Je dnešní mládež zkažená?
Je bezesporným faktem, že společnost je dynamickým fenoménem, který se vyvíjí a mění. Její vývoj je určován nejenom vnějšími popudy, jako jsou politickoekonomická situace, jedinečné historické skutečnosti (světová válka, přistání na měsíci, 11. září apod.), technologická vyspělost, globalizace či třeba multikulturalismus, ale i vnitřním koloběhem generací, které se u pomyslného kormidla společnosti střídají a udávají tak její směr. Zatímco staré generace kormidlo postupně opouštějí, předávají ho generacím mladším a postupně umírají, rodí se generace nové, které se ke kormidlu teprve blíží. Koloběh života, chcete-li.
Generace, souhrnné označení pro většinovou skupinu obyvatel přibližně stejného věku, která má vlivem doby, ve které vyrůstala, podobné ideály, názory, způsob uvažovaní, subkulturu i životní styl, je základním atributem společnosti, neb se vždycky dostane alespoň na nějaký čas ke kormidlu a tak nejenom udává chod společnosti, ale podílí se i na výchově generace nové. Díky všem těmhle aspektům je každá generace svým způsobem originální, často vzdorovitě neguje generaci předešlé a především hegelovskou dialektikou posouvá společnost vpřed.
A jak je na tom vlastně dnešní generace? Je opravdu tak zkažená, jak slýcháváme? Nedokáže se osamostatnit, je rozmazlená a zhýčkaná? Je nejmladší generace odsouzena žít v zvrácené době plné technologií a genderové vyváženosti?
Pokud Vás zajímá aktuální generace a odpovědi na otázky, které jsem vyslovil v úvodu a zároveň si nechcete z jakýchkoli důvodů pročítat o vývoji společnosti a předešlých generacích, přeskočte rovnou ke kapitole „Jaká tedy je dnešní generace?“.
Vývoj společnosti
Společnost se někam posouvá. Vyvíjí se. A většinou jsou to právě generace, které ji táhnou. V minulosti tomu nebylo jinak. Generační teorií se zabývali autoři William Strauss a Neil Howe, kteří ve své knize Generations, The History of America’s Future, 1584 to 2069 sepsali kromě popisu všech západních generací od 16. století po přítomnost i výměnu generací, kterou jsem výše symbolicky přirovnal k střídání kormidla společnosti. Tenhle proces se dle nich skládá ze čtyř fází. 1. Fáze se týká nejmladší generace (0-21 let) jejíž centrální rolí je závislost. 2 Fáze dospělé generace (22-43) oplývá centrální rolí aktivitou, začíná se tedy již pomalu chytat kormidla. 3. Fáze středního věku (44-65) má za centrální roli vedení – udává směr a 4. Fáze se týká generace nejstarší (66-87), jejíž centrální rolí je kontrola.
Když jsem zmínil, že generace nová často neguje generaci předešlou, měl jsem na mysli především jednotící charakteristický rys generace, který bývá v rozporu s rysem předchozího pokolení. Ten Strauss a Howe, ve své novější knize The Fourth Turning, nazvali archetypem, jejž rozdělili na 4 základní typy, kterými se dá definovat každá generace. Jsou to archetypy „Prophet“, „Nomad“, „Hero“, „Artist“. Tyhle generace se pravidelně střídají a dá se říci, že jeden generační rys plodí generační rys další. Každý tento archetyp je odlišný, a pokud umíte alespoň trochu anglicky, můžete si na této stránce přečíst, jak se která generace projevuje v dětství, v mladé dospělosti i stáří a jaké jsou její důležité klady a zápory. Případně také, jaký archetyp vládne Vaší generaci.
Archetyp generace však není jediným determinantem jejich vlastností. V téže knize také rozepsali 4 cykly opakující se každých 22 let. Jsou to cykly „High“, „Awakening“, „Unraveling“, „Crisis“. Pro generaci je důležité, v jakém cyklu zrovna vyrůstá. Každý cyklus se taktéž odlišuje od cyklu předešlého a většinou se jedná o míru soudržnosti, institucionalizace, kolektivismu a individualismu. (Stejně jako při předchozím odkazu i tady si můžete přečíst charakteristiky těchto cyklů – více info zde.)
Dřívější generace
Ještě před tím, než využijeme nově nabyté vědomosti k popisu a pochopení nejnovějších generací, zabrouzdáme do historie a podíváme se na několik málo generací, které se nás ještě stále nějak týkají. Je nezbytné si uvědomit, že následující dělení generací neplatí pro celý svět – týká se jen toho západního, a proto tento popis v mnohém nesedí na naši českou společnost. V podstatě až vlivem globalizace rozšířené po pádu železné opony se generace zesynchronizovaly. Těmi generacemi tedy jsou:
Ztracená generace, je generace, která se narodila v rozmezí 1883-1900, zažila 1. Světovou válkou i prohibici. Obě tyto skutečnosti ji nesmírným způsobem ovlivnily. Pojem proslavil Erns Hemingway ve své novele Fiesta (i slunce vychází). Dle výše zmíněné teorie lze považovat za nejslavnější členy těchto ročníků Harryho Trumana a Dorothu Parker. Byla to generace typu Nomad a vyrůstala v cyklu Awaking.
G. I. generace. Taktéž známá pod pojmem „The Greatest generation“ označuje ročníky 1901-1924. Do této generace patří veteráni bojující v druhé světové válce. Kromě neuvěřitelných ztrát způsobené druhou světovou válkou musela tato generace vyrůstat v době Velké hospodářské krize. Slavní reprezentanti byli John Kennedy a Katharine Hepburn. Generací vládl archetyp Hero a vyrůstala v cyklu Unraveling.
Tichá generace označuje ročníky mezi lety 1925-1942 a jsou to lidé, kteří se narodili mezi válkami a zažili válku Korejskou i Vietnamskou. Jsou to lidé loajální a konzervativní, co většinou mají jednu manželku i jednu práci po celý život. Přezdívá se jim také Lucky Few generace, neboť se narodili do relativně šťastné a stabilní doby. A od toho se také odvíjel jejich životný styl. Nebylo potřeba rebelství, nýbrž jistot, materiálního bohatství a kariéry. Je to první z výše zmíněných generací, kterou již není vzácnost potkat. Mezi slavné členy lze zařadit Martina Luthera Kinga a Sandru Day O’Connor. Generace je typu Artist a vyrůstala v cyklu Crisis.
Generace Baby boomers (1943-1960) označuje ročníky narozené v době největšího rozkvětu USA a je to generace, která je často spojována se vznikem subkultury Hippies. Je to generace, která se nás všech už nějak dotýká. Zde můžeme spatřovat onu negaci zmíněnou výše. Generace narozená v blahobytu generace předchozí se ho zřekla, odmítla materialismus a jistoty. Rozhodla se pátrat po syrovém kolektivismu, spiritualismu a smyslu života. Ačkoliv se později zmírnili a svou revoltu nechali daleko za sebou, nebýt ní, sexuální i feministická revoluce by přišla možná o dost později. Mezi slavné představitele této generace patří George W. Bush a Hillary Clinton. Archetyp této generace je Prophet a vyrůstala v cyklu High.
Generace X (1961-1981). Neboli Baby busters či postboomers. Tato generace vyrůstala velmi často v rozpadlých rodinách. Stala se tahounem popkultury a je proto také často označována jako MTV generace. Televize, to je jednotící charakter celé generace. U televize si člověk odpočine a nabere sílu do dalšího pracovního dne. Poznáváte zde někoho ze svého okolí? Slavní členové této generace jsou Barack Obama a Sarah Palin. Je to generace typu Nomad a vyrůstala v cyklu Awaking.
Generace Y, neboli také generace Milénia (1982-2004, dle jiných končí tato generace už v 1995) je generace, která pomohla přeměnit popkulturu v cyberpunk. Zažili a přímo se podíleli na největším rozmachu virtuality a internetu. Bývají to děti Baby Boomers a na rozdíl od předchozí generace X se generace Y snaží využít všechny možnosti, které jim svět nabízí – nikoliv však za cenu osobního života. Kariéra pro ně tedy není tolik důležitá a rodina přichází v úvaze až okolo třicátého roku. Je to zároveň první generace, která se dá vlivem globalizace aplikovat i na naše území. Více informací o ní v následující kapitole. Mezi slavné představitele patří Mark Zuckenberg a Anne Hathaway. Je to generace archetypu Hero a vyrůstala v cyklu Unraveling.
Generace Z, neboli Homeland generace (1995/2005 – dodnes) je generace, která se teprve rodí a vyrůstá. Je to první generace, která se narodila do doby, ve které je všudydostupný internet a virtuální realita samozřejmostí – proto je také tato generace globálně propojená díky sociálním sítím a jiným komunikačním prostředkům. Tato generace vyrůstá v době Světové finanční krize, po éře studené války a pádu komunismu. Jejich rodiče – Generace X – jsou často rozvedení a mívají jednoho nebo žádného sourozence. Slavné členy této generace si Strauss a Howe ještě netroufli jmenovat. Archetypálně to je generace Artist. A vyrůstá v cyklu Crisis.
Jaká tedy je dnešní generace?
Popsali jsme si dnešní i dřívější generace díky určitého rámce všeobecně přijímaných faktů, obyčejné intuice i mírně kontroverzní Strauss-Howeové teorie. Ať už v jejich teorii věříme či ne, zůstává faktem, že každá generace byla originální a měla vlastní ideály. A můžeme i pozorovat, že určité rysy se cyklicky opakovaly. Z toho důvodu si často nerozuměly – a proto také slýcháváme, jak je nějaká generace zkažená. (Jen tak pro zajímavost, zkuste se zeptat svých rodičů či prarodičů na to, jestli je jejich rodiče také v mládí nazývali zkaženou generací. Budete překvapeni, jak moc je v nás tato fáze zakořeněna.) Zjistili jsme také, že každá generace je ovlivněna okolnostmi, ve kterých se vyskytuje. Jaká tedy ale dnešní generace ve skutečnosti je?
Otázku je potřeba rozdělit na dvě části. Pod pojmem dnešní generace se totiž často myslí jak generace dnešních třicátníků, tak generace dětí nejmladších.
Rozeberme prvně ty starší – Generaci Y. Co o ní slýcháváme? Nezodpovědní, využívající mamahotely, nechtějí rodiny, nebudují kariéru, nemají odpovědnost a ideály, nemají žádné hodnoty a jen tak proplouvají životem. Jakožto člověk, který je dle výše zmíněných tabulek někde mezi oběma mladšími generacemi, pozoruji spousty výše zmíněných aspektů na svých vrstevnících. Přesto si nemyslím, že by dnešní generace byla nezodpovědná a neměla ideály. Ačkoliv to staršímu pokolení tak připadat může, já se naopak domnívám, že Generace Y má své hodnoty a ideály. Ty jsou však úplně odlišné ode všech, se kterými jsme se doteď setkávali. Nejde jim o budování kariéry, sociální jistoty, rodinu, stálou práci, stabilní prostředí, ale ani o televizi, politické propagandy či revoluci. Je to generace, kterou nejlépe charakterizuje anglické slovíčko free. Tato generace si dokázala vybudovat vlastní ideály – užívání si života. Žít život, nikoliv ho jen přežívat. Vychutnávat se všechny radosti, které jim svět nabízí. Využívat všechny možnosti, které jim vyspělá společnost poskytuje a neomezovat se kvůli rodině, práci, místa bydliště, politické situace či snad financím. Navzdory tomu, že jim ekonomická situace často nehraje do karet – finanční krize, ve které prožívají své mládí, je omezuje, kde jen to jde, což je jeden z důvodů, proč se mladí nehrnou do manželství či do vlastního bydlení – se tím netrápí. Ve společenské etapě „Crisis“ to snad ani jinak nejde. Žijí svůj život a žijí ho vědomě. Respektive se o to snaží, neboť se stále hledají. Na hledání sebe sama si také dali mnohem více času, než předešlé generace. Lze jim to však zazlívat? Lze je kritizovat na základě toho, že nemají děti ve dvaceti, a že nemusí splácet hypotéku ještě před tím, než stačili dostudovat?
Pořád se Vám zdá, že tato generace nemá hodnoty a ideály? A co když jim jen prostě nerozumíte?
A co generace Z? Ano, mám na mysli ty nejmladší. Ty děti věčně civící do monitoru, které si nechtějí hrát venku, zato už teď umí pracovat s počítačem lépe, než Vy budete kdy schopni. Ty děti, které byly nedobrovolně vrženy do mašinérie technologického pokroku, přehršle informací a virtuální reality stejně přirozené, jako je realita „opravdová“. Mám na mysli právě ty děti, na které generace starší nemají čas a nevěnují se jim. Ty chceme nazývat zkaženými jen proto, že za sebou nesmýkají dřevěného koníka, netočí si káčou a nelezou po stromech?
Zkusme raději pochopit jejich situaci. Žijí ve světě, který nikdo z dospělých není schopen pochopit, neboť je v něm obrovské kvantum relevantních a především irelevantních informací. Tyhle děti se musí sami naučit rozeznávat důležité informace, protože tohle je nikdo nenaučí, neboť kritické myšlení ovládá málokdo. Tyhle děti jsou také od malička konfrontovány s virtuální realitou, kterou přestávají vnímat jako alternativu – je to prostě a jednoduše stejně opravdová realita, jako ta, ve které každé ráno vstáváme do práce. Myslím si, že nejmladší žijící generace to má nejtěžší ze všech předchozích – a co víc, nikdo jí to neulehčí. Bude se muset sama naučit zvládat věci, které my ještě nechápeme, stejně jako se (ne)naučila generace X ovládat svou touhu po televizi. A naší společenskou povinností je jim to ulehčit, nikoliv je nekonstruktivně kritizovat a lámat nad nimi hůl ještě před tím, než tahle generace dostala šanci promluvit.
Lze vůbec generaci nějak hodnotit?
U starší generace Y již lze vyvozovat závěry – je to generace, které jde o svobodu v největší možné míře. Její potenciál se již začíná pomalu projevovat a její usmíření – rozuměj zmírnění radikálnosti – nás teprve čeká (stejně jako zmírnění generace hippies). Už teď si ale troufnu tvrdit, že je to pozitivní etapa ve vývoji společnosti, neb většina takovýchto negujících archetypů nakonec našla svou myšlenku v Hegelově dialektice, která tvrdí, že po tezi přichází antiteze a z nich nakonec vznikne syntéza – čili dokonalejší verze původní teze. (Syntéza se pak mění opět v tezi a koloběh se opakuje.) A generace workoholiků a zničených rodin opravdu potřebuje opačný pohled od mladistvého elánu.
U generace Z se však závěrů bojím. Jak hodnotit generaci, které teprve přestává téct mléko po bradě? Vždyť ještě nic neudělala, nic nepokazila ani nic nedokázala. Na verdikty je ještě čas. Jsem si jist, že žádná generace není zkažená, a ta nejmladší obzvlášť. Zkaženost mládeže je jen mýtus, kterým se starší pokolení vyrovnávají se svým věkem a svou neschopností adaptace. Jakkoliv to zní příšerně (a věřte mi, já sám ve dvaceti-jedna letech začínám poznávat, jaké to je, když prostě nestíháte svému o devatenáct let mladšímu sourozenci, který si dokáže zapnout počítač ve věku, kdy já jsem nechápal, že něco takového vůbec existuje), je to aspekt vývoje naší společnosti, který je třeba si připustit – nechceme-li zahořknout v nekonstruktivní kritice, která se omílá již nějaké to století.
Ne, dnešní generace tedy není zkažená. Jen to má podstatně těžší než kterékoliv jiné pokolení a my jí v tom upřímně moc nepomáháme.
Nemyslím si, že by byla mládež zkažená. Ale tak jako všechny předchozí generace se liší od té, kterou nastoupila, respektive nahradila. Jako mě by třeba nikdy nenapadlo, že se mě syn zeptá na to, kde sledovat oktagon. Já bych si to prostě zjistil sám, tak jsme to jako naše generace měli. 😉
Nemyslím si, fakt si to nemyslím, že by to byla nějak extrémně zkažená mládež. To fakt asi ne. Spíš si myslím, že je angažovanější. Více se zaměřují třeba na zdravý životní styl, protože jedí více doplňky stravy a tak různě. 🙂 No, jako to za našich mladých let asi fakt nebylo. 🙂
Zajímavé téma. Já osobně si myslím, že mládež je především odraz svých rodičů a výchovy. Pokud se rodiče věnují více kariéře než tomu, aby z dítěte něco vyrostlo, tak z něj nic nevyroste. Bohužel společnost je nastavená tak, že v ní moc vzorů děti nenajdou, tak jako tomu bylo za nás. Ale na druhou stranu vidím i velké množství dětí, respektive mladých lidí kolem dvaceti let, kteří jsou samostatní. Třeba můj synovec, který si i jako laik sám doma vyměnil podlahu od https://www.floorforever.cz/. A to nikdy nic podobného nedělal. Jen si prostě řekl, že to tak chce a hecnul se.
drž hubu boomere
Je velmi zajímavé vyslechnout si i jiný názor. Jistě, chápu že pro starší generace je těžké pochopit, že žijeme něčím co vlastně ani není reálné. A taky chápu že se nám to začíná vymikat z rukou. Ale oni nevědí jaké to je, tudíž ani nemají právo nás soudit. Nechápou jak je těžké, žít v tomto světě ve kterém jsme vlastně žít ani nechtěli. To oni nás uvrhly do tohohle, tak proč na nás pořád nadávají? Nechci tady nikomu nic vyčítat, jen chci říct že místo toho, aby mezi sebou různé generace válčili, mohli by jsme se snažit vzájemně pochopit ty ostatní. Sice je mi 13 let a spousty lidí si bude myslet že nevím o čem mluvím, ale věřte mi že to vím moc dobře. Možná i proto že jsem se ocitla uprostřed toho to sporu stejně jako mnoho ostatních.
Jaký je tedy váš názor, když autorův označujete za jiný? V článku přímo píše:
Což mi trochu evokuje, že vlastně máte názor velmi podobný. Jak takto mladý člověk nahlíží na úvahy autora tohoto textu?
Mladá generace je taková jak je vychovali rodiče. Takže nadávejte na rodiče, mladí za to jak se chovají nemůžou.
Nedávno mi vyšla psychologická publikace psaná populárně-naučným stylem. Jmenuje se „Proč hlupák zůstává hlupákem? A další psychologické fenomény.“ Pokud Vás některé mé texty zaujaly nebo Vás baví psychologie obecně, můžete si knihu zakoupit zde: https://www.cerm.cz/lacko-david-proc-hlupak-zustava-hlupakem-a-dalsi-psychologicke-fenomeny
Toto je podle mého správná úvaha se správnými závěry. Na každém směru je něco pozitivního a něco negativního a co si kdo vezme, záleží již na jedincích individuálně, přičemž to negativní je obvykle snadnější, tudíž i zastoupeno ve větší míře.
Pokud se dívám na nejmladší generaci a její přístup k technologiím, tak vidím neuvěřitelnost lidského mozku a rozvoje, kdy malé děti dokáží tyto pro mne už neuvěřitelné novinky nasávat úžasným tempem. Jistě, neběhají třeba tolik venku, nelozí tolik po stromech, ale když jste dospělý a něčím se zabýváte, tak také víte, že nemáte kapacitu úplně na všechno. Proto nevidím nejmladší generaci jako zkaženou, ale technologicky pokročilou.
Moje generace X/Y vyřeší svobodu, najde k ní postupně ten správný přístup díky tomu, že si uvědomí, že úplná svoboda k ničemu nevede a je potřeba nakonec určité odpovědnosti a s ní spojené připoutání (a nesvoboda). Generace Z pak bude schopna se vrátit zase pár kroků nazpět, k vydrancované přírodě, protože pochopí, že virtuální realita je pořád jenom virtuální realitou (tak jako kdysi to byla pro určitou generaci TV), ale život se musí žít tak, jak se jim to bude snažit ukázat předchozí generace. Gen Z dá technologiím jejich správné místo v životě člověka a přestanou být otroky technologií. Ale před tím, než si svou svobodu zaslouží, musí technologiím propadnout 😉 Protože nic nechutná tak, jako svoboda, kterou si člověk vybojuje – ideálně sám se sebou.
Já jsem teda z generace Z, je zajímavé tu číst z pohledu těch starších a „moudřejších“. Teď si všichni určitě řeknete, že jsem ještě dítě a do tohodle mi nic není, ovšem je. Většina starších lidí nás kritizuje, ale proč? Kvůli tomu, že nás tak vychovali? Kvůli tomu, že jsme u PC místo venku, protože VY nám to neukážete? Většinou to v domácnostech dopadá tak, že rodič sedí u televize a dítě se chce něčim zabavit a pak to takhle dopadá. Chcete nás snad kritizovat za to, že plýtváme vším co dostaneme pod ruku? A co ta vaše generace? Ta, která ze všech spotřebovala nejvíc přírodních zdrojů (jako ropa) a kvůli vám budeme my v budoucnu trpět, protože přírodní zdroje dojdou. Podle toho co tu čtu, si zatím nikdo neuvědomil, že vaše generace naprosto ničí zemi a naše to bude muset zachraňovat.
Starší byli moudřejší protože žili podle Desatera. Časem to přestali předávat mladým a ti podle Desatera nežijí. Vinu má starší generace která desatero přestala předávat mladým. Mladí za to co vyvádějí nemůžou. Kdy a proč přestalo předávání Desatera si nejděte sami s historii. Je to méně jak 100 let. Když to někdo najde napište sem.
Společnost se neustále vyvíjí pokud nedovede korigovat vývojové chyby bude časem na lopatkách. Je to prostě EVOLUCE a druhy které se nedovedly přizpůsobit změněným podmínkám vyhynuly. Je na tom něco divného?
Ano, evoluce směřuje ke konci evropské civilizace. Hlavní příčina je totální morální pandemie zničením křesťanských hodnot. Jak jednoduché a účinné.
Na mládež má negativní vliv používání digitálních zařízení a technologií. Jeden kouká do tabletu a druhý do mobilu. Neumí spolu komunikovat přímo. Nastává rozpad smysluplné, kvalitní komunikace i mezi rodinnými příslušníky. Mimino se plazí po zemi a rodiče si hrají s něčím digitálním nebo koukají na televizi. Citové vazby a další věci nutné pro zdravý rozvoj dítěte jdou stranou. Priorita je mít 1000 přátel na facebooku atp. Dítě pak nepřebere z rodiny to co potřebuje, vzory pro svůj další vývoj a hlavně pro rodinný život. Nedokáže založit dobrou a funkční rodinu a děti bude umět jen tisknout na 3D tiskárně.
Bohužel potýkáváme s extrémní oligarchií, a s daleko neschopnější generaci, než co byla generace v 90.letehc, podle mého názoru současnou generaci už není možné nějakým způsobem tolerovat, bohužel dnešní generace je úplně jiná než před 15-20lety.
My jsme si nemohli dovolit dělat z tohoto života takový bordel a takový humus 21.století, tak jako kde to žijeme!?!?!?!?!?!?!!?!?!?!?!?!!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!
Promiň te, ale položím vám jednu zásadní otázku.
Kdo vložil veškeré technologie do rukou dnešní nejmladší generace? Odpusťte ale my jsme k tomu nějak přijít musely. A spousty dětí to ani nechtěli, do té doby než jim to jejich RODIČE sami daly.
Polášek si vytvořil slaměného panáka, kterého atakuje, a tím katarzuje svou frustraci. Nemá cenu na něj reagovat. Technologie jsou super, mají své klady i zápory. Mohou nám ulehčit neuvěřitelně život i nás jako lidstvo celé vyhladit. Něco z toho možná není v našich rukách, ale naprostá většina je, takže záleží de facto jenom na nás samotných, jak k ní přistoupíme.
Článek celkem trefně, i když už je několik let starý, popisuje nadávání na mladou generaci jako obranný mechanismus starších. Jsem zvědav, co na tento text řekne autor třeba za dvacet let. 🙂
Za 20 let už evropská civilizace nebude. Díky autodestrukci.
Tato práce se mi opravdu líbí. Jak říkáš, každá starší generace tvrdila o té novější, že je zkažená. Já jsem 97 Y/Z. Vzhledem k tomu, že jsem mezi, bavím se i s lidmi, kteří začínají kritizovat „dnešní“ děti. Ale proč? Každý využíval nové technologie, které měl ve své době k dispozici. Pro někoho to byl míč, pro jiného PC a pro dalšího tablet. Nelze jim zazlívat to, v čem vyrůstají. I mě samotného to táhne ke kritice „nové“ generace, ale vždy se snažím sám sebe zarazit a neklesnout na toto dno.
Důvodem kritiky nových generací je hlavně „idea svého života“. Každý má pocit, že jeho živit byl ideální a ty kouzelné chvíle, které prožil, by měl zažít každý. Dříve to byly výlety do přírody a trhání malin. Dnes to je hraní PC her. Až děti vyrostou, budou žít v představě, že by si příští generace měla zahrát stejné hry. Nedokážou si představit, že už je dnešní tituly nebudou zajímat.
Tohoto stereotypu se nikdy nezbavíme.
Na mládež má negativní vliv používání digitálních zařízení a technologií. Jeden kouká do tabletu a druhý do mobilu. Neumí spolu komunikovat přímo. Nastává rozpad smysluplné, kvalitní komunikace i mezi rodinnými příslušníky. Mimino se plazí po zemi a rodiče si hrají s něčím digitálním nebo koukají na televizi. Citové vazby a další věci nutné pro zdravý rozvoj dítěte jdou stranou. Priorita je mít 1000 přátel na facebooku atp. Dítě pak nepřebere z rodiny to co potřebuje, vzory pro svůj další vývoj a hlavně pro rodinný život. Nedokáže založit dobrou a funkční rodinu a děti bude umět jen tisknout na 3D tiskárně.
jsem generace Y
Být vámi, tak se trochu podívám do historie. Opravdu ve starém Římě docházelo s každou novou generací k vylepšení? Spíš stát prohníval víc a víc a úpadek ctností byl jasný už v té době…
Aby bylo jasno, generace ještě v 90.letech byla nějakým způsobem lepší.
taky měla nějaké mouchy, taky byla nějaká v pubertálním věku.
Ale taková generace jako je dnes, to už je vážně něco neuvěřitelného.
Mladý s dovolí víc, než co generace před 15 lety.
No proč, protože dneěšní už má vymoženosti dotykových přístrojů, chytrých mobilů a počítačů.
Můj názor je opravdu takový, taky nejsem příliš dokonalý člověk, taky jsem byl nějaký v pubertálním věku.
Každá generace má své výhody a nevýhody.
Ale dnešní má spíš víc nevýhod, než výhod.
Protože málo kdo už dneska má myšlení svých rodičů a prarodičů.
Nechci nikoho odsusovat, ale dneska je to opravdu něco neuvěřitelného.
Myslím si, že pokud zajistíme svou vlastní pílí i politiku tak nakonec můžeme alespoň něco změnit.
Je lepší začít sám u sebe, i doma.
Je to opravdu jen a jen na vás, jakou metodou začnete vychovávat své dítě.
Nevnucuji nikomu své názory, ale snažte se být alespoň důsledný a autoritářský.
Tolerance a pevný řád by měla být, zlatá střední cesta.
Jenom prosím, alespoň jedno jediné udělejte, snažte se.
Jinak brzy opravdu vymřeme bez peněz a bez práce.
Protože taky většina lidí která je na sociálních dávkách, a zbytečně má plno starostí.
Může za to taky klausova amnestie.
Neříkám že evropská unie byla nic, ale měla víc nevýhod než výhod.
protože vemte si, například: Výhody:- volné cestování, Volnější život.
Ale zato: Nevýhody: – zbytečné papírování = (těžká byrokracie, a nezaměstanost….)
Nevýhod je opravdu hodně, a záleží to jen na evropské komisi, jestli se dokáže postarat o tak malou a skoro chudou českou republiku která si už po revoluci toho navařila.
Opravdu lepší i bude, když utvoříme silnou levicovou demokratickou svobodou a komunistickou vládu, (komunismus za husáka v 70. 80letech).
Pamatujte si jen svou vlastní pílí zajistíme budoucnost naší země.
Prosím udělejme aspoň první krok, změnit zákony.
A i vy pane prezidente zemane ty jdi na ruskou ambasádu.
Potřebujeme tu takového prezidenta, který se dokáže o nás postarat, a která dokáže vytvořit takový systém, aby byl nějakým způsobem smysuplný.
A který prezident by to měl být??
Naprosto souhlasím se vším o mé generaci, krásně je to napsané.
Existování společnosti závisí na morálce občanů. Na slovo morálka je hodně lidí alergických.