Máme právo rozhodovat o našich blízkých?
V posledních několika dekádách prošla problematika bioetiky závratným vývojem. Středobodem onoho vývoje byl jednoznačný posun k autonomii pacienta – lékař, dříve učený pán v bílém plášti, rozhodující o životě, smrti a léčbě, se stal spíše rádcem, nestranným auditorem, formulujícím se svými kolegy argumenty pro a proti. Je jen a pouze na pacientovi, aby zvážil, zdali se cítí být dostatečně kompetentním argumenty vyhodnotit po svém, nebo zda nechá rozhodnutí na odborníkovi. Pro společnost z toho nějaké zásadní morální problémy obvykle neplynou – následky svého rozhodnutí si nese stále jen pacient. Jeden velmi zásadní posun – domnívám se, že k horšímu, však pacientova autonomie přinesla – kontroverzi v oblasti autonomie nad těmi, kdo se nemohou relevantně vyjádřit. Téměř každý by ve svém životě chtěl zplodit (adoptovat/osvojit…) potomstvo. Stejně tak by téměř každý chtěl ve svém životě zestárnout – třebaže se může stát, že nebude de facto či de jure kompetentní rozumně rozhodovat o své případné léčbě. A nakonec – každému se může stát, že nebude schopen rozhodovat v situaci, kdy je rychlé rozhodnutí kritické – například v bezvědomí, kómatu či persistentním vegetativním stavu po těžkém úrazu.
Tím nejdůležitějším jsou pro většinu rodičů jejich děti – a bezpochyby jako má rodič právo je vychovávat podle sebe, třebaže někdy až příliš velké, mívá často také pocit, že ví, co je pro potomka nejlepší i v oblastech ležících daleko za hranicemi výchovy. Každý si možná jednou položí následující otázky: Nechám své dítě očkovat nebo ne? Jsem jehovista a budu se stavět proti krevní transfuzi? Je spánková apnoe dostatečný důvod pro potenciálně riskantní rekonstrukci nosohltanu?
Možná si myslíme, že známe odpověď. Ale co když jí potomek zpětně ohodnotí jako špatnou?
Po celém světě nabývá na síle takzvané „antivax“ hnutí – neformální uskupení rodičů, odmítajících vakcinaci svých dětí a požadujících „svobodu v očkování“. Dle mého názoru je tento termín čistý oxymóron, vypuštěný z úst arogantního pokrytce, který s nabytými rodičovskými právy nabyl i pocitu, že je kompetentní rozhodovat i o velmi fundované problematice rizik a zisků očkování, obvykle bez nejmenší znalosti imunologie, medicíny a biologie. Zdrojem jejich informací jsou povětšinou pochybné internetové stránky, nebezpeční šarlatáni a podvodníci z oblasti „alternativní medicíny“, nezřídka dokonce i homeopati. Jejich zdrojem naopak nejsou renomované vědecké časopisy, a v nich publikované „peer-reviewed“ (podrobené důsledné kritice ostatních odborníků) studie, reprodukovatelné a objektivní. Je nasnadě, že takový může napáchat akorát více škody, než užitku.
Budiž zmíněno, že vědecké studie jsou pro běžného smrtelníka, jako jsem například já, mnohdy nečitelné a nepochopitelné, stejně jako hodnocení korektnosti metodiky konkrétních výzkumů/“výzkumů“ – rozdíl mezi arogancí a pokorou však spočívá v ochotě přiznat si, že pochopení tohoto základního zdroje objektivních dat je za hranicí mých možností – a tedy nejsem rozumově ani morálně kompetentní o očkování rozhodovat.
Aby nedošlo k mystifikaci, vakcíny s sebou určitá zdravotní rizika, třebaže extrémně malá, nesou, a v důsledně proočkované populaci je z tohoto hlediska nesmírně vypočítavé rozhodnutí neočkovat vlastně výhodné, protože potomka chrání „stádová imunita“(nemá se od koho nakazit, neboť všichni v okolí jsou očkovaní) při absenci oněch rizik. Kdyby se tak ale rozhodl každý, důsledkem může být pouze reintrodukce téměř vymýcených chorob, jako se to ostatně v některých místech západního světa již děje. Stádová imunita by měla být rezervována pro ty, kdo jí skutečně potřebují – například imunodeficientní („oslabené“) pacienty po transplantacích.
Faktickými argumenty pro a proti očkování se zabývat nebudu, neboť by, pokud bych se chtěl vyhnout odvolávání na autority, jakékoliv fatalistické tvrzení „je to dobře/špatně“ zavánělo arogancí antivax aktivistů a vyjadřovalo by maximálně neúctu k tvrdé práci, která za odborností každého odborníka stojí. Navíc, zcela bych už opustil téma morálního dilematu rodičovské autonomie. Zbývá tedy osvětlit, proč jsem napsal, že „svoboda v očkování“ je oxymóron: Protože dítě ve věku od několika měsíců do několika let se nikdy svobodně rozhodnout nemůže. A ruku na srdce – nejsme snad rádi, že za nás samotné rozhodl panel odborníků dle nejaktuálnějších medicínských poznatků, namísto nevzdělaných laiků, třebaže s dobrými úmysly? Všichni přeci víme, jaká cesta je dobrými úmysly dlážděna…
Můj středoškolský učitel fyziky jednou (ne doslova) řekl: „Nedovedete-li si problém jasně představit, ponechte konstanty a proměnné vynásobte nesmyslně vysokým číslem.“ Vynásobme tedy proměnnou vysokým číslem, a dosaďme si v případě konstantního dilematu problematiky rodičovské autonomie čirý extrém – jehovistu, který, pomineme-li aroganci rozhodnutí přenášet své náboženské přesvědčení na potomky, beze špetky studu protestuje proti krevní transfuzi zraněnému dítěti. Zde by nad převažující hodnotou zájmu dítěte nad nesmyslnou autonomií rodiče ve věci, které nerozumí, a dokonce má i potenciál škodit, nikdo nepochyboval – kde však určit hranici, kdy zájem rodiče už převáží? A především – měli bychom takovou hranici vůbec stanovovat?
Myslím si, že ne. Každý jsme jednou byli dítětem, a zpětně bychom pro sebe určitě také chtěli to nejlepší – na důkazech založenou medicínu 21. století namísto nekompetentního rozhodnutí, které by nás mohlo stát třeba i život.
Zase další VELKEJ DOKTOR MÁG, který se chytil do pasti velkých RYB a tak bude je bránit a obhajovat. Jo hochu k tobě bych do ordinace nešla.
:*
Jako problém vidím, že si stát v některých ohledech děti přivlastňuje a zasahuje až příliš do tak soukromé záležitosti jako je rodina. Lze zmínit například odmítavé stanovisko ministra školství Chládka k domácí výuce dětí z vyššího stupně. Jestliže je rodič schopen zajistit dítěti doma kvalitní výuku (což se ověřuje pravidelným zkoušením a děti vyučované doma dosahují i lepších výsledků) nemá do toho stát co kecat.
Co se týče zdraví dítěte, není tak jednoduché přiklonit se na jednu či druhou stranu. Základem je určitě řádná osvěta rodičů, ovšem s množstvím peněz ve zdravotnictví nezbývá, než čerpat informace na pochybných stránkách. Ne každé očkování je tak super, jak je prezentováno farmaceutickými firmami či lékaři a ne každé je tak zlé, jak jej prezentují alternativní matky. Pravda je někde uprostřed a inteligentní, racionálně uvažující rodič by měl (po řádné osvětě) umět sám rozhodnout, co je pro jeho dítě nejlepší. Bohužel ne všichni rodiče takoví jsou, a tak musí ti rozumní doplácet na hloupost druhých a podřídit svůj ryze soukromý život státním příkazům, zákazům a regulacím.
Ad Alexandra: Rozdíl vidím v tom, že přínos domácího vyučování se nedá tak dobře objektivně a jednoznačně zkoumat, jako přínos očkování. V tom druhém případě nám moderní věda dokáže poskytnout – pochopitelně jen dle mého laického názoru – objektivní a jednoznačnou odpověď.
Z toho vyplývá i reakce na „Ne každé očkování je tak super, jak je prezentováno farmaceutickými firmami či lékaři a ne každé je tak zlé, jak jej prezentují alternativní matky.“ – Proč by měla pravda ležet někde uprostřed? Esixtuje rozumný důvod to předpokládat? Není lepší si vyhledat výsledky klinických testů a „follow-up“ studií?
Rodič by určitě „měl umět rozhodnout, co je pro jeho dítě nejlepší“. Bohužel ale někteří rodiče často z onoho rozhodování vynechávají možnost „Nejlepší rozhodnutí bude, když budu držet ústa a budu se řídit konsensem odborníků, kteří tomu, narozdíl ode mne, rozumí“.
Děkuji za komentář 🙂
Pokud jsem to dobře pochopila, musím zásadně nesouhlasit. (Ne)úspěch domácího vyučování se dá poměrně dobře vypozorovat na srovnávacích testech, kdy dítě buď umí nebo neumí. Zatímco u vakcinace se vedle otázky onemocnělo/neonemocnělo vyskytuje řada dalších faktorů – nikdo zatím 100% nevyvrátil ani nepotvrdil souvislost očkování s nejrůznějšími alergiemi, autismem, hyperaktivitou či zvýšenou náchylností k tzv. obyčejným nemocem. Takže ani „odborníci, kteří tomu rozumí“ tomu zas až tak nerozumí. Vedle povinných očkování je tady i řada nepovinných – a o co méně je nebezpečná například rakovina děložního čípku než některá nemoc z té směsice, kterou očkují mimina? I na chřipku se dá umřít, tak proč to rovnou nezavést povinně všechno?
Upřímně, medicíně nerozumím tak, jak bych si možná přála, a kromě odporného vředu, co mi zbyl po očkování na TBC nemám s očkováním špatnou zkušenost, ale nemyslím si, že by mi měl stát nebo nějaký doktůrek diktovat, co mám dělat se svým dítětem. Pokud se z dítěte stane dement nebo umře, nejvíce potrestána nakonec budu stejně já, i kdyby špatně rozhodl stát.
Paní Alexandře,
původně jsem se přišel vyjádřit k tématu vakcinace, ale po přečtení Vašeho komentáře k domácí výuce bych se rád vyjádřil i k tomuto příspěvku. Je důležité si uvědomit, že vzdělávání na školách a obzvláště ve věku, kdy je lidská mysl a osobnost nejtvárnější (puberta), není pouze o znalostech, ale také o jakési centralizované výchově budoucích občanů. Není tedy, těžké uhádnout, proč chce mít stát spíše vlastní kontrolu a dohled v podobě studovaných pedagogů. Proto nemůžete říci, že jediným správným kritériem pro rozhodnutí takového typu jsou jakési výsledky v oblasti znalostí. Můžu uvést jednoduchý příklad. Bude sice hezké, že syn militantního neonacisty umí ve srovnávacích testech rovnice daleko lépe, než děti ze školy, ovšem představa, že jediným charaktero-tvůrcem takového chlapce je člověk podobných názorů je snad jasný a rozumný argument, proč se ministerstvo staví odmítavě k takovému typu vzdělávání. A nyní už k věci vakcinace a rozhodování o něm. Váš komentář se nese v duchu dvou argumentů, kterým bych rád oponoval. První argument nebo spíše názor se týká neobjektivnosti nebo lépe řečeno nejednoznačnosti výsledků vakcinace: „odborníci, kteří tomu rozumí tomu zas až tak nerozumí“. To, že není na 100% rozklíčovaná příčina možné korelace mezi například Vámi zmíněnou náchylností k alergiím a vakcinací, ještě neznamená, že rodič je okamžitě více kompetentní v rozhodování o tom jak moc je vakcína potřeba. Spíše naopak, pokud se objeví jen pouhé třeba i smyšlené nebo později vyvrácené tvrzení o tom, že vakcína má například spojení s alergiemi, tak zcela jistě nastane, třebaže jen částečný „odliv“ rodičů očkujících své děti proti (například) obrně. Což je vůči společnosti a také samotným dětem nezodpovědné. Samotný odborník dokáže objektivněji posoudit, zdali je lepší dítě vystavit tomu, že na jaře bude možná více „soplit“ nebo, že už do smrti nebude chodit. Hned se nabízí příklad. Když se poprvé objevily nesmyslné (důrazně podotýkám NESMYSLNÉ) články a studie o spojení mezi autismem a vakcínami zvedla se mezi rodiči vlna odporu proti očkování, což způsobilo znovuoživení epidemie obrny, jestli se nepletu ve Spojeném království, což mělo za následek neskutečný počet úmrtí. Pokud by vakcína byla v rukou státu a odborníků, žádný rádoby-vědecký bulvár by nic podobného nezpůsobil, vše by bylo přezkoumáno a s chladnou hlavou rozhodnuto. Popřípadě by byla vyhotovena studie nová, nezávislá nebo ještě lépe meta-analýza, která by na konkretní problém vrhla to správné světlo. Což je něco co si rodič samotný nemůže dovolit. Co se týče výběru vakcín, to je poměrně komplikované, samozřejmě i počet vakcín za určité období podaný jakékoliv osobě má své fyziologické omezení, hraje v tom roli také to co si daná společnost/stát může dovolit. Další faktor je pravděpodobnost s jakou se s danou nemocí jedinec setká (spousta tropických nemocí je dozajista velice nebezpečných, jejich očkování by ale pro našince neměla smysl). Váš příklad s rakovinou děložního čípku je zrovna velmi nešťastný. Proti rakovině děložního čípku jako takové očkovat nelze. Ve spuštění takové nemoci hraje roli široké spektrum faktorů. Životospráva, dědičnost, ale i náhoda. Z určitého procenta, pak může tuto nemoc spustit tzv. Papiloma virus (netvrdím, že malého procenta), a vakcína je mířena právě proti němu. Tudíž rakovinu jako celek nelze očkovat, ani z ní nelze udělat pandemickou/nakažlivou záležitost. Druhý argument pak stavíte na nedůvěřivosti vůči podplaceným „doktůrkům“ a nenasytným a bezezbytku ziskovým farmaceutickým společnostem. Pokud je mi ovšem známo plošná očkování má v kompetenci ministerstvo zdravotnictví (nikoliv farma-společnosti) a průběh, finanční a materiální (prostředkové) zajištění pak zdravotní pojišťovny (nikoliv doktůrci). Ani jedna ze zmíněných institucí není zisková ba naopak, jsou to instituce, které prosperují pouze a jedině, pokud jejich „klientela“ prosperuje. Pak nevidím důvod, proč by bylo cokoliv z průběhu, či výsledku vakcinace zlobbované nebo zkorumpované.