Tady se nabízí jeden citát: „Slušnost je jako motýl, který letí přes moře. Musí pořád mávat křídly, aby se neutopil. Slušnost nejde našetřit jako peníze. To, že jsem byl včera slušný, mi nepomůže, když nebudu slušný i dnes. Mravnost je jako motýl nad oceánem. Jakmile přestane mávat křídly, zahyne.“
Takže nejde na jedné straně vyžadovat slušnost, ale na straně druhé se jí neřídit. Nelze vyžadovat zodpověnost po jiných, ale sám být nezodpovědný. Stát „blahobytu pro všechny“ má taky za následek rozkol rodiny. Stát blahobytu nás měl ochránit před sobeckými monstry a přitom je sám vytvořil poskytováním privilegií a podpory všem na „ničí“ účet.
Závěrem přidám popis toho, jak a proč došlo k zániku Starověkého Říma:
Starověký Řím vděčí za svůj největší rozmach tomu, že bylo vytvořeno 12 tabulek římského práva. Poté byla vytvořena republika, která omezila moc vlády a nechala lidi žít. Protože moc vlády byla omezená, lidé mohli svobodně tvořit s tím, že si mohli nechat „ovoce“ své práce. V té době se Řím stal pýchou světa. V době nadbytku ale Řimané zapomněli na to, co svoboda musí obsahovat.
Zapomněli, že základem svobody je správné omezení moci vlády. Že když moc vlády roste, svoboda lidí klesá. Jakmile Řimané přestali na toto pravidlo dbát, politikům začala růst chuť po moci, což bylo na úkor práv garantovaných lidem v Římské ústavě. Někteří si osvojili, že mohou volit takové politiky, kteří použijí moc vlády, aby některým lidem vzali majetek a dali jej jiným.
Byly zavedeny dotace zemědělství. Následovaly programy na podporu bydlení a sociální podporu. S tím ruku v ruce rostly daně a stát více a více ovládal soukromou sféru. Brzy velká část lidí nedovedla platit tak vysoké daně a skončili na státní podpoře. Klesala produktivita, začaly se objevovat nedostatky zboží, davy začaly protestovat na ulicích, vyžadujících chléb a hry od vlády. Mnoho lidí se nechalo přemluvit, aby vyměnili svobodu za bezpečí. Nakonec celý systém zkrachoval a skončil jako oligarchie zastřešená vládou cézarů.
Jsme schopni a ochotni se z minulosti poučit? Nebo si ji musíme znovu prožít?
Dámo, neodhalila jste podstatu článku „jak socialismus způsobil mravní úpadek“. A jako všem vám podobným, jde především o hmotný prospěch, o výši přijmů o žádný lidský příběh. Jsem důchodce a jak víte, vyskakovat si my důchodci nemůžeme, tím méně takoví, kteří žijí sami (bez partnera- zemřelého nebo rozvedení) Nemůžeme si dovolit dovolené v zahraničí, lázně a pod. maličkosti, přesto si nestěžujeme. Nechci tím říci, že jsme spokojeni, tím chci říci, že musíme hospodařit. Každou korunu dvakrát obrátit než jí utratím. Prostě živoříme. Na druhé straně mne rozhořčuje, že každý člověk v kapitalismu usiluje o hromadění bohatství, majetku… který v životě neužije, tedy nespotřebuje a ani jeho potomci. Můžete mi vysvětlit, proč je právě „smyslem“ kapitalismu učit lidi hromadit majetek, mnohokrát nakradený a nepoctivě získaný (jako např.cizinec Boryš,) který si v Česku přisvojil majetek, který mu nikdy nepatřil. Přece nežijeme proto, abychom jen konzumovali, ale abychom žili. Z uvedeného vyplývá, že nikoliv socialismus způsobil mravní úpadek společnosti, nýbrž kapitalismus, který lidi vychovává k hrabivosti, hamižnosti a zlodějně, zatímto ta část společnosti, která ztratí zaměstnání živoří a dokonce část lidí se ocitá ve společnosti bezdomovců, a ne vždy vlastní vinou. A v tom je i původ válek (ovládnout bohatství cizích území) jak o to nyní opět usilují USA. Usilují o svržení režimu v Rusku aby mohly ovládnout surovinové zdroje ……
Jinu ., та дама chtela neco napsat . Hold se ji nepovedlo . Ona je predsvedčena že svět musi byt pro jedny trávit několik krat na sejšelech za rok za nakradeni majetek a ostatni živořit . To je ta správná definice . úpadek a devalvaci slušnosti ktery nastoupil po tz zmeni k lepšímu . Zřejme žije pod jine slunce abjini nebem.
Všichni se národy stejném způsobem ale ne všichni umírají timto způsobem . Jeden z plna ústa ,druhy jen s dubkama .