Farma zvířat je žvástem století
Pokoušel jsem se přistoupit ke knize pokud možno nezaujatě. Ignorace komentářů, recenzí, názorů a hodnocení byla z mé strany záměrná. Z obálky knihy na mne pokukuje jméno George Orwell a já vážně pochybuji o jeho duševním zdraví. Jak jinak reagovat na knihu na jejichž stránkách se zvířata co chvíli učí zpívat, různé druhy se dorozumívají mezi sebou, pořádají schůze a blekotají cosi o rovnosti, rovných a rovnějších. Copak zvířata jednají jako lidé? Pořádají převraty, kooperují až ke zdárnému cíli – k vyhnaní proradných lidí, vykořisťovatelů. Všechno špatně. Rozpor se zoologií i biologií je snad každému myslícímu jedinci patrný ze sotva dvou stránek textu. Toto jsou mé závěry, ke kterým jsem došel důmyslným bádáním, experimenty a nekonečným pozorováním.
Na jednu takovou farmu jsem se vypravil, abych vše zakusil vlastními smysly. Vybaven výtiskem knihy v podpaží, kterážto měla sloužit jako výchozí text, ihned jsem vyhledal farmáře. S vytřeštěnýma očima poslouchal můj výklad a účel mé návštěvy. Ptal jsem se ho jestli spolu koně a prasata mluví, jestli se po nocích zvířata schází, kdo je vůdčí postavou mezi vším dobytkem, jestli zvířata nedávají najevo nespokojenost s jeho kořistnickým jednáním. Z mých originálních dotazů byl celý orosený, evidentně hledaje něco s čím se mohl v případě ohrožení bránit. Uklidnil jsem ho, že z mé strany se ataku nedočká. Ptal jsem se ho jestli pije a jak často zapomíná zavírat kurníky. Pohár přetekl. S vyzutou holinkou připravenou k hodu mne donutil k odchodu. Se stejnou písní jsem to zkoušel na mnoha jiných farmách, s totožným výsledkem. Bohužel se zpráva o mém počínání roznesla po okolí, takže mne nikdo nechtěl pustit ke zvířatům přímo a už vůbec ne v nočních hodinách, jejich případné stodolní schůze nemůžu ze své zkušenosti potvrdit. Nicméně tento drobný nedostatek jsem doplnil teoretickou částí. Ani v cizojazyčné literatuře jsem nenalezl ničeho, co by se byť jen vzdáleně blížilo choromyslnému textu páně Orwella. S žádnými prasečími převraty jsem se nesetkal. Z jedné farmy utekli norci, ale těm bylo dle pozdějších upřesnění pomoženo(!) lidmi.
Pokud je dle mnohých Bible žvást věků, Farma zvířat musí být alespoň žvástem století. Pokud však pohlédnu do komentářů na všelijakých diskuzí nevycházím z údivu z ukázkové inkongruence. Jedinec ohodnotí Bibli jako sci-fi / fantasy, vadí mu stvoření šestidenní, povoděchoz, žebrožena, zobie-prorok, mnohochleb i vodovíno a poté si ten samý libuje nad knihou, kde bipedy opovrhující zvířátka připravují rudou revoluci.
Po náročném demaskování Panské farmy se v současnosti snažím poukázat na další, logice odporující skutečnosti ve známých dílech literárních. Kterýsi Tolkien posadil své Nazgûly na draku podobné stvoření (Fell Beasts), jejichž počet a velikost nemůže ekosystém unést, takže další senzace bude brzy známa.
Tak toto mě pobavilo. Jeli Vám život a zdravý rozum drahý, nepouštějte se do Orwelovy 1984, pokud Vám Farma zvířat dala zabrat na pochopení. 😀
Jedná se o jednu z nejlepších recenzí nejen na tuto knihu. Autor recenze se pohybuje na tenkém ledě, ale zvládá to s nadhledem.
Co to tu ten autor zvasta o jedne z nejpovedenejsich knih? Kolik ti chlapce je? Tato kniha,tez zarazena do maturitni cetby vsech strednich skol, je jednim z nejpovedenejsich del,kde autor diky alegorii lici funkci stalinismu a vubec totalitniho systemu. V jeho dobe kdy zil, kdyby popsal konkretni postavy ci jmena, byl by za to stihan tajnou policii a odsouzen k vysokemu trestu. Asi ani nemas poneti, jak to kdysi za totality fungovalo. Tak ti povim, chlapecku, ze to byla drsna doba, kdy osobni namitky proti vlade se neprijimaly. Clovek se bal rict jedno nespravne slovo. Mnoho del bylo zakazano. Vsude se odposlouchavalo. Autor nemel jinou moznost, nez dilo pretvorit na alegorickou bajku ,to znamena, ze lidske postavy schoval do zvirecich charakteru. Dejstvi vsak a skutky, jak to kdysi, probihalo vylicil doslova. Takova byla spolecnost. A krasne to vystihl. Ty co tam sedis a nemas o tom poneti moc prosim, rozsir svuj obzor o trochu vice inteligence….
No článek je ulítlý, ale Orwell nežil v totalitní zemi, čili mu gulag nehrozil
to je debil
Člověk, který nechápe, ještě nemusí být hloupý. Ovšem člověk, který nechápe a okamžitě uráží, tam už je to jenom na shovívavý úsměv. Ke článku: Je to milá fabule, pobavil jste mne. Děkuji.
Vážený MM, musím se zastat autora recenze Jana Hnilici. Mám dojem, že jste zcela nepochopil jeho sarkastický a pseudovědecký přístup k recenzi Orwellovy Farmy zvířat. Když jsem ji četl poprvé na http://www.databazeknih.cz, musel jsem se srdečně pousmát nad jeho invencí a humorem. Neberte to osobně, ale on má možná více abstraktního myšlení než my dva dohromady!
Tak to se mýlíte hned v samotném základu. Farma zvířat totiž není kniha logická nebo vědecká a nikdy ani nechtěla být, ale kniha umělecká. Jinak se tomu taky říká beletrie! A ta logická být nemusí, je to jiný způsob vyjádření. Zvířata jsou v zastoupení lidí, je to alegorie. Ten příběh nemá platnost sám o sobě, ale prostřednictvím něho se k něčemu ukazuje. A o to víc to vyzní. Pokud Vy jste tak příkrý a odvážíte se otevřeně tvrdit, že Farma zvířat je žvást století, pak já se odvážím tvrdit, že s největší pravděpodobností máte naprosto podprůměrné abstraktní myšlení – zřejmě na úkor toho logického.:)