl být možná vtipný, ale mě je z něho více než úzko. Znovu jsem děkovala prozřetelnosti, že jsme „utekli“ z města. Ve školce a škole, kam chodí naše děti, je zatím vše postaru – chce se mi dodat – jak má být. Všechny děti jsou vychovávány vlastním tatínkem a vlastní maminkou a až do dneška mi to nepřišlo divné. Děti jsou vychované (fakt jsou) – při příchodu do školky si s paní učitelkou potřesou rukou (kouknou do očí) a nahlas pozdraví (to samé při odchodu), prosí, děkují a pokud něco provedou, není jim cizí se omluvit („Pardon,“ řeknou i v případě, že si říhnou nebo jim uteče prd). Při spinkání (a předchozím čtení pohádky) by tam člověk slyšel spadnout špendlík. Silné dítě tam nenajdete. Paní učitelky mají kladný vztah k jídlu – možná právě proto si děti chodí i několikrát přidat. Školka má dvě třídy – Ptáčata (3-4 leté děti) a Motýlci (5-6 leté děti). Ve školce je celkem 48 dětí, každá třída má 2 učitelky…
Děti chodí nejen na hřiště, ale i na procházky do lesa. Pokud nastane problém, učitelky ho řeší s rodiči (neznám nikoho, s kým by se nedalo rozumně domluvit) – ale problémy tu víceméně nejsou. A co je extra zvláštní, že ač tu nejsou žádné děti, co by seděly jako peciválové a „mouchy snězte si mě“, ale samé zdravě živé děti, tak nikdo nemá žádné ADHD nebo jinou „hypersuper úchylku“.
Je to tím, že se všechny rodiny známe? Že se děti znají i mimo školku/školu? Že svoboda a sebevědomí pro nás neznamená nevychovanost a arogantnost? Nevím, ale vím, že do města se již vracet určitě nebudeme.
Přeji, ať se Vám třídu daří zklidnit a s rodiči domluvit, a pokud to nepůjde, nevěste hlavu – v republice se naštěstí ještě dají najít normální školky, kde učit je radost a naplnění.
S pozdravem
Jitka Machová
Prosím, naučte se česky. Nebo si text alespoň nechte opravit korektorem.
Pokud to myslíte na mně,tak se velice omlouvám.Mám polskou národnost a pracuji v mateřské škole s pol. jazykem vyučovácím.Všichni nejsou ideální ,jako Vy 🙂
Proč bych to myslela na Vás? Mínila jsem autorku článku. Nevím jak Vy, ale osobně si myslím, že pokud se chce někdo písemně prezentovat, měl by znát jazyk, ve kterém píše. Znát svůj rodný jazyk snad není nějaká zvláštní schopnost, ne? K tomu člověk opravdu nepotřebuje být ideální, stačí zvládnout učivo základní školy.
A proč ve svém jazyce vy píšete uprostřed věty velké V?
Uprostřed věty se píše velké V nebo T, pokud tím člověk vyjadřuje určitou úctu k dané osobě. Ale to je běžné v našem jazyce, to jsme se přece učili ve škole.
Tak, ať mlčí všichní, co neumí psat bez chyb! Vy tedy máte problémy!
Myslím, že je důležitá myšlenka, která se vine příspěvkem . A je celkem možné, že člověk se upíše. Dle vašeho by Einstein neměl šanci, kdyby neuměl pořádně pravopis, ale byl geniální ve fyzice.
Každý je dobrý na něco jiného a jestli paní Lacková je vynikající pedagog, psycholog, můžeme ji prominout drobné pochybení. Konstruktivní by spíše bylo, kdyby jste se jako korektorka nabídla, než kritizovala.
Dobrý den,
jako šéfredaktor tohoto portálu se velice omlouvám za újmu způsobenou čtením tohoto textu. Děláme to zadarmo, korektora si nemůžeme dovolit. Články často upravujeme narychlo – mezi přebíháním z jedné přednášky na brigádu. Možná by nebylo od věci namísto nevěcných tipů zaslat taktně seznam chyb. My je velmi rádi opravíme. 🙂
prosím nepruďte ,je to trapné poukazovat na nedostatky druhych
Děkuji za článek! zasmála jsem se… bílé kalhoty a nový účes. Taky jsem si vykračovala 🙂 Mám také třídu předškoláků a studovala jsem na Ostravské 🙂 Tak s Vámi cítím a v mnohém se poznávám. Přesto jsem moc ráda, že dělám tuhle profesi. Začínala jsem jako prodavačka, účetní, recepční, ale na mateřské jsem měla jasno. Chci být učitelka ve školce 🙂 Držím Vám palce! a jestli se Vám bude chtít, mrkněte na můj FB Učitelka MŠ
Hezký den a celý školní rok!!!!
Pracovala jsem ve školství asi od rok 1981 – SŠ, učni, nástavby, i ZŠ. Opravdu se chování dětí zhoršuje a opravdu to jde z rodin. Nyní jsem v důchodu – ráda (opravdu mě ubíjela bezmoc řešit konflikty ve škole). Pokud pochopily děti, že je nějaký vzorec chování pro ně, který se odráží v chování k celému jejich kolektivu, nepochopili to většinou jejich rodiče. Občas nekontrolovaně přicházeli do třídy, aby zjistili, zda jsem si na jejich dítko nezasedla a nechci po něm vědomosti Einsteina. (Většinou návštěva ovšem končila pohlavky od rodiče dítěti po hodině), ale to byly ty lepší případy. Nebudu říkat o kterou základní školu jde, ale “ nevychovaní žáci “ dokonce se pokusili přepadnout jednu z našich nejhodnějších učitelek s kuklou na hlavě a pravda s hračkou pistole, pokusili se podpálit školu – při rekonstrukci byly ve sklepních prostorech uloženy polystyreny. Od roku 1968 pracuji se skauty. Nyní skautský oddíl 40 dětí od 5 let po vysokoškoláky. Jde to. Rodičům záleží na výchově, starší děti pomáhají s mladšími. Mladší hyperaktivnější – ale stále to jde. Základem je činorodý program pro všechny věkové kategorie, kvalitní spolupráce s rodiči, důraz na morální výchovu, respektování autority, slušnost. Ovšem ne všechny děti v oddíle vydržely, některé odchází, poněvadž nemohou co ve škole či doma.
Problém ve školství je v systému a bohužel problémy s výchovou pramení z rodin. Někdy jsem si říkala, zaplať pánbu, že dítě je takové jaké je, když na třidní schůzku přišel rodič sotva stojící na nohou a nebyls schopen dát dohromady jednu smysluplnou větu.
Napsala jste celkem dobrý článek,ale nechápu tu radost z toho,že nemáte žádné dítě s ADHD.Jsem také učitelka a zároven mám vnuka s ADHD.Je to přece úplně normální dítě jako ostatní,s tím,že se mu je třeba více věnovat a povzbuzovat,jinak pláče.Máme,po tom,co se nám stala rodinná tragedie a on ještě nenarozený to musel též prožívat,velkou radost.Ve 4 třídě má samé jedníčky.Není to ale zásluhou učitelek,ale mně a dcery,která též dělá asistentku jinému dítěti.Pro některých je tato nemoc strašákem,pro nás stálé nové inspirace ,které mu škola nedává.Je to smutné.
Dobry den, pani Lackova, moc dekuji za vas clanek, uz dlouho jsem neprozila tolik emoci v ramci jednoho clanku. Ani nevite, jak Vam a tomu co pisete rozumim. Mate muj velky obdiv, protoze z tech duvodu, ktere tam popisujete jsem ze skolstvi odesla, jste velky bojovnik a je videt, ze mate svoji praci opravdu rada. Preji Vam, at jste alespon z 50% ohodnocena financni castkou, ktera odpovida tomu, co vkladate a hlavne zpetnou vazbou v podobe reakci „vasich“ deti…
Dobrý den,
dcera (předškolačka) chodí do smíšené skupiny. Předškoláci pracuji spolu jen max. dvě hodiny denně, jinak se starají o malé. Přijde mě to výloženě lepší. Dále tedy zde v Jihlavě chování tak kruté (jak od dětí, tak od rodíčů) nespatřím – na štěstí…
Rezignace není řešení 🙂
Váš článek byl sdílen na Facebooku (stránky „Školství v ČR“ – https://www.facebook.com/groups/472283152793046/?fref=nf -)
Držte se a mějte hezký týden
KM Hübner
Dobrý den paní Lacková, nejsem si jistá Vaším jménem, ale jste bývalá paní ředitelka školičky ve Slezské nemocnici? Působila jste tam ještě teď o prázdninách? Pokud ano, velice se podivuji nad Vaším článkem. Měli jsme ve školičce SNO teď v srpnu a červenci kluka Dominika. Víme taky, že je hyperaktivní, někdy nám dává hodně zabrat, abychom ho zvládli a každý den jdu pro něj do školky s obavou, čím mě zase překvapí. Tak jsem si říkala, že jsme někde udělali chybu, ale nepočítala jsem s tím, že to může být jinde až takové, jak popisujete v článku…. Přeji pevné nervy a dobrou inspiraci pro děti, určitě si na vás zvyknou a bude to lepší. Hodně štěstí. Martina Paluzgová
Dobrý den paní Paluzgová,
ano jsem to já :-). Ve firemní škole jsem skončila k 30.6., ale ještě jsem občas docházela zpracovávat legislativu potřebnou pro projekt a chod školy. Byla to obrovská práce a dobře odvedená nejen mnou, ale také lidmi ve vedení jako např. pan Ing. Nagy,pan ing.Paleček, paní Ing.Veverková, Mgr.Bára Dušková, Monika Hahnová.., tým kluků z údržby a především moje drahé holky učitelky a v neposlední řadě Vy, skvělí rodiče a Vaše děti. Tady je právě výhoda malého kolektivu. Ve Vaší firemní jsem skutečně mohla s čistým svědomím říci, že se individuálně věnujeme dětem. A zpětná vazba od Vás všech rodičů, byla mou odměnou. Bylo pro mně ctí pracovat pro lékaře a sestřičky SNO. Vím, jak je Vaše práce těžká nejen fyzicky..a to, že je o Vaše děti dobře postaráno a Vy jste mohli v klidu zachraňovat lidské životy a pomáhat od různých bolestí a útrap, bylo jen malou povinností, kterou jsem mohla vůči Vám splnit. A o Domču se vůbec nebojte! vše se upraví 🙂 Krásný večer, Lacková Gabriela