5 mýtů o schizofrenii
Schizofrenie je psychická nemoc, jejíž nejčastějšími příznaky bývají bludy, halucinace, změny nálady nebo třeba poruchy pozornosti či vůle.
V dnešní době můžeme vidět hned několik filmů věnovaných této nemoci, jako například Čistá duše, který bych považovala za nejpovedenější, na rozdíl od komedie Já, mé druhé já a Irena, který mi přijde naprosto odkloněný od čehokoli, co by se mohlo schizofrenie týkat.
Přesto, kolik dostupných materiálů o této nemoci existuje, mají lidé své „pravdy“, čímž tyto pacienty hází do pytle, kam nepatří.
1) „Nechci je ve svém okolí, jsou agresivní a mohou mi nějak ublížit.“
AGRESE
Pokud si krátce načrtneme přímku chování jedince nemocného schizofrenií, střídají se dvě období – ataky a remise. V období remise nevykazuje nemocný buďto žádné příznaky nemoci nebo jen velmi zanedbatelné. Naopak období ataky je velmi bouřlivé, kdy se projevují halucinace, bludy, člověk se nám může zdát osobností naprosto jiný, než jakého ho známe – tohohle období se tedy mnozí z vás možná obávají.
Abyste dokázali porozumět této nemoci hlouběji, zkusíme nastínit nějaký příklad.
Muž, který má manželku a tři děti je povoláním policista. Zrovna dostali v práci případ sebevraždy, on však v tomto případu vidí nové skutečnosti, které mu napovídají, že jde o vraždu a tak pátrá na vlastní pěst. Zjišťuje, že se zapletl do nesprávných nitek a zašel se svým pátráním příliš daleko – nyní po něm jde mafie, která se ho snaží zastrašit, možná i zabít kvůli informacím, které se mu podařilo sehnat. Muž je tedy nucen držet svou rodinu doma, kontrolovat, zda se kolem domu nepotloukají zvláštní typy lidí, zda nemá v mobilu štěnici nebo pod autem bombu. Je to policista – umí svou práci, rozumí kriminalistice.
O takovýchto kriminálních případech se můžeme dočítat v kdejaké detektivní knize. Podněty k těmto knihám většinou vycházejí ze skutečných událostí, proč by tedy tento policista neměl mít pravdu? Nyní i my pátráme ve tmách a nejsme si jistí tím, co je a co není pravda. Jak má potom odhalit člověk trpící schizofrenií, že něco, čím si je naprosto jistý, je pouhým výmyslem jeho mozku? Pokud jsme schopni pochopit tohle stanovisko, můžeme přejít dále.
Pokud hledáte agresi u schizofrenních lidí, zřídka se objevuje u paranoidních schizofreniků, což je druh schizofrenie, která se vyznačuje právě bludy a halucinacemi (viz. případ našeho policisty). V těchto případech se však nemocný většinou snaží chránit své blízké, sám sebe, nebo vykonává něco, co mu šeptají „hlasy“ – naprosto věří své pravdě, stejně jako vy byste se hádali o to, že jste ráno snídali míchaná vajíčka a ne odpadky z popelnice.
Jakub byl na praxi v psychiatrické nemocnici na uzavřeném akutním oddělení, kde byli převážně pacienti se schizofrenií, ovšem již opakovaně, spíše chroničtí. Což znamená, že se setkal s nejtěžšími případy – kam až může tato nemoc zajít, pokud se pacienti odmítají léčit. A přesto Jakub řekl, že agresivní chování u schizofrenním pacientů nezažil, na rozdíl od toxikomanů nebo jiných poruch.
Z toho vyplývá, že obecně jsou schizofrenici nejméně nebezpeční psychicky nemocní lidé a neměli bychom se jich tedy štítit ani se jim obloukem vyhýbat.
2) „Ta jeho matka je šílená, on taky nebude normální!“
DĚDIČNOST
Na tohle je jednoduchá odpověď – schizofrenie jako taková dědičná není. Schizofrenií může onemocnět každý jeden z nás, procentuálně je tato šance 1-2%. Ovšem co dědičné je, je náchylnost k této chorobě. Dítě, jehož jeden rodič je schizofrenik, má 10% šanci touto nemocí také onemocnět. U dítěte, které má schizofrenní rodiče oba, je tato náchylnost 40-50%.
Což ve zkratce znamená, že pokud se bude dítě zdravých rodičů a dítě schizofrenního člověka chovat stejným způsobem, jejich „křehkost“ k onemocnění je různá. Tímto chováním máme na mysli například špatnou výživu, nelehké dětství, velkým faktorem je stres – studijní zátěž, úmrtí blízkého člověka, rozvod, osamostatnění se, dospívání, apod.
S tímto bodem souvisí i další bod:
3) „Ze mě se v životě nemůže stát blázen.“
KDO MŮŽE ONEMOCNĚT
Jak jsem již zmínila, tato nemoc souvisí s mnoha faktory a onemocnět jí může každý jeden z nás. Přetrvávejte ve stresových zátěžích, nechávejte své povinnosti se kupit, žijte v neustálém shonu a strachu a máte zaděláno na nepěkný nepořádek v mozku.
4) „Jsou přítěží, dostávají invalidní důchody a přitom jim nic není a mohli by vydělávat.“
PRACOVNÍ MOŽNOSTI
Na začátku jsme si řekli, že se střídají dvě fáze – ataky a remise. Co se týče ataky, bude jednodušší porozumět, proč není nemocný schopen pracovat. I kdyby neměl halucinace nebo slyšiny (tzv. „pozitivní příznaky“, což znamená, že tyto vlastnosti nemocnému na rozdíl od zdravého jedince přebývají), příznaků této nemoci je daleko více. Říká se jim „negativní příznaky“ (což znamená, že tyto příznaky nemocnému na rozdíl od zdravého jedince scházejí).
Mezi negativní příznaky řadíme poruchy chování, což bývá většinou první, čeho si okolí všimne. Jedinec se může distancovat od společnosti, více se uzavírat do sebe, na otázky odpovídá stroze nebo vůbec ne. Dalším příznakem jsou poruchy nálady, kam řadíme deprese a mánie. Mnohdy se tyto dvě nálady střídají bez zjevného důvodu. Schizofrenik také není schopen se soustředit na více věcí najednou. Nemusí například zvládnout volat v autobuse, neboť se nemůže zcela soustředit pouze na volajícího. Také nezvládá více úkolů najednou – je potřeba schizofrenního člověka nezavalovat velkým množstvím, je pro ně velmi důležitý řád a čas. Dalšími příznaky mohou být poruchy spánku, změna chuti k jídlu, zvýšená hádavost a podrážděnost nebo pocity úzkosti a zmatku.
Když si to shrneme, může na tohoto jedince neustále dorážet hlas v jeho hlavě, k tomu neustále měnící se nálady, neschopnost komunikace,…
V období remise je nemocný většinou „pod prášky“. Tyto léky mají za cíl upravit narušené chemické pochody v mozku. Ve skutečnosti to znamená – otupit jeho mozek natolik, aby neměl možnost vymýšlet si halucinace a bludy. Vedou ke zklidnění nemocného, k úpravě jeho spánku. Ovšem tyto léky mají i své nežádoucí účinky, mezi které patří například zvýšená spavost, závratě, vnitřní neklid, svalové křeče, zácpa nebo průjem, snížená sexuální aktivita, mimovolné pohyby jazykem, ústy či končetinami.
V akutní fázi má nemocný větší množství léků (možné i injekční formou) a postupně se dávkování snižuje. Ale stále je zde možné riziko ataky při zvýšeném množství stresu.
Člověk, který bere tyto léky, je najednou utlumený, často mu mizí chuť do života, připadá si zbytečný, neboť není (alespoň z počátku) schopen se o sebe samostatně postarat.
Stále si myslíte, že je možné, aby každý takto nemocný člověk byl schopen pracovat stejně jako vy? Jsou tací, kteří se rozhodnou přes všechny překážky bojovat a dosáhnou svého cíle, ale ne všichni tu sílu v sobě objeví…
5) „Nemocní? Jsou to prostě jen blázni.“
NEMOC
Proč, když se dítě udeří do hlavy, jdeme k doktorovi s pláčem, aby nám zachránil naše malé zlatíčko, kdežto pokud přijde náš dospívající syn a svěří se s depresemi a hlasy, snažíme se mu vysvětlit, že to nemá nikomu říkat a ono to přejde?
Stydíme se za psychické nemoci, ale proč? Nemůžeme je vidět, neteče z nás při tom krev, avšak pokud nám amputují nohu, změní nás to natolik, jako ztráta osobnosti po onemocnění schizofrenií? Po amputaci jdeme po ulici a lidé vidí, že nám něco schází, litují nás, ale pokud s nimi hovoříme, jsme to stále my a dokáží s námi tak i jednat. Pokud člověk onemocní psychicky, automaticky ho zatratíme – je to správně?
Ať už psychická nebo fyzická – je to stále jenom nemoc.
Poznámka autorky:
Schizofrenie je doposud velmi málo probádanou oblastí, proto není jednoduché rozpoznat nemocného jedince od zdravého – co je ještě projev svobodné vůle a co už nemoci? Kolik schizofreniků utlumených léky měli jen radikální názory, které lékaři nedokázali pochopit? Mohou být tací?
Tak s článkem nemohu absolutně vůbec v ničem souhlasit, napsán uplne mimo realitu 😁vlastně vše co bylo vypsáno jako mýtus je z mého života jedna velká pravda, skutečnost a všudypřítomná realita… Ono je uplne něco jiného psát o těchto lidech z pohledu doktora, zaměstnance co se o ně stará někde v uzavřeném prostředí pod dohledem a léky… Ale pravdou je, že normální člověk s nimi zit proste nemůže pokud odmítají léčbu, což tyto lidé už z podstaty samotné nemoci, odmítají vždy, jsou přesvědčeni o tom, že oni jediní jsou ti normální a zdraví a ze ostatní kolem nich jsou ti, co potřebují lecit. Nelze s nimi zit, leda že by někdo zvládal neustálý stres, kontrolu, tlak, byt ve střehu, nespat, nejíst, nemluvit, často se ani nehybat a být tak v neustálým strachu, což nikdo dlouhodobě nezvládne, akurat to zdravého člověka zachvili dostane do blázince dřív než toho schizofrenika…. Kdyby to bylo jen tak jak to zobrazuji ve filmech, tak by to bylo ještě sakra vpohode! Naše ceske zákony holt stojí za starou belu…
Jsou agresivni
Je to dedicne neboť dedicne jsou veškeré vzorce s kterými nic neděláme a nijak s nimi nepracujeme, neprepisujeme je…
Dostat to každý nemůže, pouze ten který se nestará patřičně o svou duši, neřeší a přehlíží sve velmi hluboké a silné zranění z detstvi. Coz je většina populace.
Což souvisí s tím, že povetsinou schizofrenici opravdu neměli vporadku ani své vlastní rodiče a jejich výchova se rozhodne nedala povazovat za vhodnou… Spise za hluboce patologickou.
Schizofrenie opravdu není pouze nemoc, schizofrenie je zatracení své vlastní duše, je to závažný přestupek k sobe samemu, nechat věci dojít až do takového stadia,kdy už si nejsem ani vědom sám sebe… Mimochodem nevím jestli to vite ale film čistá duse je natočen podle skutečné události. Tak zlehcujici článek na tak vážně téma jsem ještě nečetla a neumím si vubec jen predstavit že někdo kdo toto vyplodil může s těmito lidmi nějakým způsobem pracovat…
Milá Dominiko,
pravdou je, že článek vznikl před 6 lety. V době, kdy jsem studovala střední školu a je bez debat, že od té doby jsem nabyla spoustu znalostí a zvláště zkušeností. Nicméně po přečtení Vašeho komentáře jsem si zpětně po dlouhé době pročetla článek a nemohu souhlasit, že by byl zcela mimo realitu. V rámci Vašeho komentáře si vybíráte vždy jednu polaritu mého tvrzení – např. co se týče dědičnosti, rozebírám, že jde o dědičné predispozice, které je potřeba „zaktivovat“ životním stylem, aby nemoc propukla, což znamená, že tvrzení: „Jeho rodič má schizofrenii, on ji bude mít taky,“ není zcela správné. Tenhle výběr polarity se objevuje víceméně v celém komentáři. Zároveň bych ráda upozornila na rozdíl mezi nemocným, který už má diagnózu a prvoatakou – ovšem to by bylo na delší debatu.
Film Čistá duše je skutečně natočen podle reálné události a tuto nemoc bych si rozhodně nedovolila zlehčovat. Je to onemocnění vážné a pohlcující mnoho aspektů života. Bohužel je to také onemocnění pro mnoho lidí fascinující a přitahuje pozornost bulváru a často se stává obětí stigmatizace. Právě z důvodu podpoření kritického myšlení a částečné destigmatizace vznikl před X lety tento článek.
Rozumím, že článek se neopírá o citování literatury (ačkoli z literatury vycházel), což bych ráda vynahradila odkazem na časopis Semestr psychologie, který věnoval celé jedno své číslo tomuto onemocnění (součástí je jak odborné okénko, tak příběhy dvou lidí, kteří schizofrenií trpí) – https://drive.google.com/drive/folders/1ZC3Jt4jiNuu64oNKeirJg-z6f3GrAw3Y.
Pakliže máte ve svém okolí někoho, kdo schizofrenií trpí, je mi to velmi líto a věřím, že to pro Vás musí být těžké, přeji proto hodně sil a pěkný zbytek dne.
Milý Martine,
Je jen otázkou času, kdy se z vás kripl popřípadě blázen stane. Každý kdo dnes užívá zdraví a zdravou psychiku o toto vše jednoho dne prijde a je jen otázkou času kdy… A jak dlouho v tomto zhoršeném stavu budem nez prijde nase posledni hodinka není určitě na naší vůli. Za to, že nejste kripl ci blázen můžete být pouze vděčný, ale uvědomte si, že to není vaše zásluha, takže za to určitě nemáte právo být hrdý! Proto byste se měl chovat a vyjadřovat se o takto nemocných lidech se stejným respektem jako sám k sobě… pokud se na takto nemocné vyvysujete jste sám nemocný a to ještě více a nebezpečněji než oni… totiž lidskou hloupostí, omezeností a absencí schopnosti vcítění se a soucitu… proto na sobě hodně pracujte a premyslejte o svete, aby ste se rozvinul do modrého člověka aspoň na tak dlouho, dokud vám to zdraví dovolí… ostatně v tomto ohledu jsme na tom všichni stejně, jen některým to nedojde až do své vlastní smrti… přeji Vám ať to není váš případ…😉
Milý Martine, tvé argumenty jsou velmi zajímavé nejen proto, že z nich vyplývá absence schopnosti vcítit se do (psychicky i fyzicky) postiženého člověka, ale také protože ukazují přesně ten přístup společnosti, který tyto lidi odsouvá na okraj. Aby bylo jasno, sami tito lidé se odsouvají na okraj díky vlastním problémům s komunikací, chápáním okolního světa, základními životními potřebami jako je i úplně obyčejná osobní hygiena. Když k tomu ještě přidámě pěknou řádku Martinů, jejichž motivací je zejména strach (ano Martine, skutečně tvůj strach), v horším případě přesvědčení o vlastní nadřazenosti a výjimečnosti (pozor Martine, jedná se o jeden z rysů schizofrenie, i když schizofrenici tím nejsou nebezpeční – stačí se podívat na statistiky kriminality, ti „blázni“ jsou častými oběťmi, ale v poměrném srovnání s běžnou populací v agresivitě nijak nevynikají). Strach nás nutí utíkat, čož většinová společnost nemusí, té stačí minoritu prostě izolovat (viz. stigmatizace duševně nemocných zavíraných v zamřížovaných ústavech, jedno z úchvatných dědictví totality). Ta druhá motivace vede k moci diktátory a sociopaty (schizofreniky ne, ti toho nejsou schopni) a svět utápí v krvi a bolesti.
Z tvých řádků je patrné, že si žádnou nemoc nebo vlastní postižení nepřipouštíš. Býval jsem na tom velmi podobně, Martine. A už nejsem. A už nikdy nebudu. Přemýšlej trochu o svých názorech, Martine. Protože s dosažením jiného úhlo pohledu se za své někdejší názory můžeš velmi lehce začít stydět.
Nevědomost je sladká.
tady je muj příběh http://www.jirilaska.cz
Martine,
mým primárním cílem bylo zařadit takto nemocné do společnosti. Všechny body, které jsem vyjmenovala, mají jistě nějaké základy – najdou se výjimky, ale lidé je berou jako jasnou věc, která se projeví u každého (agrese). Já se o tuto nemoc zajímala, se schizofreniky hovořila, sháněla si jejich příběhy. Nelíbí se mi právě jejich vyčlenění, protože jsou to pořád jenom lidé, kteří se cítí být zavrhnutí a zbytečně vyčlenění. Sami se potom kárají za to, že se z nich stali bláznové a mnoho případů schizofrenie skončilo sebevraždou. Ale proč vlastně? Protože MY, jako společnost, nejsme tolerantní.
Jak jsem řekla, najdou se výjimky, ale já odmítám brát schizofrenika jako blázna jen proto, že je vlastně nemocný. Stejně jako nehodlám brát člověka s angínou jako blázna, protože je zkrátka nemocný.
Ahoj Martine 2,
Jmenuji se Zuzka a trpím schizofrenií. Ke stabilizaci vedou samozřejmě léky,ale nemalá část léčby je práce na sobě! Jsou lidé včetně mě kteří se s nemocí hodně trápili a teď jsou léta stabilizovaní s velkou šancí že do nemocnice už se nevrátí.A takový, kteří tam už nepůjdou je hodně. Měl by si se zeptat nějakého doktora. Co se týče agresivity chci ti říct, že u mě to začínalo velmi pomalu a až po roce se to hodně rozjelo a už bylo jasné že trpím schizofrenií. Léčím se od patnácti. Dnes je mi třicet čtyři let a nikdy jsem nikomu neublížila.
Neříkám že nikdo z nás nikdy nespáchal sebevraždu. Což však neznamená že je to pravidlo! Po přijetí léčby a cestě ke stabilizaci a k zotavení si každý přijde na to že k sebevraždě není důvod. Obzvlášť v době kdy existují peer konzultanti a tak podobně.
Zuzka
Hano, je to pěkný text, ale já si nejsem jist, jestli jste ty mythy skutečně vyvrátila. 1) Je to tedy tak, že takto nemocný člověk mi ublížit nemůže, resp. šance, že mi ublíží, je stejná, jako že mi ublíží zdravý člověk? 2) Tam jste to hezky vysvětlila, ale výsledkem je, že úvaha „matka šílená – syn šílený“ není zcela nesprávná. 3) Ze mě se blázen stát nemůže. Asi jsou lidé, kteří to řekli a blázny se stali. Ti ale, kteří nemají dědičné předpoklady a nežijí ve stresu etc. mohou podobnou jistotu, aby tuto větu řekli, mít, nemyslíte? A kromě toho, přece nezačnu ráno tím, že si řeknu „ze mě se asi stane blázen“. To bych si stejně tak mohl říci „dnes mě srazí autobus“ a jiné věci, z čehož bych se, ano, zbláznil. 4) Pracovat jistě nemůžou, přítěži ale, v tom smyslu slova, který má, jsou. To jste ostatně sama potvrdila výkladem. 5) Proč by měly duševní nemoc a bláznovství být nekompatibilní pojmy? Pro mě je schizofrenik blázen, stejně jako člověk s amputovanou končetinou kripl.
Zkrátka nevím, nakolik jsou uvedené body mythy, nevím, nakolik jsou rozšířené, a nevím, nakolik byly vyvráceny. Každý jeden z těch bodů, ať už jsou správné či nikoli, však má důležitou funkci: chrání naši osobu před takto nemocnými lidmi, kteří (navzdory výkladu v bodu 1) jsou dle mého názoru nebezpeční. To je stejné jako úloha předsudků; jejich úloha je rovněž obranná.
Pane Martine, samozrejme muzete mit nazor , jaky chcete, ale nechci vam prat, abyste si ho nekdy mohl vycitat. „Zblaznit“ se muze kazdy, byla bych zvedava, jak byste potom mluvil, kdyby se vam to stalo, prijit o nohu muze kazdy a nevim, jestli by se vam libilo, kdyby vas nekdo nazyval kriplem! Ono je dobre byt trochu sebejisty, ale tohle je arogance! Trochu se zamyslete.
Eva Vencelova
Přesně jste to popsala….Martin nemůže vědět do jaké situace se ještě v životě dostane…. určitě znáte větu „neříkej hop dokud si nepřeskočil “
Martina bych zařadil k lidem jako byli členové NSDAP, SS….. ti co jsou přítěží (psych.nemocní nebo fyz.postižení) zlikvidovat……
Takto funguje příroda a evoluce miliony let ale člověk se rozhodl už dávno že i nemocným dá šanci na život. A že i nemocný může být prospěšný je prokazatelné. Vždyť i část vědců jsou tak trochu blázni…..