Chování lidí ke starším osobám ve společnosti
Každý den se setkáváme se staršími lidmi, v obchodě, v autobuse, na poště, na ulici, prakticky skoro všude. Každý den vidím různé typy chování nás lidí, vůči těmto osobám. V dnešní době je strašně málo lidí, kteří mají vůči starším lidem respekt. Ano, občas se najde pár jedinců, kteří v MHD pustí sednout starší lidi, ale takových je strašně málo. Kam se podělo dobré vychování a úcta ke starším lidem? Proč jsou někteří lidé takoví, a nemají kousek citu v sobě? Proč? Na tyhle otázky si můžeme domyslet jakoukoli odpověď, ale asi nikdy nenajdeme tu, která by nám vyhovovala. Každý druhý člověk nad těmito lidmi ohrnuje nos, myslí si o nich bůh víc co, a ani necítí výčitky svědomí. Myslí si, že to je v pořádku, smát se starším lidem. Opravdu je to v pořádku? Neměli bychom mít ke starším lidem přece jenom nějaký ten respekt? Cítit se dobře, že někoho pustíme si sednout v autobuse? Že jim pomůžeme poradit, když se nás zeptají na ulici? Jsme přece lidi, tak bychom se tak měli chovat
Někdy mi až hlava nebere, jak můžou někteří lidé pracovat v nemocnici, s lidmi, s tím jak se k nim chovají. Minulý rok jsem byla tak naštvaná na jednu nejmenovanou nemocnici, kde ležel můj těžce nemocný děda, který umíral, protože chování sester bylo nepřijatelné. Žádné slušné vychování, žádné pozdravení, když přišly na pokoj. Žádné oznámení o tom, co budou dělat, prostě přišly, nic neřekly a začaly mu dávat něco do kapaček. A až když se můj taťka zeptal co mu daly, odpověděly: “Antibiotika.” a odešly. Říkám si, vážně? Jak můžou takoví lidé pracovat s lidmi? Nepříjemný, věčně naštvaný personál, jakoby jste je strašně otravovaly s tím, že potřebujete pomoct. Jak se mají ti lidé cítit v bezpečí a spokojeně, když se o ně starají takoví lidé, proboha. Ale na druhou stranu, ať taky nepíšu jen v negativním smyslu, tak se najdou i sociální zařízení a nemocnice, kde se k starším lidem chovají nádherně, opravdu. I když ve většině případech to je jen hospic.
Já sama za sebe mám starší lidi strašně ráda, ale tak stane se, že jsou občas nepříjemní, tak se držím abych něco neřekla špatně. Nikdy bych neřekla, že mě praxe se staršími lidmi začne bavit, že se v tom najdu. Už mi zůstaly jen dvě babičky, tak se jim snažím pomáhat s čímkoli. Vždy jsem chtěla pomáhat lidem, a nejkrásnější na tom je, když vidíte tu zpětnou vazbu. Nebo když si nějaký starší člověk začne s vámi povídat, a vidíte jak to prožívá, celkově je to neskutečný pocit. Snažím se ke starším lidem chovat pěkně, protože oni si to zaslouží. Nezaslouží si aby se po nich jen řvalo, aby se jim dával pocit méněcennosti, nebo pocit, že jsou otravní. Já si třeba ráda povídám se staršími lidmi v autobuse, někdy se dost zasměji a potom mám hezký zbytek dne. Kontakt se staršími lidmi mi dává jiný pohled na svět, celkově jiný pohled na život, když slyším různé příběhy, vždy mě to nakopne dopředu. Někteří starší lidé jsou pořád tady, bojují zuby nehty, i přes to, co všechno zažily, čím si prošli, proto jsou někdy mou inspirací. Hlavně moje babička. Ztratily manžela, děti se jim odstěhovaly, nemají nikoho, proto si myslím, že si zaslouží hezké chování, úsměv a vědět, že jsme tady pro ně.
Proto bychom se měli zamyslet, kam kráčíme? Co nám to přinese, když se budeme k starším lidem chovat špatně? Kam kráčíme s naším chováním vůči těmto lidem? Co dáš, to se ti vrátí zpátky. Jednou budou naši rodiče staří, budou potřebovat pomoct. Myslím si, že jim to dlužíme za to, že se oni starali o nás celý život. Dali nám všechno co jsme potřebovali, a myslím si, že si zaslouží zpětnou vazbu. Jednou nás budou potřebovat, nebudou schopni se sami najíst, umýt se, obléct se, někde zajít sami. To se taky budeme chovat hnusně k našim starším rodičům? Taky budeme nepříjemní, zamračení, a dávat jim pocit méněcennosti? Vždyť to jsou lidi, jako my. My taky jednou budeme staří, a budeme potřebovat pomoct. Kdo potom pomůže nám? Měli bychom se nad sebou zamyslet. Co nám to vlastně přináší, že jsme zlí na okolí? Nic. Ale co nám přinese to, že někomu pomůžeme, že poradíme, že tu prostě pro někoho jsme. Mě to dobíjí baterky a jsem ráda, že můžu už jen svou existencí někomu zlepšit den. Proč využívat starší lidi, teď mám na mysli naše prarodiče, aby nám dávali jen peníze? Proč ubližovat starším lidem? Ve světě je furt něco. Furt se něco děje. Tam okradli seniory, tam přepadli seniory, tam ohrozili seniory. Tam vnuk ubil seniora, kvůli penězům. Kam kráčíme tady s tím? Je smutné, že v dnešní době jsou lidi hnusné svině, omlouvám se, ale jinak to říct nejde. Ne všichni, ale většina ano. Využívají starší lidí ve všech směrech. Využívají toho, že jsou nějak omezeni, že mají výpadky paměti, že moc nevidí, neslyší. Jsou to hyeny. Kam kráčím já? Jednou bych chtěla těmto lidem pomáhat, tak aby neměli pocit méněcennosti, pocit že jsou zbyteční. Ale aby věděli, že jsou v bezpečí, že jsem tady pro ně. Jednou bych chtěla aby se takoví lidé cítili že jsou stejní jako my. Protože to je pravda, starší lidi jsou taky jen lidi, jen jsou prostě starší. Bez ohledu na to, kolik nám bude, jednou stejně budeme potřebovat pomoc. Dřív nebo později. Měli bychom se opravdu zamyslet, protože to, co dáš se ti opravdu jednou vrátí.
Mnohdy se pojmy příroda a „je to přirozené, boj o přežití“ zneužívají k manipulaci myšlení a omlouvání nebo zdůvodňování něčeho, co není tak celkem v pořádku.
To opravdu jsou drzí a posmívační lidé jenom produkt společnosti?
I oni sami jsou tou společností, co pak je jimi tvořeno dál?
To opravdu je boj o přežití živočichů v džungli relevantním vodítkem pro chování drzé mezi lidma?
Jako proč se na jedné straně říká, že planeta ještě unese mnohem více lidstva a proto se vyvíjí tlak aby se lidi více plodili, na druhé straně však tady ti senioři prý zabírají spoustu místa a je nutno je ostrakizovat, aby to vnitřně vzdali a nesnažili se zůstat zdraví a v kondičce a tak žít déle.
Kdo komu překáží?
Mně nepřekáží lidi protože jsou, nýbrž když už, tak proto, když je někdo drzý, neohleduplný, posmívačný, když je někdo zaslepen vnějšími kategoriemi a nevnímá člověka za nima.
Dá se to říct i tak, že někdo se cítil být oprávněný týrat třeba psa, protože to je jenom zvíře, němá tvář, nižší druh než člověk. Anebo týrat zajetce, nebo otroky, protože jsou v něčí moci.
Právě to je ukazatelem jakosti člověka: Jak zachází s tím, těma, s čím a kým může zacházet dle své libosti.
Nechá průchod svým vnitřním zvrhlostem, aby se s někým „pohrál“, protože může? Anebo bude mít sám v sobě člověk, „který může“, zájem, se situací zabývat víc do hloubky, jako proč, když má moc, měla by se táto moc projevovat zásadně negativně, nepřátelsky, bezcitně, surovým zacházením s tím, co proti němu nic nezmůže, „jako v přírodě“.
Jsme na tom skutečně tak špatně a bezvýchodiskově, abychom museli být hned vůči ostatním jako v přírodě?
Jsme tlačeni ke zdi, abychom museli uštědřit úder kde jen to jde?
Mně třeba nejde o nějakou úctu ke starším z principu věku, a už vůbec ne, aby tuto úctu někdo nějak vnitřně prožíval. Já osobně taky vlastně ani nevím, co to ta úcta je a jak má vlastně znít ten pocit vnitřně v člověku, třeba i ve mně.
Myslím si, že prostě a jednoduše stačí nedělat druhým špatnosti, nechat jim jich lidskou důstojnost a osobní prostor.
I když někoho potkám první krát a pak už nikdy.
Budu se k němu, k ní, chovat slušně, i když o nich nevím vůbec nic.
Na to, aby se k sobě lidi chovali slušně nebo přesněji, s ohledem, nemusí se mi nejdříve vyzpovídat ze svého soukromí, nemusí mít jenom ten správný věk, práci, počet dětí a nemusí být z mé rodiny.
Nemusím bezcitně projet kočku, protože je to jenom kočka a nemusím střílet ptactví, protože potřebuju živý cíl pro svůj trénink, protože mi jednou kdosi, kdo mi jako klukovi moc imponoval jako vzor a symbol pravého chlapství, vtloukl do hlavy, že jedině takovým tréninkem se opravdu mnoho naučím a posunu se o další level výše.
Jo, tihle mladí, a i jiní, kdož sdílejí takovéhle „náboženství“, trénují, vyjdou napoledne ze škol a hledají živé cíle.
Pravda, občas zůstávám zírat. Sám vedu malý obchod na vesnici a klientelu tvoří převážně senioři. A podle toho se taky tak chovám. Přijdou, usměji si, poradím, doporučím, nákup zabalím do papírové tašky a případně ještě pomůžu odnést do auta. Výsledek? Funguji tady už desátým rokem a každý rok se mi daří více a více.
Moje sestra přecházela cestu , když se náhle rozjelo auto , které couvalo a rychle se zastavila , aby do ní nenarazilo , podívala se směrem k řidiči a on na řval ty píčo stará copak já vidím dozadu? A to jí je 73 let , bylo mi smutno a chtělo se mi brečet když mi to vyprávěla
Mladí lidé nemůžou za to jak se chovají. Chování jim předala současná společnost, škola a rodiče. U mně to bylo stejné. Porovnávám rozdíly mezi třemi generacemi. A rozdíl je tam značný. Co si mladí udělají to budou mít.
Staří lidé nosí staré hodnoty a ty musí být zničeny a směněny za hodnoty nové. Práce už není společenská záležitost, ale pouze zdroj přijmu. To není jen neúcta ke starým, to je neúcta ke všemu. Staří lidé neměli tolik věcí, protože prostě ty věci nebyly. Dnes je všechno a hned, jen si na to stačí půjčit. Půjčit = být nevolníkem. Lidé se nehodnotí jací jsou nebo co dokázali, ale podle toho jak vypadají a co mají. Je to hon za lepšími věcmi, aby si získali úctu těch druhých nebo jimi mohli pohrdat.
Proč tedy čekáte úctu k důchodcům, když ze všech stran vám tlačí Luciferův efekt?
Podívejte se na pohádku: Kalhoty od krejčího ze Lhoty. Je z roku 1988 ale jak trefné na dnešní dobu.
Proč mít měřici po dědovi, která dávala obživu předkům po staletí, když si za ni mohu koupit špičkový tablet? Vysvětlete mladým, že to pole bude dávat úrodu pořád, ale tablet za 10 let bude ve šrotu? To je to zvrácení hodnot, kam důchodci už nepatří.
Lépe bych to nenapsal… Vše co je zde v příspěvku napsáno je bohužel pravda Kéž by bylo více lidí jako ty…
Děkuji 🙂
Chování je adekvátní k morálce kterou předaly rodiče a škola dětem. Chování je také ovlivněné používáním digitálních zařízení, televizí atp. V chování se také odráží situace ve společnosti. Na mládež která se podle starších lidí chová špatně by se lidé neměli zlobit. Mladí jsou jen produkt společnosti v níž žijí a která jejich chování formuje a určuje..
Schází povinná výuka křesťanského náboženství od útlého věku dětí. Mám s tím osobní zkušenost a vím jaké byly děti dřív. Stát dnes nemá funkční nástroj na morální výchovu dětí. Nepustit bez zdráhání staršího člověka sednout v dopravním prostředku atp. bylo dřív nepředstavitelné. Požádal jsem ministerstvo školství aby náboženskou výchovu na školách zavedlo. Prý to nejde. Má ještě někdo osobní zkušenost z dob kdy náboženská výuka na školách byla povinná?
Nechcem nijak uraziť Vás, či Vaše náboženstvo, no zásadne som proti tomu, aby bola v školách zavedená povinná kresťanská náuka a to z toho dôvodu, že niektoré deti proste kresťanmi nie sú. Sú dokonca aj prípady, keď sú ľudia pokrstení, no napriek tomu sú ateisti, čiže sa neriadia filozofiou kresťanského náboženstva. Môžem k tomu ale dodať ešte toľko, pokiaľ by to mala byť náboženská výchova, tak by sa malo učiť o všetkých náboženstvách, počnúc tými, ktoré zanikli až k tým dnešným. Môj osobný názor je, že za deväť rokov na základnej škole (neviem, ako to je v Českej republike), sa to zvládnuť dá.
Ešte mám jednu otázku, čo viete o zvykoch našich predkov, starých Slovanov? Viac o tom píšem v mojom článku o školstve (na Slovensku). Znova, dúfam, že som Vás nijak neurazil a pokiaľ áno, tak sa ospravedlňujem, pretože som to nemal v úmysle.
Pane Burdo, názorově se trochu rozcházíme. Moje názory jsou z mé prožité životní praxe a porovnávání se současným stavem. Dřív to bylo mnohem lepší a proto vyžaduji návrat k tomu co se osvědčilo a velmi dobře fungovalo. Dřív nebyly potřeby nejrůznější sociální služby, terénní pracovníci, neziskovky atp. Všechno fungovalo na základě Božích přikázání. Samozřejmě ideální to nebylo, ale byl podstatný rozdíl mezi dříve a nyní.
Již Sókratés si na mladé stěžoval:“Naše mládež miluje přepych. Nemá správné chování. Neuznává autority a nemá úctu před stářím. Děti odmlouvají rodičům, srkají při jídle a tyranizují své učitele.“
Starší nadávají na mladé a starší generace vždy tvrdí, že ti mladí jsou příšerní. Je to přírodní boj o místo na slunci a žádný bůj s tím nemá co dělat. Je to jen a pouze živočišná záležitost. Možná také to, že většina lidí se domnívá, že pouhé stárnutí stačí pro to, aby mohli mladým určovat, jak mají žít. Lidé jsou druh pitomý. Vymýšlejí si bohy, duchy a nadpřirozeno, aby nemuseli přemýšlet o realitě a mohli své nedostatky a neúspěchy na někoho svést (zlou energii, ďábla).
Omlouvám se, dovolím si opravu: „bůh“ a ne „bůj“.